Dugoreško vijeće ponovo o dvorani, Boljar vjeruje Županiji da će gradnje biti

VIŠE IZ RUBRIKE

    Nakon ljetne stanke danas je zasjedalo dugoreško Gradsko vijeće. Prvo je pitanje na aktualnom satu bilo o gradnji sportske dvorane kod OŠ „Ivan Goran Kovačić“ i ovaj put postavio ga je nezavisni vijećnik Jasmin Sarvan.

    -Da nije bilo zadnji put pitanja, da nije bilo konkretne rasprave i da nije bilo medija, ostali bi na priči i dvorane ne bi bilo. To je potaknulo cijelu priču, istaknuo je gradonačelnik Tomislav Boljar kao i da je kvalitetna rasprava potakla pametne ljude na razmišljanje u Županiji.

    - Nemam razloga ne vjerovati Županiji da će to biti napravljeno, istaknuo je još gradonačelnik.

    Pitanje je bilo i o sanaciji štete od nevremena, a postavio ga je Miroslav Furdek (HSS). Njega je zanimalo do kud se došlo sa sanacijom na zgradi gradske uprave i što Grad čini da pomogne građanima čije su kuće stradale.

    -Sada su u tijeku radovi na sanaciji krova, nakon toga idu elektro radovi  i uređenje interijera, odgovorio je gradonačelnik Tomislav Boljar.

    Napomenuo je da je u toj priči pozitivno što nitko nije stradao, kao i da je zgrada uprave osigurana tako da sanacija štete neće ništa koštati građane Duge Rese.

    -Što se tiče štete kod građana, obišao sam najteže oštećene zgrade, formirana je komisija, sve koje su prijavljene kuće su obišli i napravili dokumentaciju. Ako kuća ima oštećeno 50 posto krovišta, Grad će isplaćivati 50 posto troškova krovnog pokrova , a ostatak će plaćati sam vlasnik, ali ima će popust i na taj drugi dio jer su se javile neke tvrtke koje su voljne dati popuste. Napravili smo sve da građani to mogu čim prije sanirati. Znamo okvirne vrijednosti i brzo ćemo napraviti rebalans i potpisat ćemo predugovore sa oštećenima tako da oni budu sigurni da će te novce dobiti, rekao je gradonačelnik, kao i da rebalans proračuna ide već na idućoj sjednici.

    -To je jednostavno briga grada za sve građane, zaključio je.

    I na ovoj je sjednici bilo postavljeno pitanje o zaštiti Mrežnice. Zlatka Matičića iz Živog zida brine nasipavanje obala Mrežnice i postavljanje ograda do same obale. Što Grad može poduzeti da se to zaustavi, pitao je Matičić.

    Mladen Rakočević, pročelnik  Upravnog odjela za prostorno planiranje, komunalno gospodarstvo, zaštitu okoliša i imovinu odgovorio je da se to područje nalazi pod zaštitom Natura 2000, ali da to nije spriječilo vlasnike, vikendaše da bespravno nasipavaju to područje godinama.

    - Vodopravna inspekcija u Hrvatskoj ne postoji, osim  ciljano. Kad smo mi za pontonski most spuštali flos u roku pola sata se iz Zagreba pojavila i spriječila nas jer nismo imali svu dokumentaciju. Bespravno nasipavaju, time se mijenja vodni režim, ali nitko ih ne prijavljuje, ali možda bi sad mogli takvu inicijativu napraviti. Inače zaštita Mrežnice je jedna šira tema. Trebalo bi zapravo napraviti model upravljana i zaštite Mrežnice, kazao je Rakočević, kao i da isti oni koji nasipavaju, prilikom svakih izmjena prostornog plana traže da se to područje uvrsti u građevinsko zemljište iako je u poplavnom pojasu.

    Na njegov se odgovor nadovezao i Tomislav Boljar, koji je uz problem nasipavnja spomenuo još dva problema vezana uz Mrežnicu, a to je divlji rafting, kao i činjenica da se rijeka u centru grada sve više pretvara u baru.

    - Svjedoci smo i nekontroliranog raftinga, dolaze razno razne agencije, dođu busom, istovare korisnike, obave rafting ukrcaju ih i odu. Niti bilo koja JLS na rijeci Mrežnici od toga ima koristi, osim što moramo čistiti smeće za njima, niti Hrvatske vode.  Inicirali smo sastanak u Hrvatskim vodama s rafting agencijama koje rade legalno i htjeli smo potaknuti kvalitetno gospodarenje Mrežnicom da možemo napraviti neka pravila ponašanja u koritu i oko korita, naglasio je Boljar uvjeren da će do proljeća biti gotov dokument o prvom stadiju zaštite Mrežnice.

    Podsjetio je i na obećanje Vlade sa sjednice održane u Karlovcu da će izmuljiti korito Mrežnice u centru grada, a za taj posao zatražena su i interventna europska sredstva.