Razgovor: Kristijan Đurđević-Kiki, trener vaterpola i plivanja, učitelj plivanja   

"Deset sati tečaja za obuku potpunih neplivača je dovoljno"

VIŠE IZ RUBRIKE

    Taekwondo klub "Banija Pandas" pokrenuo je prošle godine tečaj plivanja za djecu na bazenu Fitness centra "Trend" u suradnji s poznatim trenerom vaterpola i plivanja Kristijanom Đurđevićem iz Zagreba. Đurđević je prvostupnik kineziologije, licencirani je spasilac, trener vaterpola i plivanja te Halliwick instruktor za osobe s posebnim potrebama. Bio je profesionalni vaterpolist u "Medveščaku" iz Zagreba i "ASV Wien" iz Beča, a zatim je radio kao profesionalni trener vaterpola i plivanja. Prošle godine održana su dva tečaja, a nedavno su paralelno krenula dva turnusa. Interes je velik, pa je nakon prvog turnusa, odmah pokrenut i drugi. Tim povodom razgovarali smo s učiteljem plivanja i voditeljem tečaja Kristijanom Đurđevićem.

    Tečaj plivanja pokrenuli ste prošle godine. Kakva je situacija ove godine?

    -U suradnji s Taekwondo klubom "Banija Pandas" i u sklopu Univerzalne škole koju organiziramo, ja vodim vodeni dio, odnosno aktivnosti na bazenu. Pokrenuli smo nedavno dva turnusa škole plivanja, najprije je krenuo jedan, a onda zbog velikog interesa, tjedan nakon što je počeo prvi turnus, pokrenuli smo još jedan. Jako puno djece je bilo zainteresirano. U prvoj grupi je petnaestak djece, a u drugoj desetak. Tako da smo jako zadovoljni, nakon ove pauze, da je tako dobar odaziv.

    Gdje se tečaj održava?

    -To se sve odvija na bazenu Fitness centra "Trend" u poslijepodnevnim i večernjim terminima. Radi se tri put tjedno, ponedjeljkom, srijedom i petkom. Tečaj obuke plivanja izvodi se u deset termina po sat vremena. Ono što je potrebno je dobra volja djece, kupaći kostimi i ručnici.

    Po kojoj metodi radite?

    -Radimo jedan spoj klasičnih metoda i Halliwick metode, a ta metoda miče kod djece stres i strah od vode. Puno se radi od početka na mentalnoj prilagodbi djece na vodu, to je jako bitno, da djeca to prihvate kroz veselje, zabavu i zadovoljstvo. Radi se puno na kontroli disanja, na ravnoteži tijela, radimo rotacije po svim ravninama i to sve zajedno dovodi do plivačkih pokreta i na kraju krajeva do samog plivanja.

    Što je to Halliwick metoda?

    -Izvorno je ta metoda nastala u Velikoj Britaniji sredinom dvadesetog stoljeća. U početku ona je bila namijenjena osobama s invaliditetom i posebnim potrebama te s poteškoćama u razvoju. Pošto sam ja kao polaznik tog tečaja našao vrlo zanimljive, prigodne i korisne metode u učenju plivanja, onda sam ih spojio i koristim ih s klasičnim plivačkim metodama i klasičnim školama plivanja, koje se provode u nekim plivačkim klubovima. Napravio sam spoj jednih i drugih da to djeci bude prihvatljivije i zabavnije i sa što manje stresa i negativnih iskustava.

    Znači da djeca ipak žele što prije naučiti plivati. Koja je dob djece u školi plivanja?

    -Mislio sam da nakon zadnja tri mjeseca, znamo kakva je bila situacija, neće biti značajan interes, da će biti relativno loš ili manji odaziv, ali pokazalo se upravo suprotno. Donja dobna granica polaznika je četiri godine, to je neki minimum ispod kojeg ne idemo i da se može s djecom kvalitetno raditi. Imamo nekada u grupi i djecu od jedanaest, dvanaest godina, tako da gornja granica nema pravila. Imamo veliki raspon godina, od četiri godine, pa na dalje. Mislio sam da će plivačkih znanja biti puno više, ali pokazalo se i po samom interesu i odazivu polaznika da tu ima puno posla, bez obzira na četiri karlovačke rijeke. S jedne strane to je dobro, jer se može u rijekama naučiti plivati, ali moram reći da još uvijek ima ljudi, koji nisu svladali sve vještine plivanja.

    Imaju li neka djeca strah od vode i bazena?

    -Da, neka djeca imaju negativna iskustva, djeca se zagrcnu, napiju se vode i to stvara kod njih paniku i odbojnost prema bazenu. Tako da to treba od početka metodički raditi. Ići korak po korak, od mentalne prilagodbe na vodu, kontrole disanja i sve dalje metodičkim slijedom, kako struka i iskustva nalažu. Ako se od početka krene postepeno i na pravilan način i pravim pristupom, mislim da tu onda ne bi trebalo biti problema. Neki od naših polaznika na prvom treningu su bojažljivi i uplakani, s nekima čak u vodu mora ući roditelj. To vrlo brzo nestane, već nakon drugog treninga i oni koji su se jako teško odvajali od roditelja, imali dosta tešku prilagodbu na vodu i bazen, poslije to prihvaćaju s veseljem i radošću, dapače, nasmijani od uha do uha, sudjeluju u treninzima.

    Kako su prošla prva dva turnusa prošle godine?

    -Prvi turnus bio je prošle godine u svibnju, imali smo u tom turnusu 21 polaznika, a nakon toga u drugom osam. Uspješnost je bila sto posto, svi su uspjeli proplivati. Ove godine išli smo s trećim turnusom i pokazalo se da je interes velik, pa smo otvorili prijave i za novi četvrti turnus. Namjera nam je ići dokle god bude zainteresiranih. Cilj je što više djece naučiti plivati, definitivno ostajemo pri tome. Koliko god bude kandidata i dok god bude interesa, mi ćemo raditi turnuse za neplivače. Imamo čak i plivačku skupinu, gdje dalje usavršavamo četiri plivačke discipline. Imamo još jako puno novih ideja i aktivnosti, koje ćemo provoditi, najvjerojatnije od rujna. Za sada vam nećemo sve otkriti.

    Govori se da ćete imati tečaj plivanja i u Dugoj Resi?

    -Da, to je jedna novost. U suradnji sa Sportskom zajednicom Duga Resa imat ćemo ovog ljeta školu plivanja za vrtićance i sve neplivače. Krećemo 13. srpnja i škola plivanja trajat će tri tjedna. Zanimljivost je da ćemo tečaj plivanja održati na rijeci Mrežnici i to na Gradskom kupalištu. Očekujemo i tamo veliki odaziv.

    Imate li i ove godine vodene treninge s članovima Taekwondo kluba "Banija Pandas"?

    -Za sada su članovi kluba na ljetnoj pauzi, a prije toga nismo mogli izvoditi aktivnosti, jer je bazen bio zatvoren. No, u rujnu kada se krene, ako sve bude u redu, definitivno ćemo u klub vratiti taj vodeni dio treninga, uz ostale ideje i aktivnosti, koje planiramo provesti.

    Jeste li zadovoljni s uvjetima na bazenu Fitness centra "Trend"?

    -Uvjeti su dosta dobri, bazen nije premalen, a nije ni onaj pravi olimpijski, no u velikom bazenu se niti ne provodi škola plivanja. Ovaj bazen je sasvim adekvatan da možemo provoditi naš program i princip rada. Imamo zaista dobre uvjete i možemo kvalitetno odraditi kompletan program.

    Postoji li mogućnost da radite školu plivanja tijekom cijele godine?

    -Definitivno, mislim da ćemo to i realizirati. Nakon ova dva paralelno pokrenuta turnusa obuke neplivača, čujem sa svih strana da ima još zainteresiranih, tako da mislimo pokrenuti još jedan turnus. Krenuli smo s idejom da imamo četiri turnusa godišnje, svaki za jedno godišnje doba, ali zašto ne bi išli i na deset turnusa godišnje, ako ima interesa i potrebe. Što više to bolje.    

    Kakva je suradnja s Taekwondo klubom "Banija Pandas"?

    -Odlična. S trenerom Nevenom Trbojevićem upoznao sam se još prije kroz sport, koji nas je ustvari upoznao, iako je on trener taekwondoa, a ja vodenih sportova. On je pokrenuo prošle godine inicijativu da radim treninge u vodi sa članovima kluba, u kojima oni kroz vodene treninge unaprjeđuju svoje motoričke sposobnosti i znanja te upotpunjuju taekwondo treninge. Zatim smo pokrenuli školu plivanje za one koji nisu članovi kluba, dakle za sve zainteresirane. I evo ove godine smo to nastavili. Na tečaj plivanja uključili su se i neki članovi kluba, a i polaznici tečaja plivanja znaju se zainteresirati za taekwondo, pa se uključe u rad kluba. Sve informacije o radu kluba i tečaju plivanja mogu se naći na facebook stranici kluba, a moram reći da pripremamo brojna iznenađenja.

    Koliko ustvari treba sati tečaja da bi neplivač postao plivač?

    -Ovaj jedan naš turnus odvija se u deset termina po 60 minuta. To je neki standard metodologija plivačkih škola. Tako da je to dovoljno za fazu plivača početnika, da dijete usvoji razinu plivača početnika prvog ili drugog stupnja. Potrebno je dalje raditi na usavršavanju plivačkih tehnika kraula, leđnog, prsnog i delfina. Tu je potrebno puno više rada, vježbe i treniranja. To se onda trenira konstantno, dok se ne dođe do toga da se tehnike usavrše. Mislim da je deset sati sasvim dovoljno za jednu kvalitetnu podlogu da djeca budu sigurna u vodi i da se osamostale. Da nauče pravilno disati, da im je zabavno, da se igraju i da ne razvijaju stres i negativno iskustvo vezano uz vodu. Deset sati tečaja za obuku potpunih neplivača je dovoljno. Uvijek uputim roditelje da i nakon tečaja budu malo oprezni i da rade s djecom i da ponavljaju, jer se uz ponavljanje sve automatizira i oni postanu vrlo brzo potpuno samostalni plivači.