Projekt je financiran iz Europskog socijalnog fonda u iznosu od 1,2 milijuna kuna i traje do 1. svibnja iduće godine 

„Diljem naše lijepe, integrirajmo slijepe“

VIŠE IZ RUBRIKE

    Hrvatski savez slijepih danas je u Karlovcu organizirao javni panel u sklopu Europskog projekta „Diljem naše lijepe, integrirajmo slijepe“.  Projekt je financiran iz Europskog socijalnog fonda u iznosu od 1,2 milijuna kuna, traje dvije godine do 1.svibnja 2022. godine.

    -Jako smo zadovoljni jer smo u sklopu projekta uspjeli osnovati mobilni tim stručnjaka koji je išao na teren po cijeloj Hrvatskoj te pružao psihosocijalnu podršku i kraće rehabilitacijske programe za same korisnike u njihovim mjestima stanovanja. Uspostavili smo inovativnu halo – uslugu. Na našoj web stranici sve novosti se „apdejataju“ na  telefonsku liniju koja je besplatna za naše korisnike – 0800 66 66 65. Osim tih novosti mogu čuti i sva svoja prava koja mogu ostvariti kao i mogućnosti te sve ostale specifične stvari važne za slijepe osobe. Također,  uspjeli smo odraditi i dva seta  edukacija za upravljačka tijela naših temeljnih udruga te također za operativna tijela udruga. U rujnu smo održali i edukacijski kamp za članove Saveza i njihove članove obitelji, a preostali su nam javni paneli s kojima senzibiliziramo javnost. Početkom iduće godine imamo još tri edukacije za stručnjake u Zagrebu, Osijeku i Splitu, rekla nam je Lovorka Horvačić voditeljica projekta.

    Inače, cilj ovog projekta je smanjiti socijalnu isključivost odraslih osoba s oštećenjem vida kroz pružanje socijalnih usluga. Uz to cilj je i osnažiti i informirati stručnjake kako bi bili što bolji pružatelji socijalnih usluga. Pored toga projektom se žele osnažiti članove obitelji da budu što učinkovitija podrška slijepim osobama. Sudionici panela bili su članovi udruga  slijepih Karlovačke županije, te gradova Karlovca i Ogulina, stručnjaci koji surađuju s temeljnim udrugama iz područja socijale i zdravstva.

    Na razini Hrvatske je 5.340 slijepih osoba, dok se u udruge učlanjuju slijepe osobe s ostatkom vida do 5 posto što je u skladu s definicijom Svjetske zdravstvene organizacije.

    -Situacija je teška zbog različitih socijalnih usluga koje su većinom financirane preko projekata i kada on prođe, onda osoba opet nema određenu socijalnu uslugu. To nam je u stvari i najveći izazov s kojim se susrećemo. Isto tako socijalna davanja koja slijepe osobe mogu ostvariti su jako mala, a trenutno se borimo za izglasavanje Zakona o inkluzivnom doplatku kojim bi se pokušao koliko -toliko riješiti taj problem. Imamo neka obećanja da bi do kraja sljedeće godine taj Zakon trebao biti izglasan. Ono što nam je trenutno najveći problem je novi Zakon o socijalnoj skrbi, odnosno njegov Nacrt, koji je nakon javnog savjetovanja u kojem je bilo jako puno kritika i komentara na propuste koji su učinjeni, svejedno išao na prvo čitanje u Saboru. Prošli tjedna smo javnosti uputili otvoreno pismo kojim upozoravamo na sve te nepravilnosti i nejednakosti, ali i diskriminacije koje će se još više povećati prema osobama s invaliditetom, ukoliko ovakav Nacrt Zakona bude prihvaćen, zaključila je Horvačić.