Arheologija u Zvijezdi

Galetić: "Aglomeracija neće ugroziti arheološku baštinu"

VIŠE IZ RUBRIKE

Novi nalazi

Iznenadilo nas je da smo imali na terenu fazu iz 1845. godine, za koju smo do tada mislili da je napravljena samo kao prijedlog, rekla je Matea Galetić

Proteklih mjesec dana kod Gradske straže traju opsežni arheološki radovi, budući da se od prije poznat arheološki lokalitet našao na trasi radova Aglomeracije u Zvijezdi. Bila je to jedna od tema tjedne konferencije za novinare o radovima u Zvijezdi.

O toj je temi govorila arheologinja Matea Galetić iz Gradskog muzeja, zadužena za arheološki nadzor nad radovima.

-Ovo nije prvi put da se ova lokacija istražuje, istraživali smo 2018. i 2019. godine kao pripremne radove za projekt Aglomeracije, gdje nam je zadatak bio da utvrdimo gdje su točno smještena nova vrata . IZ povijesnih izvora znamo da su mijenjala svoju poziciju, da su bila uz tzv. flanke, odnosno kraće stranice bastiona, a u nekom momentu da bi se dobila komunikacija kroz dvije glavne ulice, odnosno kroz Radićevu ulicu nova vrata su pomaknuta na ovu poziciju gdje smo danas, rekla je Galetić.

Pozicija je utvrđena 2018. godine, a prilikom tih istraživanja, u nastavku je rekla Galetić, utvrđena je i posljednja sačuvana faza novih vrata.

-Iznenadilo nas je da smo imali na terenu fazu iz 1845. godine, za koju smo do tada mislili da je napravljena samo kao prijedlog, a mi smo terenski utvrdili da je ona zapravo bila i izvedena što nam je bila važna informacija. Istraživali smo i most ispred novih vrata koji je ovdje u smjeru juga. Kad je projekt Aglomeracije krenuo morali smo utvrditi da strukture koje su nam tada možda promakle da ne dođu u koliziju s projektom Aglomeracije i odlučeno je da će cijela ova zelena površina biti otvorena. Uz strukture koje smo ranije istraživali, sada smo zapravo produbili ta naša istraživanja iz 2018. jer tada nismo došli do završnih slojeva. Sada smo se približili tome i našli smo podnu plohu kanala i bolje smo istražili tu podnu plohu. Novost je da je uz rubni dio ceste pronašli podzide koje nemamo u planovima, rekla je Galetić i pojasnila što ti novi nalazi pokazuju arheolozima.

-Znamo da je vojna inženjerija bila precizna u dokumentiranju onoga što su izveli, ali vidimo da ponekad na terenu se suoče s nekim problemom kao što je voda, erozija, močvarno područje, tako da su se neke dodatne graditeljske aktivnosti radile na licu mjesta. Kad su uočili neki problem nastojali su ga riješiti. Novo je da smo pronašli i stratigrafiju koja je vezana uz same bedeme, pri tome mislim na ovaj zemljani dio, jer bedemi su bili od zemlje i to smo upravo vidjeli s ovim istraživanjima. Za nas je najvažnije da sami projekt Aglomeracije ne bi trebao ni na koji način ugroziti arheološku baštinu. Instalacije će ovdje biti provedene vrlo lako i bez velikih šteta po arheološku baštinu, zaključila je Matea Galetić.