Aktualni sat dugoreškog Gradskog vijeća
Dom za starije u Dugoj Resi počinje se graditi u srpnju, a gotov bi trebao biti u prvoj polovici 2026.
VIŠE IZ RUBRIKE
Boljar: ''Građevinu ćemo napraviti, jedino čega se bojim je kako naći 69 zaposlenih koliko po pravilniku takva ustanova mora imat. To su slatke brige, ali mogle bi postati i gorke.''
Jutros je 26. sjednica Gradskog vijeća Grada Duge Rese započela kao i obično Aktualnim satom. Ovaj put mirnim, bez nekih posebnih tenzija i rasprava, čak možda i pomalo dosadnim. Dio pitanja se odnosio na uređivanje - zelenih površina, gradskog parka, spominjala se i nekadašnja vrtlarija između naselja Kasar i parka, održavanje vježbališta na gradskom kupalištu... Gradska uprava na ta kozmetička pitanja uglavnom je odgovarala kako sve ide po planu, a za sve nadogradnje vezano uz uređivanje treba dodatnih financijskih sredstava. Tako smo čuli kako će biti sagrađen spomenik hrvatskim braniteljima u Parku dr. Franje Tuđmana, potvrdio je to gradonačelnik, a mi smo izdvojili pitanje vezano uz uređenje zelenih površina nakon Aglomeracije. Direktorica dugoreške Čistoće Josipa Škrtić Pucarević kazala je kako se čekalo ljepše vrijeme i načelno je dogovoreno da će izvođači otkloniti kamen koji je išao uz nogostupe kako bi Čistoća mogla nasipati zemlju i urediti zelene površine. To je sad u tijeku i nakon toga će okoliš biti uređen kako je i planirano.
Jedno od pitanja odnosilo se na ograničenje besplatnog odlaganja količine građevinskog otpada od 200 kg godišnje za privatne osobe, odnosno može li se ista povećati s obzirom da dio građana smatra da je to premalo. Evo što je odgovorila direktorica Čistoće.
-Smatramo da je 200 kila dovoljno za prosječno kućanstvo ako im je ostalo nešto šute ili ostalog materijala za zbrinuti, a sve ostalo spada u građevinske radove gdje bi pravne osobe koje ih izvode trebale same o svom trošku zbrinuti materijal, a ne na trošak korisnika unutar javne usluge, kazala je Škrtić Pucarević.
Tema o kojoj se govorilo na Aktualcu bila je i uvođenje plina u bivšu Pamučnu industriju rutom Donje Mrzlo Polje. Planove je objasnio privremeni pročelnik Upravnom odjelu za komunalni sustav, prostorno uređenje i graditeljstvo, gospodarstvo, razvoj i EU fondove Mladen Rakočević.
-Inicijativa za plinofikaciju Duge Rese je došla od MARE PRO iz Varaždina (bivša Pamučna industrija) jer imaju potrebu za plinom kao energentom. Još nema projekta, moram to reći. Radna verzija je da bi plin trebao ići od Jugoturbine kroz Donje Mrzlo Polje do bivše Pamučne indusrtije, a poslije će se vidjeti daljnji razvoj... Mi smo imali jedan radni razgovor s njima… Konstatirali smo kako je trenutno tristo metara ceste iznad bolnice raskopano prema projektu Aglomeracije i još dodatnih tristo metara u drugom smjeru. Pitali smo zašto sada ne polože odmah cijevi i počnu plinofikaciju iz Duge Rese prema Karlovcu, dakle obrnuto. Ali oni to ne mogu, kazali su dok ne izrade glavni projekt i dok ne izaberu izvođača. A do tada će ti dijelovi već biti asfaltirani. Odmah smo im dali do znanja da će naši uvjeti biti da se puni profil ceste mora ponovno asfaltirati. To će im stvoriti dodatne troškove, ali eto, ne mogu drugačije zbog svog načina poslovanja. Uglavnom ne bi to platili građani, već će oni trebati platiti puni profil.
Vezano uz apliciranje na natječaj za POS stanove gradonačelnik je imao apel da se prenese informacija građanima putem medija koji su bili prisutni na Aktualcu. I sam Grad Duga Resa ima potrebu za gradskim stanovima, objasnio je Boljar.
-Novi natječaj će sljedećih petnaestak dana biti objavljen. Svi koji su zainteresirani, a nisu se javili na prvom natječaju i svi oni koji su zainteresirani a javili su se naknadno, neka se ponovno jave kao kandidati za kupnju stanova. Javilo se i Ministarstvo branitelja koje je zainteresirano za 4 stana i mi kao grad smo zainteresirani za kupnju 2 stana za hitne slučajeve zbrinjavanja, za potrebe građana. Još uvijek se nakon šest godina ''žurbe'' nije uspjelo realizirati od 2018. kad je tadašnja vlada zasjedala u Karlovcu i kad je bilo dogovoreno da će 27 stanova iz Kasara i s Inzla biti preneseno u vlasništvo Grada, daj bože da se to u dogledno vrijeme, što prije napravi. Ali dok se to ne dogodi, a s obzirom da nama kronično nedostaje stanova, mi ćemo tu POS-ovu zgradu iskoristiti za hitne slučajeve.
Posljednje pitanje koje smo izdvojili bilo je u kojoj su fazi radovi na staračkom domu te kako će biti iskorištena sredstva za obnovu vrtića Kasar. Na ta pitanja prvo je dala odgovor voditeljica Odsjeka za gospodarstvo, turizam i poljoprivredu, razvoj i EU fondove Marija Kovačević Ivanić.
-Trenutno su nam u postupku tri javne nabave: za radove, za voditelja projekta građenja i za nadzor i koordinatora zaštite na radu. Postupak bi trebali trajati do 29.4., nakon čega slijedi izabir izvođača, i nadamo se da bismo u sedmom mjesecu mogli započeti s radovima, kako je i bilo planirano projektom. Za sad smo u terminskom planu da bi to sve početkom 2026. moglo biti gotovo, kazala je voditeljica.
Što se tiče gornje zgrade vrtića Grad je potpisao ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava iz MPO-a u iznosu od 191.122 eura za adaptaciju unutarnjeg prostora, s obzirom da postoje kapaciteti da se dobiju dodatna dva dnevna boravka čime bi se osigurao dodatni smještaj za još 40 mališana s područja Duge Rese.
Odgovor u vezi Doma za starije na kraju je još dopunio i sam gradonačelnik Tomislav Boljar i to s pohvalom koju je Grad dobio na račun realnog planiranja izgradnje.
-Bili smo zajedno u Ministarstvu i od svih nas 18 delegacija koje su bile prisutne državni tajnik je rekao da je jedino Duga Resa realna s vremenskim procjenama. Sve ide po planu. Nažalost, sustav Javne nabave ima svoja pravila igre, mi ga poštujemo i ako neće biti žalbe od 15.6. do 15.7. bi trebali početi prvi radovi. Ako Bog da sreće i zdravlja, prva polovica 2026. – držimo se pravila i bit će sve dobro. Građevinu ćemo mi napraviti, jedino čega se ja bojim je kako naći 69 zaposlenih koliko po pravilniku jedna takva ustanova mora imat. Moramo pristupiti tada otvaranju javne ustanove, ali to je sladak problem koji može postati gorak, ali time ćemo se boriti kasnije, kazao je dugoreški gradonačelnik.