Božićna zvijezda, prema meksičkoj legendi svoje crveno lišće otvara na Božić kao prekrasan dar djetetu u jaslicama, pa se još naziva i "cvijet Svete noći". Već desetljećima je najpopularnija blagdanska biljka, no vrlo je osjetljiva i treba je dobro paziti. Ako je dobro njegujete, može potrajati i dugo nakon Božića. 

Cvijet Svete noći desetljećima je najpopularnija blagdanska biljka

VIŠE IZ RUBRIKE

    Božićna je zvijezda ukrasna biljka iz porodice Euphorbiaceae. Sve biljke iz ove porodice, pa tako i božićna zvijezda, sadrže mliječni sok koji pri orezivanju ili oštećenju istječe iz biljke. Sok je otrovan i nadražuje kožu. Potrebno je paziti da ne dođe u dodir s očima.

    U svom prirodnom staništu božićna zvijezda raste u obliku grma koji može doseći visinu do tri metra. Međutim, kultivari koji se uzgajaju kao sobne biljke mogu biti visoki od 30 do 50 cm i dolaze s listovima u raznim bojama – bijeloj, žutoj, crvenoj, ružičastoj, krem ili prošarani u nekoliko boja.

    Cvjetovi božićne zvijezde su sitni i neugledni pa njena dekorativna vrijednost leži u raskošnim braktejama, pricvjetnim obojenim listovima koji nastaju na vrhovima stabljika u jesen i mogu biti dugi do 25 cm.

    Ova biljka je jedan od simbola božićnih i novogodišnjih praznika, no često se zna dogoditi da joj listovi rano otpadnu. Kako bi što duže trajala, božićna zvijezda zahtijeva specifičnu i dugotrajnu njegu, a sve korake donosimo u nastavku.

    Uzgoj i održavanje božićne zvijezde

    Božićnoj zvijezdi odgovara humusna zemlja s malo pijeska. Za uspješan uzgoj biljci je potrebno dosta svjetla, ali ne smijete je držati na mjestu do kojeg dopire izravna sunčeva svjetlost jer to može uzrokovati oštećenje na listovima.

    Optimalna temperatura za uzgoj božićne zvijezde je od 18 do 20°C. Ne odgovara joj propuh, kao ni blizina bilo kojeg izvora topline. Također ne voli mračne i prehladne prostorije. Posudu u kojoj se uzgaja ova biljka povremeno treba rotirati kako bi sa svih strana primala ujednačenu količinu svjetlosti i ravnomjerno se razvijala.

    S obzirom na to ovu biljku u većini vrtnih centara zalijevaju odozdo, preporučuje se da je i vi nakon kupnje zalijevate na isti način. Svakih četiri do pet dana napunite podložak vodom i pustite biljku da upija vodu 30 minuta, a sve što ostane nakon toga bacite. Ovakav način zalijevanja je bolji od zalijevanja odozgo jer se hranjive tvari u tom slučaju talože na korijenu i biljka odumire.

    Kako bi božićna zvijezda što duže trajala, temperatura sobe u kojoj se uzgaja ne bi smjela prelaziti 18°C. Naime, previsoka temperatura je najčešći uzrok propadanja ove biljke.

    Ako želite da božićna zvijezda ponovno procvjeta, nakon što biljka ostane bez lišća potrebno je ostaviti supstrat da se potpuno osuši, a zatim prikratiti izdanke na 10 cm dužine. Biljku zatim treba premjestiti u prostoriju gdje temperatura iznosi od 10 do 15°C i ondje je držati dva mjeseca.

    Nakon toga se presađuje u nekoliko centimetara veću posudu ispunjenu mješavinom zemlje za cvijeće uz dodatak pijeska. Božićnu zvijezdu nakon presađivanja treba dobro zaliti i iznijeti na svijetlo mjesto. Nakon toga bi trebala ponovno početi rasti.

    Ako izdanci budu prebrzo rasli, treba ih orezivati sve do sredine ljeta. S obzirom na to da je sok božićne zvijezde otrovan, tijekom orezivanja ili kidanja listova bilo bi poželjno nositi rukavice. Ako sok kojim slučajem dospije na kožu, treba ga što prije isprati hladnom vodom.

    Sve do listopada preko božićne zvijezde treba držati tamnu posudu ili platno koje ne propušta svjetlost jer biljka do tog razdoblja ne smije biti izložena svjetlosti više do 10 sati dnevno. Nemojte zaboraviti na zalijevanje. Božićnu zvijezdu u ovom razdoblju treba redovito zalijevati, ali ne pretjerano, nego tek toliko da zemlja uvijek bude lagano vlažna.

    Razmnožavanje božićne zvijezde

    Božićnu zvijezdu možemo razmnožavati pomoću izdanaka koje dobijemo nakon orezivanja. Izdanci se umaču u hormon za ukorjenjivanje, a zatim se sade u mješavinu zemlje i pijeska. Posude s reznicama treba držati pod staklom ili folijom, na temperaturi od oko 20°C. Reznice bi se trebale zakorijeniti otprilike nakon tri tjedna.

    Bolesti božićne zvijezde

    Najčešće bolesti koje napadaju božićnu zvijezdu su siva plijesan i trulež prizemnog dijela. Siva plijesan manifestira se u obliku sivih ili bijelih nakupina na listovima, a nastaje zbog prevelike vlage u zraku. Ako primijetite ove simptome, uklonite sve zaražene listove tako što ćete odrezati peteljke listova 2 cm od izboja. Ostatak peteljke će se sam osušiti i na tom će se mjestu stvoriti zdravo tkivo.

    Ako je biljka oboljela od truleži, izdanci će krenuti venuti, a stabljika će pocrniti. Ako izvadite zvijezdu iz posude, moći ćete vidjeti da je i korijenov sustav istrunuo. Da biste spriječili pojavu ove bolesti, pripazite na količinu vlage u zemlji i nemojte previše prihranjivati biljku. Prihranjivanje se vrši jednom ili najviše dva puta mjesečno tekućim gnojivom za sobno bilje.

    Zanimljivosti o božićnoj zvijezdi

    Prirodna staništa božićne zvijezde su Afrika, Južna Amerika i Meksiko. U sjevernu Ameriku stigla je 1828. godine, a donio ju je botaničar Joel Roberts Poinsett, po kojemu je i dobila naziv (engleski Poinsettia).

    Botanički naziv Euphorbia dobila je po omiljenom liječniku numidijskog kralja Jube, Euphorbusu, koji je navodno otrovni sok ove biljke upotrebljavao kao lijek. Prema jednoj meksičkoj legendi, božićna zvijezda je nastala iz kapljica krvi astečke boginje kojoj je zbog nesreće u ljubavi puklo srce.

    Božićna zvijezda se do 1950. godine nije mogla držati u zatvorenom jer bi listovi opadali čim bi duže vrijeme bila izložena suhom zraku. Tada je uzgajivač iz Kalifornije Paul Ecke razvio vrstu božićne zvijezde koja podnosi niže temperature i sobne uvjete. Godinama je imao monopol nad proizvodnjom ove biljke, sve dok devedesetih godina jedan sveučilišni profesor nije otkrio o čemu se radi i podijelio to sa svima.

    Prije nego je božićna zvijezda postala popularna i lako dostupna, naše bake su u predblagdansko vrijeme domove ukrašavale božićnim kaktusom.

    Izvor:vrtlarica.com

    Foto:Pixabay