Počele pripreme za organizaciju Svjetskog prvenstva u spašavanju iz prometnih nesreća
Dolazak najavile ekipe iz SAD-a, Australije, Tajvana, europskih i arapskih zemalja
VIŠE IZ RUBRIKE
Na ovogodišnjem našem Rescue Challenge-u i organizirat ćemo Trauma Challenge i nadamo se da će sudjelovati barem 15-ak ekipa hitne medicinske službe iz cijele Hrvatske, kaže Tin Butala
Ekipa karlovačke Javne vatrogasne postrojbe koja se natječe u spašavanju iz prometnih nesreća uspješno je završila prošlu godinu nastupom na Svjetskom prvenstvu u Portugalu odnosno na Azorima. Podsjetimo, u ukupnom poretku prvenstva zauzeli su 28. mjesto. U scenariju koji najviše uvježbavaju, odnosno u standardnom scenariju s jednom ozlijeđenom osobom osvojili su 12. mjesto. Budući da se u svakoj kategoriji ili scenariju ocjenjuje i rad svakog pojedinog člana ekipe u ovoj je bolničar, ili medicinski tehničar, Darko Cipurić, osvojio drugo mjesto. Na Svjetskom su se prvenstvu prvi put natjecali i u složenijim scenarijima, s više ozlijeđenih gdje je očekivano i plasman bio nešto lošiji, ali je zato stečeno vrijedno iskustvo.
Prošle godine vatrogasna je ekipa u sastavu Marijo Luketić, Ivan Brozović, Tin Butala, Mateo Trop i Dorijan Talajić, te djelatnik Zavoda za hitnu medicinu Darko Cipurić sudjelovala je na ukupno četiri natjecanja uključujući Svjetsko prvenstvo. Prvo je bilo domaće natjecanje na državnoj razini - Croatia Rescue Challenge koje je prošle godine drugi put organizirano u Karlovcu. Nastupili su i na prvenstvu Austrije u spašavanju iz prometnih nesreća te na prvenstvu Velike Britanije.
Natjecanja u spašavanju iz prometnih nesreća organiziraju se pod pokroviteljstvom Svjetske spasilačke organizacije (World Rescue Organisation – WRO). Zahvaljujući inicijativi karlovačkog tima članica ove organizacije postala je i Hrvatska vatrogasna organizacija. Ulaskom u ovu asocijaciju, dosta se toga, što se tiče sudjelovanja na natjecanjima, promijenilo, napomenuo je (ne)službeni glasnogovornik i član ekipe Tin Butala. On je također uključen i u organizaciju natjecanja u Karlovcu.
-Ulaskom u WRO Hrvatska je praktički od ničeg postala „veliki igrač“. Trenutno su oči Svjetske spasilačke organizacije i svih članica uprte u Hrvatsku, prate naše korake oko priprema i pomažu nam savjetima oko organizacije Svjetskog prvenstva. Zato smo stalno u kontaktu s kolegama iz Portugala koji su prošle godine organizirali Svjetskog prvenstva, a i mi smo s pripremama krenuli već krajem natjecanja u Portugalu.
S obzirom da će Karlovac ugostiti nekoliko stotina natjecatelja, vatrogasaca i hitnjaka iz cijelog svijeta koji dolaze početkom rujna, uskoro bi trebao biti formiran i organizacijski odbor.
-Krajem siječnja u Karlovac dolaze predstavnici Svjetske spasilačke organizacije na čelu s predsjednikom Paulom Schroederom iz Luksemburga. Planiran je trodnevni radni sastanak i potpisivanje ugovora o ovom natjecanju koje će potpisati glavni vatrogasni zapovjednik. Predsjednik WRO sastat će se i s predstavnicima lokalnih vlasti, a vjerujem da će se do tada već formirati i Organizacijski odbor na državnoj razini.
Ovakvo natjecanje iziskuje i značajna financijska sredstva za organizatore, dio troškova, kako napominje Tin Butala bit će pokriven iz kotizacije za sudjelovanje. Pored toga, već je osiguran ugovor sa jednim od većih sponzora, a pregovara se i s drugima.
-Što se tiče Svjetske vatrogasne organizacije, kotizacija od natjecanja ide nama kao organizatoru. Jedan od najvećih sponzora natjecanja, već je ugovor s njima i potpisan, je tvrtka Renault. Oni će, naime, donirati 36 novih vozila za potrebe natjecanja. Natjecatelji će imati priliku raditi na tim vozilima, odnosno rezat ćemo ih. Vozila ostaju nama u vlasništvu i mi ih možemo prodati, najjednostavnije rečeno, u staro željezo i time pokriti dio troškova. Od većih sponzora, pregovaramo s proizvođačima alata i onima koji su usko vezani za tu struku te računamo na šest ili sedam velikih sponzora koji će u sklopu natjecanja imati svoje izložbene štandove. Oni će osigurati i alat za natjecanje. Nadamo se da će financijska pomoć biti i od strane države i lokalne uprave i samouprave.
Budući da se na Svjetskom prvenstvu u spašavanju iz prometnih nesreća ekipe natječu u nekoliko kategorija, pojašnjava Butala, nova će kategorija biti i na natjecanju u Karlovcu.
-Na Svjetskom prvenstvu ćemo imati i Trauma Challenge. Dolaze nam najbolje ekipe hitnih medicinskih službi i vjerujem da će i Hrvatska dati svog predstavnika. Također, vezano za to, na ovogodišnjem našem Rescue Challenge-u i mi ćemo organizirati Trauma Challenge i nadamo se da će sudjelovati barem 15-ak ekipa hitne medicinske službe iz Hrvatske.
Tin Butala napominje da se Hrvatska, kao članica WRO, nalazi u prvom nivou članstva kao organizator Svjetskog prvenstva, to je ujedno znači da ima pravo na nastup dviju ekipa. Koliko je do sada poznato, svoj su dolazak u Karlovac već najavile ekipe iz SAD-a, od najdaljih destinacija Butala ističe ekipe iz Australije i Tajvana, očekuje se sudjelovanje natjecatelja iz većine europskih zemalja, a dolazak su najavili i predstavnici arapskih zemalja.
Vatrogasna služba i služba Hitne medicinske pomoći različito su organizirane u svijetu, u nekim je zemljama to jedinstvena služba, a u drugima kao i kod nas to su dvije zasebne službe. Te se razlike vide i na natjecanjima.
-Dugo smo u tome i sve nam je to bliže, ali postoje određene razlike, pogotovo što se tiče odnosa vatrogasac-bolničar, bolničar-vatrogasac. Kroz godine organizacije našeg Rescue Challenge-a ekipe iz hitne medicinske službe smo značajno približili tome. Isto tako i oni su svoju struku približili nama. Napravljena je jedna velika spona i mogu reći da je na razini države suradnja Hitne medicinske službe i vatrogasne službe sada puno, puno bolja.
Također, scenariji koje odrađuju na natjecanjima mogu primijeniti u svom svakodnevnom radu.
-Izuzetno je primjenjivo ono što radimo na natjecanjima jer su ti scenariji zapravo situacije koje su vatrogasci već vidjeli i radili na stvarnim intervencijama i to se preslikava na natjecateljski dio. Mada su često ti scenariji na natjecanjima napravljeni kompliciranije, ali je i to u cilju što bolje pripreme za stvarne situacije.
U ovoj godini dakle karlovačke vatrogasce očekuje veliki posao oko organizacije Svjetskog prvenstva, a natjecateljska ekipa Javne vatrogasne postrojbe putuje uskoro na još jedno natjecanje na kojem će nastupiti ekipe iz cijelog svijeta.
-Od 9. do 14. veljače putujemo u Dubai na poziv Dubai policije. Tamo su policija i vatrogasci „pod jednom kapom“, a tako je nekad bilo i kod nas, sjećaju se stariji. Prvenstveni razlog našeg odlaska u Dubai je da tamo postoji već spremna infrastruktura i oni će biti domaćini Svjetskog prvenstva 2027. godine. Uz natjecanje, idemo se upoznati s njihovim modelom rada, odnosno organizacijom kako bi sebi olakšali organizaciju Svjetskog prvenstva. Pomalo su specifični po tome što doslovno kopiraju od drugih sve što njima odgovara. Naime, znamo da im financije ne predstavljaju problem pa ono što im se čini dobro brzo realiziraju kod sebe. Očekuje se da će sudjelovati više od 30 ekipa na tom natjecanju što u Trauma Challenge-u, odnosno natjecanju u medicinskom zbrinjavanju unesrećenih, što u Extrication Challenge-u, odnosno natjecanju u izvlačenju unesrećenih iz prometnih nesreća. U sklopu tog natjecanja bit će i natjecanje SWAT timova, odnosno specijalnih timova policije.