GI ostaju kod svoja tri zahtjeva, a predlažu da se istraže i navodi o podzemnom spremištu mazuta na Korani
GI Spasimo Koranu predala peticiju protiv gradnje zida na Korani u Županiji i Gradu
VIŠE IZ RUBRIKE
Građanska inicijativa „Spasimo Koranu“ predala je danas u Županiji i Gradu peticiju s prikupljenim potpisima protiv gradnje zida na Korani, a radi se o potpisima prikupljenima u samom gradu te o onima prikupljenima u online peticiji.
- Osim naše peticije koju sad predajemo, prilikom čega smo prikupili 4.151 potpis predajemo i online peticiju, odnosno print potpisnika. Tu peticiju je pokrenula gospođa iz Kanade, Goranka Šubašić Muharemaj i tu ima više tisuća potpisa koji nisu numerirani, kazao je Marin Bakić predstavnik GI „Spasimo Koranu“.
Bakić je ponovio koja su tri zahtjeva Inicijative koji su i u prilogu ovoj peticiji, a to je da se zakonskim sredstvima onemogući gradnja zida, da se javno objavi sva dokumentacija vezana za tu lokaciju od prodaje i rušenja hotela „Korana“ do danas te da se raspiše arhitektonsko-urbanistički natječaj.
-Prvi i treći zahtjev su deklarativno prihvaćeni međutim mi ćemo i dalje budno pratiti da to tako i ostane. Što se tiče drugog zahtjeva nisu ga i dalje prihvatili i s ovom predajom peticije u kojoj su navedeni ti zahtjevi može se reći da smo podnijeli zahtjev za pravo na pristup informacijama i da bi vlasti po tome mogle i djelovati, dodao je.
Naglasio je da treba voditi računa i o onome što je iznijela projektantica bivšeg hotela.
-Podsjetio bih što kazala projektantica hotela Korana iz 1979. godine, Đurđica Lipošćak koja je surađivala s današnjim ulagačem nakon kupnje i rušenja hotela da se na lokaciji gdje se kani graditi zid nalazi podzemno spremište mazuta s nekoliko tona i mislim da bi bilo razborito da se te njezine tvrdnje istraže i propitaju.
Što će Građanska inicijativa napraviti ako navedeni zahtjevi potkrijepljeni peticijom ne budu ispunjeni Bakić je ogovorio vrlo kratko.
-Ovo je plan A, imamo plan B i plan C, ali otom potom.
Prilikom predaje peticije bili su nazočni Vladimir i Brankica Petrović, koji su izrađivali važeći urbanistički plan. Na pitanje hoće li izmjene Generalnog urbanističkog plana omogućiti gradnju zida, ona je kazala da neće.
-U ovom prijedlogu koji je bio na javnom izlaganju i u onom materijalu koji je objavljen na stranicama grada taj famozni Članak 159. od 2011., gdje je definiran urbanističko-arhitektonski natječaj u slučaju rušenja, uklanjanja i gradnje nekog novog hotela ili bilo čega drugog taj članak se nije mijenjao. Iako je u odluci koju je Gradsko vijeće donijelo o pokretanju svih tih izmjena u jednom članku je stajalo da bi trebalo ukinuti natječaje. Nije bilo definirano koje, a na javnoj raspravi radilo se najviše o natječaju za Nazorovu. Znači Stavak 9. u Članku 159. Nije se promijenio ostaje i dalje obveza urbanističko arhitektonskog natječaja i ono što je gradonačelnik i na tribini izjavljivao i nakon prvih naših koraka da će Grad participirati odnosno financirati taj natječaj, rekla je Petrović.
Dodala je da je posljednjim rebalansom gradskog proračuna su definirane dodatne stavke za provedbu urbanističko-arhitektonskih natječaja oko 300.000 kuna je ta stavka povećana, ali nije navedeno kojih natječaja.
Bilo je i pitanja odbija li ovakav postupak investitore, na što Vladimir Petrović odgovorio da su to floskule.
-Prije nego je gospodin Hanžel kupio zemljište već je sve bilo napisano. Znači Karlovac nije rasipan što se tiče tuđih para, obvezao je u biti samo za dva arhitektonska natječaja, a to je Korana i Nazorova upravo zato što nisu jednostavna rješenja. To su jako teška rješenja i da se dobije rješenje na teškom problemu u cijelom je svijetu uobičajeno da se raspiše natječaj. Za grad veličine Karlovca normalno je da se u 20 goda možda provedu dva natječaja. Sisak, Osijek, Split, Šibenik da ne nabrajam dalje to čine redovno i svi su zadovoljni. Priča da procedure tjeraju investitore su floskule jednostavno rečeno.(kb)