Razgovor: Saša Belčić, trener Atletskog kluba "Karlovac"
"Dvoranska sezona bila je za ocjenu odličan, čista petica"
VIŠE IZ RUBRIKE

Prošla godina bila je vrlo uspješna za Atletski klub "Karlovac". Klub je bio uspješan i rezultatski i organizacijski. To je potvrđeno ove godine na proglašenjima najuspješnijih u karlovačkom i županijskom sportu u prošloj godini. Na svečanosti proglašenja najuspješnijih u karlovačkom sportu u organizaciji Karlovačke sportske zajednice član kluba Bruno Belčić proglašen je najuspješnijim karlovačkim sportašem, Lovro Kasunić bio je najuspješniji mladi sportaš u 2021. godini, a Saša Belčić nagrađen je kao uspješni trener. Na svečanosti proglašenja najboljih u sportu Karlovačke županije Bruno Belčić proglašen je najuspješnijim županijskim sportašem. Klub je prošle godine na obnovljenoj atletskoj stazi organizirao dva državna prvenstva i svoj drugi međunarodni miting. Tijekom zime marljivo se treniralo, a odlično je odrađen i dvoranski dio sezone. O svemu tome razgovarali smo s trenerom Atletskog kluba "Karlovac" Sašom Belčićem.
Cijela prošla godina bila je uspješna, a takav je bio i kraj godine. O čemu se radilo?
-Da, to je očekivani uspjeh, Lovro Kasunić dečko koji trenira s Brunom Belčićem, rade zajedno treninge, bio je prvi na državnom prvenstvu u krosu za juniore na osam kilometara i išao je u Irsku na Europsko prvenstvo u krosu. Tamo je došao među elitu, gdje stvarno svi trče jako dobro, znači iz svih zemalja dođu prvaci, dakle najbolji, tako da nismo očekivali ne znam kako značajan plasman. Svakako to je veliko i dobru iskustvo za njega, jedan motiv za dalje i što je pokazao ustvari kasnije u tom dvoranskom dijelu početka godine, gdje je nastavio s dobrim rezultatima.
Kakva je ustvari disciplina kros?
-U principu kros je dosta teška disciplina, ne samo zbog podloge kao takve, nego znači tamo nastupaju atletičari koji su već u dobroj formi i rade puno više kilometara i rade na izdržljivosti. To su trkači koji inače trče i 800 metara i 1.500 metara te tri, pet i deset kilometara, svi dođu na tu jednu disciplinu od 8 kilometara i svi oni trče tu disciplinu. Na stazi se ipak to malo, kako bih rekao, razvodni pa neki idu 800 metara, neki druge discipline, ne idu svi sve. Na krosu je specifično što stvarno svi najbolji dođu na tu jednu disciplinu, jer druge discipline nema osim te jedne. Opet kažem, dođu uglavnom najbolji ili prva dvojica iz svake zemlje tako da onda kada se ta elita skupi teško je nešto napraviti.
Prošla sezona bila je dosta uspješna za klub, jesi li zadovoljan?
-Da, prošla sezona kao sezona bila je dobra. Početak nije bio baš obećavajući, kao prvo nismo imali državna dvoranska prvenstva za ostale kategorije osim seniorske, to je jedino što je bilo državno, zbog te situacije s koronom. Nekako u proljeće i po ljeti ta sezona se nekako malo zahuktala, pa smo većinu natjecanja odradili, čak smo mi organizirali ova svoja državna prvenstva, koja su bila na jednoj visokoj razini. Tako da su manje više sva natjecanja bila održana. Naši svi atletičari od kojih se očekivalo da će postići zapažene rezultate osvajali su medalje, tako da su manje, više svi ispunili svoje nekakve zadatke. Po broju medalja smo normalno bili nešto malo ispod onih svojih nekakvih prosjeka, jer nisu bila održana sva državna prvenstva. Sada mogu nekako optimistički najaviti da smo ovaj prvi dio sezone, dvoranski, stvarno jako dobro odradili. Osvojili smo 13 medalja i sad sam nekako opet motiviran da možemo pokušati napasti nekakav rekord u medaljama. Ta situacija kakva je sada je u redu i optimistički sam raspoložen. Razmišljam da će biti sve organizirano što treba biti, a isto tako mogu reći da su, ovi naši recimo to klinci, koji su bili malo po strani, da su sada u dvorani "isplivali". To se posebno odnosi na Helu Rakamarić kod mlađih juniorki, koja je bila druga na 1.500 metara. Matko Belčić istrčao je jako dobre utrke kod mlađih juniora, nažalost, nije osvojio medalje, ali je ostvario dobre rezultate pa se na tablicama pomaknuo prema vrhu i bori se s najboljima iz Zagreba. Ida Nikolić, cura koja je zadnju godinu kadetkinja bila je treća na 600 metara s rezultatom 1.40, to je klupski rekord i jako dobar rezultat. Katarina Smiljanić je u toj dobi trčala 1.37, ali vani. Ida je ovaj rezultat ostvarila u dvorani, znači vani još ima šanse napasti taj rekord od Katarine. Znamo rezultate od Katarine Smiljanec tako da kada se povuče paralela, vidi se koja je vrijednost rezultata od Ide. Onda imamo jednu jako dobru mladu sprintericu Paulu Bajt, ona je nažalost bila je nešto bolesna na državnom prvenstvu, pa je tamo, ne znam, bila peta, išla je rezultat 29.02 na 200 metara, a samo tjedan dana kasnije trčala je 28.11 i došla na drugu poziciju na tablicama sezone za mlađe kadetkinje. Da je taj rezultat ostvarila na državnom prvenstvu bila bi druga. Bruno Belčić istrčao je svoje osobne rekorde na 1.500 i na 1.000 metara, tamo se ganjao s Bloudekom i nastupio je na Prvenstvu Balkana. Puno je bolji, nego što je bio godinu dana ranije u ovom razdoblju, tako da očekujem da bi mogao biti jako dobar u ovoj sezoni. Andrej Belčić je na neki način ugodno iznenadio. Očekivao sam da će dobro trčati ali stvarno vrhunski je istrčao 800 metara za 1.53.70, bio je drugi na državnom prvenstvu za juniore i na Prvenstvo Balkana je bio treći na 800 metara. Tako da su rezultati ovaj put bili jako dobri u dvorani, dobro smo krenuli i nadam se da ćemo nastaviti u tom tempu. Dvoranska sezona bila je za ocjenu odličan, pet.
Koliko ste ove zime trenirali u dvorani, a koliko vani, pošto je vrijeme bilo dobro?
-Moram reći da sam malo sagledao svoja iskustva od prošle godine, kako je staza bila nova, malo sam forsirao treninge vani u tom prvom dijelu, u prosincu. Bilo je oko nule i minus par stupnjeva i mi smo trenirali vani. Kada je počela dvoranska sezona nisu bili svi u nekakvoj formi kao ove godine i zato sam razmišljao malo, pa smo ove godine malo više trenirali u dvorani u Karlovcu, a isto tako smo išli na neke treninge u dvorani u Zagrebu. Na kraju se pokazalo stvarno da ako se spremaš za natjecanja u dvorani, moraš se pripremati u dvorani. To je nekakav zaključak od tih nekakvih šaranja i treniranja vani i u dvorani.
Prije dvoranskog državnog seniorskog prvenstva imali ste pripreme u Medulinu kako je to prošlo?
-Ispalo je na kraju da je to bila dobra ideja. Otišli smo tamo i to je bilo više da se dečki psihički odmore, jer je dvoranska sezona dosta dugo trajala i to zadnje natjecanje bilo je krajem drugog mjeseca i to seniorsko dvoransko prvenstvo. U Medulin su išli Bruno Belčić, Andrej Belčić i Lovro Kasunić. Kada smo se vratili, Bruno Belčić bio je prvak na 1.500 metara, bio je treći na 3.000 metara. Andrej Belčić je bio drugi na 800 metara. Tako da se pokazalo da se tamo dobro treniralo, a kažem, prvi cilj ustvari je bio da se uz treninge malo više odmore, bez nekakvih obaveza.
Prošle godine visoko ste podignuli letvicu i sada to morate nadmašiti. Što očekuješ ove godine?
-Prošle godine je bilo jako dobro i sada tu letvicu treba preskočiti. Sve se to nekako nadovezuje, nije to samo u atletici, to je u svim sportovima. Kako su sportaši sve bolji, automatski sami sebi moraju zadati nekakve veće ciljeve. To je jednostavno tako, inače nema naprijed, tako kada si zacrtaš neke stvari radiš na tome da to ostvariš. Očekujem nekakve osobne rekorde kod većine njih, a s tim osobnim rekordima oni su onda u hrvatskom vrhu. Tako da za ovu sezonu imam dosta optimističke planove. Bruno Belčić je kandidat za Univerzijadu u Kini i Mediteranske igre za mlađe seniore, koje će biti u rujnu u Italiji. To su dva natjecanja koja su za njega glavna, normalno, uz državno prvenstvo i neke važnije mitinge. Mogu najaviti da će probati skinuti taj državni rekord na 3.000 metara sa zaprekama, bit će teško to napraviti ove godine, ali probat će. Nekakav cilj je da ide negdje između 8:40 i 8.45, državni rekord je 8:40, ja imam 8.44, pa da barem mene skine. Lea Novković i Andrej Belčić dosta su blizu norme za Svjetsko juniorsko prvenstvo, koje će biti održano u Kolumbiji. Lea ima na preponama 62.11, ali ne od prošle, nego od pretprošle godine, a norma je 61.00, tako da po meni bi ona to mogla istrčati. Ona je bila prošle godine nešto malo slabija, imala je tu koronu i sve to skupa, bila je neka čudna situacija, malo je lošije trčala, ne znam ni ja baš što se tu događalo. Cijelo vrijeme je trenirala, ali sada vidim da je malo jače krenula, malo se dobila i sada je opet ona optimistična i počela je malo više gristi i dobro trčati. Najvažnije je što je na dvoranskom prvenstvu išla praktički dvije desetinke slabije od svog najboljeg rezultata, tako da je ohrabrujuće i vidi se po njoj da da se dobila. Sad ćemo se malo više bazirati na tehniku prepona, mislim da bi ona mogla ispuniti normu. Andrej je blizu norme, on je trčao na dvoranskom prvenstvu 800 metara za 1,53.7, a norma je 1.51, znači fale mu dvije i pol sekunde. Vani se uvijek trči brže nego u dvorani, tako da je i on na dobrom putu. To su planovi, sve ovisi o njima, ali i o meni kao treneru. Nadam se da ćemo uspjeti to realizirati. Matko Belčić je kandidat za Igre mladih, koje su ove godine u Slovačkoj, nisam siguran, isto tako trebat će dosta raditi i dobro trčati, pa ćemo probati i to realizirati.
U travnju idete na morske pripreme u Makarsku, kakav je plan?
-Ustvari, pred nama su dvoje pripreme. Planirali smo ići u Makarsku 12. travnja na deset dana i onda je Hrvatski atletski savez uskočio s organizacijom priprema u trajanju od šest dana, Tako da smo mi na kraju napravili neki kompromis. Idemo najprije 12. travnja u Makarsku, tamo nam je dosta jeftinije pa će onda ići malo veća grupa na pripreme. Bit ćemo tamo šest dana do ponedjeljka i onda se svi vraćamo doma. Mi koji smo dobili poziv od Hrvatskog atletskog saveza, Bruno Belčić, Lovro Kasunić, Matko Belčić, Lea Novković i ja, odmah po povratku iz Makarske idemo u Pulu. Tamo će biti seminar, treninzi i druženje.
Kakav je sada plan priprema i što će se raditi u Makarskoj?
-Nakon završetka dvoranske sezone, počeli smo raditi bazične pripreme i to ćemo raditi do Makarske. I onda u Makarskoj krećemo sa specifikom i dizanjem forme. To ćemo odraditi u travnju i onda će 1. svibnja krenuti mitinzi i natjecanja i onda više nema toliko treniranja, ide se iz utrke u trku i diže se forma.
Za odlične rezultate zaslužna je dosta nova staza na stadionu, jeste li već prešli na rad vani?
-Ustvari lagano prelazimo na stadion. Bili smo u dvorani sve dok su trajala dvoranska natjecanja. Normalne kilometraže trčali smo vani, a sprinterske dionice u dvorani. Došlo je lijepo vrijeme i sada radimo vani. Sunčano je, toplo je, pa je užitak trenirati na stadionu i sada ćemo biti vani.
Prošle godine organizirali ste dva državna prvenstva, jeste li se ove godine kandidirali za organizaciju kojeg državnog prvenstva?
-Kandidirali se i dobili organizaciju dva državna prvenstva. Da, sada nas malo i forsiraju, jer imamo dobre uvjete, svi htjeli doći trčati kod nas. Organizirat ćemo mlađe juniorsko državno prvenstvo i to početkom šestog mjeseca, dakle prvi vikend u lipnju. Opet smo dobili i organizaciju seniorskog državnog prvenstva, to će biti zadnji vikend u šestom mjesecu, 25. i 26. lipnja. Tako da ćemo u lipnju organizirati dva državna prvenstva. U devetom mjesecu trebao bi biti održan naš treći međunarodni miting. Nadam da ćemo uspjeti sve odraditi, vidjet ćemo. Najveći problem su financije, nažalost ove godine smo dobili nešto manje sredstava, ne znam iz kojeg razloga, ali vidjet ćemo. Nadam se da ćemo uspjeti zatvoriti financijsku konstrukciju. Puno toga planiramo, pa ćemo vidjeti što sve od toga možemo realizirati.