Hrvatska obrtnička komora zatražila je da se nastavi s poticajima za očuvanje radnih mjesta, istaknuo je predsjednik HOK-a, Dragutin Ranogajac

Država i Grad pomažu opstanku obrtništva

VIŠE IZ RUBRIKE

    Mjere koje Hrvatska obrtnička komora provodi za vrijeme koronakrize kako bi se olakšalo poslovanje obrtnicima, te mjere Grada Karlovca bile su teme današnje konferencije za novinare predsjednika HOK-a, Dragutina Ranogajca i gradonačelnika Damira Mandića.

    -Mi kao Grad smo zaista slijedili ono što su nam obrtnici sa svoje strane sugerirali i te mjere od strane Grada Karlovca pokazale su se uspješne. One su u konačnici bile nadogradnja mjerama Vlade RH koje su isto tako polučile  rezultat, istaknuo je gradonačelnik Damir Mandić dodavši kako će Grad Karlovac, Obrtnička komora Karlovačke županije i Udruženje obrtnika grada Karlovca nastaviti i dalje surađivati.

    -Bez obzira na koronu, ono što čeka obrtništvo, gospodarstvo, to je element obrazovanja koje je nužno da bi se sve to skupa razvijalo, istaknuo je. Ujedno je  pohvalio sve ono što Obrtnička komora na razini države poduzima u popularizaciji obrtničkih zanimanja i svemu što čine da bi to obrazovanje bilo kvalitetnije.

    Naglasio je i kako kao grad možemo biti dobar primjer što smo u našoj poslovnoj zoni uspjeli dobiti investitore kojima je među prioritetima što u Karlovcu mogu pronaći kvalificiranu radnu snagu tehničke struke. Tako da je, kako je naveo, element obrazovanja i obrazovanih programa očito jedan od ključnih elemenata za razvoj gospodarstva.

    -Kada smo složili taj prvi set mjera, mi smo se u početku vodili time da će štete biti generalno za gospodarstvo i to oslobađanje od komunalne naknade generalno sviju ili većine je u konačnici više imalo jedan psihološki učinak. Ono što je sada definitivno očito, te mjere će se u narednom razdoblju ipak fokusirati na one segmente gospodarstva koji su  najugroženiji. U gradu Karlovcu to su hotelski smještaji koji su zaista nastradali u ovoj koronakrizi. Mi kao Grad smo sa svoje strane promijenili odluku o obračunu komunalne naknade za njih, gdje smo ju sukladno zakonu promijenili s obračuna po kvadratu na 1,5 posto dobiti, znači njihova dobit će biti vjerojatno nula i prihod Grada će biti nula. Kad se gledaju tri hotela u našem gradu, to je za Grad Karlovac na godišnjoj razini minus od skoro nekih 500-tinjak tisuća kuna, rekao je Mandić.

    Ujedno je najavio kako će nastaviti s mjerom sufinanciranja potrepština za dezinficiranje i higijenu prostora obrtnicima koji imaju uslužne djelatnosti.

    Također, zajedno s Komorom vidjet će koje korake kao Gradska uprava mogu poduzeti kako bi  mladim obrtnicima i poduzetnicima oslobodili više sredstava

    Vezano uz prijedlog obrtnika i gospodarstvenika o smanjenju prireza sa 12 na 10 rekao je kako će tu odluku morati uskladiti s nacionalnom odlukom o smanjenju poreza na dohodak.

    -U ovom trenutku je izgledno da će taj iznos za gradski proračun biti skoro 15-ak milijuna kuna manje u sljedećoj godini, poručio je gradonačelnik.

    Predsjednik Hrvatske obrtničke komore, Dragutin Ranogajec zahvalio je gradonačelniku i suradnicima što su već 24. ožujka donijeli mjere za pomoć obrtništvu i gospodarstvu.

    -To govori o tome da promišljaju o zajednici u kojoj žive i da su svjesni da bez gospodarstva nema niti napretka i ta dobra suradnja između obrtnika i vodstva Grada Karlovca me posebno veseli, naveo je.

    Govoreći o mjerama Hrvatske obrtničke komore, istaknuo je kako su  svi obrtnici bili oslobođeni plaćanja komorskog doprinosa u cijelom kvartalu, u vrijednosti od 17 milijuna kuna, sve obrtnike koji nisu trebali platiti komorski doprinos, sa 150 milijuna kuna pomogli su u saniranju posljedica potresa u Zagrebu...

    -Prema Vladi RH koordinirano smo odradili i po prvi put je Vlada pokazala da nije razmišljala o proračunu nego o gospodarstvu, a obrtnici su po prvi put u povijesti iz proračunu dobili dotaciju, odnosno bili su svrstani u istu razinu sa svojim radnicima o čemu govorimo već godinama. Jer obrtnik je radnik, on otvara nova radna mjesta i preuzima rizik, izjavio je Ranogajec.

    Rekao je i kako je Komora zatražila da se za očuvanje radnih mjesta nastavi s  poticajima za sve one koji imaju smanjeni obim posla, a posebno onima u turizmu.

    -Strašno veliki problem imamo sa kolegicama i kolegama koji se bave povremenim prijevozom putnika, ali i stalnim prijevozom. Njima je sezona kompletno uništena i tražimo da Vlada reagira na način da sa leasing kućama i s bankama dogovori na razini cijele države na koji način će se obustaviti plaćanje tih rata da bi oni mogli preživjeti, da ih ne ostave radnici jer bez radnika neće moći početi raditi niti sljedeću godinu. Isto tako, dobra vijest je da je Vlada odlučila na naše traženje preseliti 1,1 milijardu kuna te će svima koji su predali zahtjeve za covid kredit, za očuvanje radnih mjesta i za održavanje na tržištu taj iznos biti kroz Hamag ponovo plasiran, najavio je.

    Istaknuo je i kako je u turističkoj sezoni vezano uz ugostiteljstvo, kontinent prošao lošije od mora i tim kolegama će trebati dodatna pomoć.

    Osvrnuo se i na digitalizaciju koja daje velike rezultate i olakšava i ubrzava rad obrtnicima.

    Govoreći o obrtništvu u cjelini, kazao je kako veseli što imamo skoro tisuću obrtnika više nego prošle godine bez obzira na koronu. Osvrnuo se i na povećanje broja zaraženih i probleme koji se događajuvećinom zbog neodgovornih koji nisu poštovali donesene mjere.

    -Mi smo i na to reagirali i tražili da se takvi kazne kako bi ostali koji se pridržavaju mjera mogli opstati i zbrinuti svoje obitelji i radnike. Vjerujem da će upravo u ovo vrijeme Vlada povući prave poteze i da ćemo na taj način zadržati zaposlene, poručio je.

    Inače, kako je kazao, u ovom trenutku u Hrvatskoj ima blizu 90 tisuća obrta.

    Naglasio kako će i u predstojećem razdoblju voditi računa o obrazovanju, a očekuju i suradnju i potporu lokalne zajednice i osnivača srednjih škola koji trebaju razmisliti o tome što je potrebno za privlačenje investitora i otvaranje novih pogona.