Ledeno doba ličkog podzemlja - Speleon

Dvije i pol tisuće posjetitelja u samo mjesec dana – sjajan uspjeh!

VIŠE IZ RUBRIKE

Niste još bili???

Velebni Speleon objekt je kružnog oblika koji se prostire se na čak 1200m², od toga je 850m² namijenjeno za izložbu stalnog postava koji prezentira prirodnu i kulturnu baštinu područja kroz pet tema - speleologija, biospeleologija, geologija, arheologija i paleontologija.

U Rakovici je, u blizini Baraćevih špilja prije koji dan više od mjesec dana otvoren SPELEON – Centar podzemne baštine i posjetiteljski centar posvećen podzemnim prirodnim ljepotama tog područja. Nazvan je upravo prema sadržajima koje i prezentira, a to su prirodna i kulturna baština podzemlja Rakovice, odnosno Baraćevih špilja. O ovoj novoj, u Hrvatskoj jedinstvenoj turističkoj atrakciji koja nas vodi u svijet hrvatskog podzemlja i ispunjenim očekivanjima u prvom mjesecu rada od otvorenja - razgovarali smo s Marinom Magdić, voditeljicom odjela promocije i posjećivanja Javne ustanove Baraćeve špilje.

Kako je nastala ideja za izgradnju Speleona? Koje su posebnosti ove atrakcije? Kome je namijenjena?

-Podloga za nastanak ovakvoga projekta leži u dugogodišnjim stručnim i znanstvenim istraživanjima špilja na ovom području, a prvenstveno istraživanja Gornje Baraćeve špilje. S obzirom na toliko bogatstvo koje imamo skriveno u našem podzemlju  i na fenomenalne nalaze koje smo pronašli do danas, odlučili smo se na ovakav veliki projekt – sve prirodno i kulturno bogatstvo koje stoji skriveno i nedostupno prezentirati javnosti u Speleonu.

Razlog za ostati dan duže u Rakovici

-Ono što se posebice ističe, nastavlja naša sugovornica, jest činjenica da je Gornja Baraćeva špilja bogato paleontološko nalazište, upravo zato odlučili smo se izraditi hiperrealistične replike izumrlih životinja iz Ledenog doba, u njihovoj prirodnoj veličini. Sama ta priča o Ledenom dobu je upravo ono što bismo istaknuli kao najatraktivniji dio Speleona. S druge strane, posjetiteljski kapaciteti Gornje Baraćeve špilje kojom Ustanova trenutno upravlja su ograničeni. Naime, radi se o prirodnom, zaštićenom lokalitetu i mi moramo brinuti da prevelika posjećenost ne ugrozi značajke zbog kojih je područje zaštićeno.  Da bismo mogli prihvatiti veći broj posjetitelja, logičan korak bio je osmišljavanje dodatnog sadržaja i to u vidu posjetiteljskog centra. Jedan takav objekt kao što je Speleon ostvario je više funkcija.

Prvenstveno je to mjesto gdje prezentiramo prirodno i kulturno bogatstvo. Speleon je mjesto gdje turisti koji borave na ovom području mogu provesti kvalitetno vrijeme i zadržati se dan duže u Rakovici – čime utječemo na popularizaciju destinacije i produljenje boravka turista. Ujedno to je i  mjesto prezentacije lokalnih proizvoda u ugostiteljskom dijelu te u suvenirnici, čime direktno utječemo na gospodarsku aktivnost lokalnog stanovništva. Ali, ono najvažnije, to je mjesto disperzije posjetitelja, iz osjetljivih dijelova prirode, Gornje Baraćeve špilje, ali i iz NP Plitvička jezera – našeg partnera u projektu.

A kome je namijenjen - Speleon je namijenjen lokalnom stanovništvu, turistima, izletnicima, turističkim agencijama, ali i stručnim udrugama, školama i znanstvenoj zajednici.

Koliko je dugo trajala izgradnja, koji su sve bili izazovi? Je li u potpunosti dovršeno sve? I kako je bilo na otvorenju?

-Provedba projekta je započela krajem 2016. godine, iako je sama ideja o posjetiteljskom centru pored Baraćevih špilja zaživjela još 2012. godine, tada pod radnim nazivom KUĆA ŠPILJE. I tada smo već imali ideju, volju i želju prezentirati špilju na drugačiji način. Nalazi nakon istraživanja 2013. i 2015. godine samo su potvrdili našu ideju i još nas više motivirali da taj naš san o KUĆI ŠPILJE i ostvarimo.  Pomalo smo pripremali projektnu dokumentaciju te smo konačno dočekali priliku da se otvori mogućnost prijave na fond gdje smo mi kao lokalna Ustanova u zaštiti prirode bili prihvatljiv prijavitelj.

Otvaranjem Speleona završava projekt sufinanciran bespovratnim sredstvima iz Europskog kohezijskog fonda.

Turistička atrakcija vrijedna 20 milijuna kuna

Projekt je planiran i ugovoren s Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova europske unije na gotovo 20 milijuna kuna od čega su 85% europska bespovratna sredstva, a 15% su sredstva partnera na projektu -  sredstva Javne ustanove Nacionalni park Plitvička jezera.

-Sama izgradnja objekta započela je u lipnju 2021., trajala je godinu dana, kaže Magdić, a odmah nakon izgradnje, započelo je i unutarnje opremanje. Od početka projekta do danas suočili smo se sa zastojem provedbe projekta uslijed pandemije, rastom cijena na tržištu i probijanjem budžeta, padom broja posjetitelja i prihoda, međutim unatoč svim nedaćama i premašenom budžetu procijenjene vrijednosti, sa zadovoljstvom mogu reći da smo projekt uspješno doveli do kraja!

Samom otvorenju prisustvovalo je preko 120 ljudi, od lokalnih, regionalnih i državnih predstavnika vlasti, pa do svih onih koji su na direktan i indirektan način sudjelovali u provedbi. Bilo je zbilja posebno okupiti ponovno sve ljude koji su satima i satima radili na ovom projektu, svatko je dao djelić sebe u ovaj projekt, od istraživača koji su osim radova na terenu, izradili i stručne podloge za prezentaciju, pa sve do onih koji su projektirali, dizajnirali, radili studije, i na kraju izgradili i opremili Speleon.

Speleon je dio Baraćevih spilja. Recite nam nešto o njima i kako je organizirana ustanova?

-Speleon je, tako je, dio Zaštićenog krajobraza Baraćeve špilje. Mi brinemo o špiljama na našem području, ali i o prirodi oko njih. To uključuje zaštitu vrsta i staništa, kao i stručna i znanstvena istraživanja. Temeljni posao naše ustanove jest upravljanje zaštićenim područjem na području općine Rakovica i to značajnim krajobrazom, Natura 2000 objektima te svim špiljama i jamama kojih je do sada evidentirano više od 150.

Baraćeve špilje nalaze se u malom mjestu Nova Kršlja, u općini Rakovica, a pod pojmom Baraćeve špilje podrazumijevaju se Gornja Baraćeva špilja, neposredno ispod nje smještena Donja Baraćeva špilja, Nova Baraćeva špilja i Izvor špilja Baraćevac. Gornja Baraćeva špilja je u funkciji turizma već gotovo 20 godina, a broj posjetitelja iz godine u godinu raste. Prošle godine ta brojka dosegla je 23.931 posjetitelja. Baraćeve špilje otvaramo svake godine u proljeće, dok u zimskom periodu (studeni – ožujak) šišmiši koji borave u špiljama hiberniraju, spavaju zimski san. A, eto, ove godine će po prvi puta posjetitelji uz Gornju Baraćevu špilju – naš najvrijedniji lokalitet i nalazište imati priliku upotpuniti svoj izlet s modernom interpretacijom nalaza u posjetiteljskom centru Speleon.

Što se sve može vidjeti u Speleonu, kakva je ponuda? Nove tehnologije, suveniri, vođenja, neke zanimljivosti… približite svoj centar onim čitateljima koji još nisu bili!

-Sve što se u Speleonu prezentira su isključivo pronalasci iz Gornje Baraćeve špilje. Upravo iz tog razloga njegov je puni naziv Speleon – centar podzemne baštine. U kružnom obilasku, uz pratnju stručnog vodstva u trajanju od približno jednog sata, posjetitelji imaju priliku otputovati u daleku prošlost kroz pet glavnih tema: geologija, paleontologija, biospeleologija, speleologija i arheologija.

Kako izgleda tura po Speleonu

-Na samom početku obilaska, svi posjetitelji sjedaju u udobne stolice i gledaju film pod nazivom ''Ledeno doba''. U filmu gledatelji mogu vidjeti kako je izgledao svijet, Europa pa i područje Hrvatske prije 70.000 godina, a film ima za cilj zainteresirati gledatelje za daljnji obilazak centra, prepričava voditeljica. Šetajući dalje, posjetitelji ulaze u dvoranu koja obrađuje teme nastanka reljefa kakvog danas poznajemo te načine nastanka špiljskih sustava, a osobito sustava Baraćevih špilja. U slijedećoj prostoriji na velikom ekranu prikazuje se snimka virtualne šetnje koja posjetitelje odvodi u samu Gornju Baraćevu špilju te im, uz pomoć animiranih dodataka, pojašnjava o kakvoj vrsti podzemnog objekta se radi te kakve vrste siga možemo u njoj vidjeti. Kamera kreće od ulaza u špilju te se lagano kreće kroz kanale. Budući da je samo staza pred kamerom osvijetljena, posjetitelj ima dojam da se stvarno nalazi u špilji. Iskustvo mu pojačavaju zvukovi kretanja i tipični zvukovi špilje. Ovo je sjajna prilika da svi koji nisu posjetili Gornju Baraćevu špilju vide izbliza kako to izgleda, ali i da ih se dodatno zainteresira da uživo posjete lokalitet i nalazište udaljeno tek 1 km od Speleona.

Nakon teme geologije, prelazi se u priču o paleontologiji. Paleontologija je znanost o živim bićima koja su živjela u geološkoj prošlosti. Za paleontologiju, špilje su izrazito važne, budući da predstavljaju idealno mjesto za očuvanje životinjskih ostataka, tj. njihovu fosilizaciju. U njima nema kiše, snijega i leda, kao ni velikih vrućina ili izrazite hladnoće. Analizom iskopanih kosti znamo koje su velike životinje živjele na ovom području prije kojih 70.000 godina. Sve kosti, njih nekoliko desetaka tisuća, iskopane su u Gornjoj Baraćevoj špilji. Neke od njih su izumrle, a neke još uvijek postoje. Zanimljivo je da su ovdje živjeli špiljski lav, špiljska hijena, leopard i nosorog, vrste koje su nepojmljive za današnju Europu. U Speleonu je prikazana hiperrealistična – vjerna replika vunastog nosoroga napravljena na temelju kosti pronađenih širom Europe i Azije.

Nakon paleontologije posjetitelji ulaze u novu temu podzemlja, a to je biospeleologija – tema koja se bavi živim bićima u podzemlju. Te su životinje gotovo u pravilu vrlo sitne, veličine svega nekoliko milimetara. U Speleonu posjetitelji imaju priliku vidjeti modele tih životinjica koji su uvećani za približno 300 do 700 puta.

Šetajući dalje kroz kružni postav, posjetitelji ulaze u temu speleologije. Na lutkama speleologa i speleoronioca prikazana je različita oprema koja omogućuje silazak u podzemlje, i to je usporedba današnje moderne opreme i one koju su koristili speleolozi prije pedesetak godina. Prikazani su i čvorovi koji se koriste u speleologiji, jer oni čuvaju glavu puno više od kacige. Također možete isprobati koliko je teška oprema speleoronioca. Za razliku od ronioca u moru koji jednostavno uđu u njega, oni često dugim hodanjem ili spuštanjem po užetu dolaze do mjesta urona.

Posljednja tema koja se interpretira u Speleonu je arheologija. U vitrinama se nalaze neki od najzanimljivijih nalaza iz Gornje Baraćeve špilje. Starost tih nalaza je od prapovijesti pa sve do srednjeg i novog vijeka. Poseban film koji se prikazuje u toj prostoriji posvećen je utvrđenim špiljama u Rakovici.

Za kraj, posjetitelji ulaze u posebnu prostoriju posvećenu našem najstarijem, a ujedno i našem posljednjem nalazu u Gornjoj Baraćevoj špilji. Na trenutak, naši vodiči vođenje prepuštaju našem dalekom rođaku – neandertalcu. Naime, radi se o projekciji na videozidu koja simulira dolazak lika neandertalca iz mraka te upućuje na edukativni film o gubitku i pronalasku kamene alatke iz doba musterijena. Alatka je specifična po načinu svoje izrade pa znamo da su je napravili neandertalci, čije kosti za sada nismo pronašli, ali iskopavanja i dalje idu. Pronalazak ove alatke potvrđuje da su neandertalci živjeli i na ovim područjima, kazala je voditeljica Magdić.

Premašena sva očekivanja što se tiče broja posjetitelja

Speleon je, možemo to iz vrlo detaljnog odgovora naše sugovornice vrlo lako zaključiti, puno više od samih izložaka pronađenih ostataka. Na neobičan, suvremen, multimedijalan i interaktivan način omogućuje posjetiteljima otkrivanje tajni podzemlja koje su do sada bile dostupne samo istraživačima. Čitav postav popraćen je nizom suvremenih, multimedijalnih modela interpretacije, kao što su maketarski prikazi, LCD ekrani, smartglass vitrine, animacije, multitouch ekrani, osjetilne komore te atrij – otvoreni dio postava s replikama životinja špiljskog medvjeda, hijene i vuka, koji su posebno atraktivni, vidite to po fotografijama.

Speleon – centar podzemne baštine izlet je za cijelu obitelj, za one najmlađe kreiran je speleo-poligon, odnosno dječja igraonica inspirirana speleologijom i ledenim dobom, a korištenje iste je besplatno za sve posjetitelje centra. Posjetiteljski centar pored stalnog postava sadrži i multifunkcionalnu dvoranu, caffe bar i bistro, , speleo dokumentacijsku knjižnicu, a tu je i suvenirnica te besplatan parking u sklopu objekta, stoji tako na njihovoj službenoj internetskoj stranici. Ono što nas zanima dalje u našem razgovoru su rezultati koji su ostvareni u prvom mjesecu od otvorenja.

U prva dva tjedna bilo je više od 1300 posjetitelja. Imate li trenutno potvrđenu brojku? Kakve su prognoze za dalje? Ima li kakvih kratkoročnih, odnosno dugoročnih planova za nadogradnju i proširenje ove priče?

-U ponedjeljak je bilo stanje ukupnog broja posjetitelja – 2.479, do izlaska novog broja Tjednika bit će premašen broj od 2.500. Prognoze su sjajne, imamo već puno upita za obilaske u nadolazećim mjesecima, ljudi rado planiraju obilazak Gornje Baraćeve špilje i Speleona, s obzirom da su lokaliteti, kao što smo već rekli, udaljeni tek 1 kilometar.

Što se tiče kratkoročnih planova, svakako planiramo proširiti ugostiteljsku ponudu te osim napitaka i tradicionalnih slastica uvesti i snack bar sa jednostavnim jelima, toplim sendvičima i slično. Također već radimo punom parom na sljedećoj fazi, uređenju izletišta pored Baraćevih špilja – u planu nam je realizirati novi info centar i suvenirnicu, s parkingom za posjetitelje, caffe barom, amfiteatrom u šumi, učionicom na otvorenom… A sve s ciljem da stvorimo jedinstvenu, cjelovitu i povezanu priču. Oformit ćemo sustave korištenja električnih romobila kako bismo posjetitelje potaknuli da ne koriste osobne automobile na relaciji Speleon – Baraćeve špilje, već da koriste električne romobile i na taj način doprinesu smanjenju emisije štetnih plinova i potrošnji goriva. Općina Rakovica uistinu ima potencijal postaviti se na europsku pa i svjetsku kartu zelenih destinacija, a naša je uloga da to i ostvarimo.

Poziv za kraj

-Cijeli naš projektni tim je zbilja dao sve od sebe da stvori jedinstvenu priču o podzemlju koja će vas odvesti desecima tisuća godina unazad i prikazati kako je naše područje izgledalo u Ledeno doba, kazala je Marina Magdić, zato vas pozivamo sve da posjetite Rakovicu, Baraćeve špilje i naravno Speleon te sami doživite posebnost ovog kraja.

Još ovaj kratki dio do kraja veljače u prodaji su ulaznice po promotivnim cijenama, 7 eura za odrasle i 5 eura za djecu. Obilazak za djecu mlađu od 7 godina je gratis, a u cijenu ulaznice uključeno je i stručno vođenje. Naš tim stručnih vodiča, čeka vas u Speleonu svakim danom od 10-18! Dobro nam došli, poručuju iz Rakovice!