Birač: Plaće zaposlenih u vrtićima treba financirati iz državnog proračuna
VIŠE IZ RUBRIKE
Gradski vijećnik Dimitirije Birač otvorio je temu financiranja i opremanja vrtića. U Biračevom priopćenju bilo je riječi i o jučerašnjem mirnom okupljanju odgajateljica koje su uputile nezadovoljstvo novim Zakonom o predškolskom odgoju i obrazovanju. Priopćenje prenosimo u cijelosti.
-Jučer su i kod nas u Karlovcu, znakovito na Dan žena, radnice karlovačkih vrtića mirnim okupljanjem na Korzu poručile da su protiv najavljenih izmjena Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju. Protive se ukidanju odredbi DPSa i protive se učiteljima u dječjim vrtićima pod uvjetima kojima je to predviđeno izmjenama i dopunama Zakona. Njihovu borbu podržavam u potpunosti te apeliram da je podrži i izvršna vlast Karlovca.
Posao odgojiteljice je jedan od najtežih i najodgovornijih poslova. a ima presudnu važnost za lokalnu zajednicu, za naše društvo. Rani i predškolski odgoj i obrazovanje prva je stepenica odgojno-obrazovnog sustava. Otuda sve kreće. Zato je stvarno loša vijest kad najavljeni potezi Vlade idu protiv interesa predškolskog odgoja i obrazovanja. Zbog toga i smatram da je ovo idealan trenutak da se upozori na jedan veliki problem – predškolski odgoj i obrazovanje nisu u nadležnosti ministarstva, nego jedinica lokalne samouprave. To znači da ne samo izgradnju i opremanje vrtića, nego posebno plaće radnica i radnika u vrtićima financiraju jedinice lokalne samouprave. Iz ovog proizlazi nekoliko posljedica, od kojih su najvažnije ove: dječji vrtići nisu obavezni jer pod ovim uvjetima ne mogu biti; sva djeca ne idu u vrtiće; ekonomska cijena vrtića, pa onda i cijena koju plaćaju roditelji, drastično se razlikuju od grada do grada; gradovi su usporeni u izgradnji i razvoju vrtića jer su im financijska sredstva vezana za financiranje plaća u vrtićima.
Jedino ispravno rješenje je da država financira vrtiće prema modelu osnovnih škola. Konkretno, da se plaće zaposlenih financiraju iz državnog proračuna, jednako kao i plaće svih ostalih odgojno-obrazovnih radnika. Pritom upravljanje predškolskim ustanovama ostaje lokalnoj samoupravi uz obavezu ulaganja u nove smještajne kapacitete, njihovu dostupnost, sigurnost i kvalitetu.
Što u vezi toga može učiniti Grad Karlovac i to već sutra? Započeti komunikaciju sa svim udrugama (uključujući sindikate) koje se zalažu za ovo rješenje. Okupiti gradove oko istog cilja, nakon čega bi se upravo u Karlovcu mogao organizirati inicijalni sastanak gradova čiji bi zaključci išli u smjeru zahtjeva da financiranje predškolskog odgoja i obrazovanja preuzme država i da isti u skorijoj budućnosti postane obavezan. Za iste napore Karlovac može iskoristiti i svoje članstvo u udruzi gradova.