Investicija teška 80 milijuna eura

CGO Babina gora trebao bi proraditi polovicom sljedeće godine

VIŠE IZ RUBRIKE

U Karlovačkoj županiji danas je održana svečana dodjela ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava za projekte „CGO Babina gora – Pretovarne stanice Karlovac, Ogulin, Slunj i Podum“ i „Centar za gospodarenje otpadom Babina gora – Faza 2.“ Ugovore je direktorici KODOS-a Mariji Tufeković uručila ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković.

Županica Martina Furdek Hajdin uvodno je izjavila kako se radilište Centra mijenja svaki dan, radovi su vrlo intenzivni i ulaze u fazu dovršetka, tako da se nada da Centar započne s radom polovicom iduće godine. Osim Centra izrađene su i četiri pretovarne stanice; u Karlovcu, Slunju, Otočcu i Ogulinu.

-S ovim ugovorom zaokružujemo ulaganje u pretovarne stanice jer sve četiri imaju i uporabne dozvole. Sama investicija i tehnologija je najsuvremenija i možemo raći da ovakav sustav garantira dugoročno zaštitu okoliša i da je zalog koji svi trebamo napraviti da našu domovinu ostavimo čistom i zdravom, što zaslužuju oni koji dolaze iza nas, izjavila je županica Furdek Hajdin

Inače, investicija je teška 80 milijuna eura, a financirana je iz EU sredstava, dijela državnog proračuna iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te iz sredstava tvrtke KODOS koja je financirana od Karlovačke, Sisačko-moslavačke i Ličko-senjske županije.

Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković između ostalog je rekla.

-Kada govorimo o prihvatljivim troškovima projekta oni su 65 milijuna eura, a neprihvatljivi se odnose na pristupnu cestu te porez na dodatnu vrijednost. Ovo je projekt koji se proteže na nekoliko financijskih razdoblja, pa je tako prvih 10 milijuna eura stiglo još u prošlom financijskom razdoblju iz Operativnog programa konkurentnost i kohezija za razdoblje od 2014. do 2020., a odnosi se na prvu fazu projekta. Druga faza projekta odnosi se na pretovarne stanice koje su financirane iz EU fondova u iznosu od 4 milijuna i 800 tisuća eura, dok će ostatak vrijednosti od 2 milijuna i 200 tisuća biti sufinanciran iz NPOO-a, za što danas i potpisujemo ugovore. Osim ovog ugovora, dodjeljujemo još jedan koji se odnosi na drugu fazu projekta vrijednu 14,4 milijuna eura, a odnosi se na središnju investiciju koja uključuje potrebne građevinske objekte te pristupne ceste, rekla je ministrica.

Pretovarne stanice služit će za pretovar miješanog komunalnog otpada sakupljenog vozilima lokalnih komunalnih tvrtki u vozila većeg kapaciteta radi racionalnijeg odvoza u Centar za gospodarenje otpadom.

-Centar bi trebao biti u punom radu sredinom sljedeće godine. Još samo moramo ishoditi jednu građevinsku dozvolu. Ovog proljeća i ljeta u planu nam je instaliranje opreme. Suvlasnici KODOS-a uz Karlovačku županiju su i Sisačko-moslavačka te Ličko-senjska županija. Samo dijelovi tih županija gravitirat će u CGO Babina gora, a prema prognozama Sisačko – moslavačka županija imat će svega 8 % otpada od ukupnog kapaciteta, a Ličko – senjska oko 14 %, skoro 80 % otpada bit će od Karlovačke županije, kazala je direktorica KODOS-a Marija Tufeković

Ukupni kapacitet bit će do 30 tisuća tona miješanog komunalnog otpada godišnje, od približno 140 tisuća stanovnika iz sedam gradova i 22 općine. Tehnologijom mehaničko – biološke obrade otpada maksimalno će se iskoristiti odloženo smeće. 

Trenutačno se na Babinoj gori izvode građevinski radovi na svih pet faza za koje su ishođene građevinske dozvole, dok se ishođenje zadnje građevinske dozvole za fazu šest, odnosno za Uređaj za obradu otpadnih voda, očekuje tijekom veljače. Kako se projektom ne bi pogoršalo stanje otpadnih vodnih tijela – procjedne i tehnološke vode će se pročišćavati na uređaju za pročiśćavanje otpadnih voda koji će biti izgrađen u CGO Babina gora.

Potpisivanju ugovora prisustvovao je i direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Luka Balen, te gradonačelnik Karlovca i saborski zastupnik Damir Mandić kao i gradonačelnice Ozlja i Slunja Lidija Bošnjak i Mirjana Puškarić.