Dijamantni pir

Dane i Jelena Mrkonja proslavili 70 godina bračnog zajedništva

VIŠE IZ RUBRIKE

    Dane i Jelena Mrkonja obilježili su rijedak i vrijedan jubilej – 70 godina braka. Vjenčali su se 29. siječnja 1956. godine u crkvi svetog Vida u Lađevcu, a sakrament ženidbe podijelio im je vlč. Mijo Oršolić, tada duhovni pomoćnik župnika Stjepana Petovara. Kumovi na vjenčanju bili su Slavko Strmota i Franjo Valentić.

    Supružnici se prisjećaju kako je zima te godine bila posebno bogata vjenčanjima – u razdoblju od 15. siječnja do 14. veljače 1956. godine u crkvi svetog Jurja u Lađevcu, koja se danas nalazi na području Gospićko-senjske biskupije, vjenčano je čak 15 parova.

    Nedugo nakon vjenčanja Dane je otišao na odsluženje vojnog roka, koji je proveo u Tetovu u Makedoniji te u Slavonskom Brodu. Po povratku započeli su zajednički obiteljski život i zasnovali brojnu obitelj. Rodili su petero djece. Najstarija kći Marica udala se za Žarka Ostojića, a imaju djecu Tomislava i Andreju. Sin Pavao oženio je Ilonu rođenu Majeron te imaju kćer Mateju. Kći Berica udala se za Nenada Seljana i roditelji su Ivane i Josipa. Kći Mira je preminula, dok se najmlađi sin Josip oženio Jasminkom rođenom Ivičak te imaju blizance Antea i Elenu te sina Ivana. Uz djecu i unuke, Dane i Jelena ponosni su i na petero praunučadi.

    Obitelj Mrkonja doselila se u Karlovac, u naselje Borlin, gdje su živjeli s Marijom Radatović, učiteljicom, i Josipom Furačem, inženjerom cestogradnje, koji nisu imali vlastitu obitelj te su prihvatili mladi bračni par uz dogovor o uzdržavanju i nasljeđivanju imanja. U sjećanju im je ostala tragična pogibija Josipa Furača 1973. godine, u prometnoj nesreći ispred njegove kuće, za koju se tada govorilo da je bila namjerno izazvana zbog njegova statusa političkog nepodobnika.

    Dane i Jelena cijeli su se život bavili poljoprivredom, a Dane je uz to radio i u karlovačkoj pivovari. U najboljim godinama imali su više od trideset grla stoke, uključujući volove, konje i druge domaće životinje. Posebno njeguju pobožnost prema Blaženoj Djevici Mariji, o čemu svjedoči i događaj kada su, iz poštenja, odbili prodati bolesnog vola, koji se ubrzo potom potpuno oporavio. Od tada, kažu, njihova zahvalnost Majci Božjoj još je snažnija.

    Poljoprivredno imanje danas obrađuje najmlađi sin Josip, koji je tradicionalni rad nastavio suvremenijom mehanizacijom. Iako žive u gradu, obitelj Mrkonja i dalje obrađuje velike poljoprivredne površine, a imanje je često mjesto okupljanja cijele obitelji.

    Posebno su ponosni na unuku Elenu, studenticu kroatistike, koja je slijepa, ali redovito sudjeluje u nedjeljnim misnim slavljima čitajući liturgijska čitanja.

    Na sam dan obljetnice, u četvrtak 29. siječnja, u Nacionalnom svetištu svetog Josipa slavljena je misa zahvalnica za 70 godina braka Daneta i Jelene Mrkonja. Njihov župnik mons. Antun Sente posjetio ih je i u obiteljskom domu gdje je blagoslovio slavljenike i sve članove velike obitelji koji su se okupili kako bi im čestitali ovaj izniman jubilej.