Projekt Grada i Čistoće uz pomoć sredstava Fonda za zaštitu okoliša
Do kraja godine poplupodzemni spremnici u Novom centru, Luščiću i na Baniji
VIŠE IZ RUBRIKE
Jedan novi zamijenit će tri stara kontejnera od 1.100 litara
U Ulici Marina Držića 5 danas je počelo postavljenje polupodzemnih spremnika za otpad. To je prva od tri lokacije na kojoj će polupodzemni spremnici biti postavljeni do kraja ove godine. U planu su još i lokacije Stanka Vraza 45 a i Andrije Hebranga 18 d i na sve tri lokacije novi spremnici bit će postavljeni do 8. prosinca ove godine. Najavila je to gradska pročelnica za gradnju i zaštitu okoliša Ana Hranilović Trubić.
Projekt provodi Grad Karlovac s Čistoćom te Fondom za zaštitu okoliša preko čijeg se javnog poziva sufinancira 40 posto troškova novih spremnika. Fond sufinancira troškove spremnika za papir, plastiku u tekstil, a preostalih 60 posto troškova pokriva Grad.
-Na sve tri lokacije uključila se i tvrtka Čistoća koja će financirati ugradnju spremnika za miješani komunalni otpad. Tvrtka koja ugrađuje ove polupodzemne spremnike je iz Zagreba i to je tvrtka STP. Time Grad Karlovac želi povećati postotak razdvajanja otpada. U proteklom razdoblju građani su mogli tekstil odložiti isključivo na reciklažnim dvorištima, a sada smo rasporedili po tri gradske četvrti koje su vrlo pristupačne da se dođe do njih automobilom i odloži tekstil kako bi se što više razdvajao otpad kako bismo bili što čišći i zeleniji grad, naglasila je Trubić.
Direktor Čistoće, Vlatko Ivka ponovio je da će projekt biti završen do kraja godine i pojasnio što tvrtka Čistoća dobiva, a koje su koristi za građane.
-Smanjit ćemo broj kontejnera koji su vani na ulici, jer jedan polupodzemni spremnik mijenja tri spremnika po 1.100 litara. Znači dobiva se ljepša vizura grada, lakše rukovanje i manje štete na spremnicima. Tvrtka Čistoća u ovoj godini je kupila spremnike u vrijednosti 201 tisuću eura one koji stoje vani i to svih veličina jer se troše i trgaju i ulažemo značajna sredstva u njihovu zamjenu. Ugradnjom polupodzemnih spremnika to će se smanjiti. Dakle bit će ljepši i dugotrajniji. Tvrtka Čistoća i dalje će ulagati u vozila jer se moramo prilagoditi pražnjenju tih spremnika, a za to su nam potrebni kamioni s dizalicama, tako da ćemo iduće godine vjerojatno morati ići u investiciju nabave takvog kamiona. Sve lokacije koje budemo mogli ubuduće ćemo popunjavati polupodzemnim spremnicima, najavio je Ivka.
Napomenuo je da je teško pronaći odgovarajuću lokaciju za postavljanje ovih spremnika, kao prvo zbog velikog broja podzemnih instalacija, od vrelovoda, vodovodnih i drugih cijevi, mora biti i pristupačna da kamioni za pražnjenje mogu prići, a spremnici se moraju postaviti i na lokaciji gdje je dovoljna koncentracija stanova.
Ivka se osvrnuo i na odvajanje otpada i uputio apel građanima da što više odvajaju.
-Sada smo na 26 posto otpada koji se odvaja što je nedostatno. Cilj nam je doći do 50 posto. Čistoća konstantno provodi edukacije po školama, ali ne možemo se bazirati samo na djecu zato apeliram na sve građane da odvajaju otpad, a mi ćemo činiti sve da omogućimo da to bude na što lakši način, poručio je Ivka.
Odvajanje otpada i sve više kontejnera za miješani otpad koji su pod ključem, znači i više posla za Čistoću dodao je Ivka i ukazao na još jedan problem.
-Jako puno smeća bude uz spremnike. Ljudi dođu, tresnu vrećicu kraj spremnika i odu baš ih briga. Naravno mi to sve čistimo. Apeliram na ljude da to ne čine, da uzmu svoje ključeve i bace vrećice u spremnike. Naravno samo spremnici za miješani otpad su pod ključem, za papir i plastiku nisu, zato apeliram da se u te spremnike ne baca miješani komunalni otpad, rekao je direktor Čistoće.