Novi prostor nalazit će se u Ulici Mije Krešića 4
Carpe Diem uređuje prostor za druženje, istraživanja i održavanje debata
VIŠE IZ RUBRIKE
U vrijeme pandemije, kada se čini da je cijeli život 'online', ili 'preko Zooma', poseban je izazov organizirati aktivnosti za veći broj ljudi. S takvim problemom suočili su se članovi Carpe Diema.
- Teško je, ali ne i nemoguće. Većina ljudi ionako radi 'od doma', pa smo neke aktivnosti Društvenog centra preselili na društvene mreže, odgovara ispred Udruge Carpe Diem voditelj projekta Marko Petančić.
Kako bi uspjeli održati i ponuditi što više sadržaja svojim sugrađanima, čalnovi Carpe Diema donijeli su odluku o stvaranju novoga prostora.
- Budući korisnici, građanstvo, su tako sami ponudili prijedloge i glasali za njih. Upravno vijeće projekta se složilo sa glasom javnosti, pa ćemo u Ulici Mije Krešića 4 imati – Prostoriju, nadodaje Petančić.
Usporedno sa aktivnostima u novom društvenom centru u tijeku je i drugi bitan segment projekta, formiranje Online registra udruga u gradu Karlovcu, čime će grad po prvi puta dobiti objedinjenu javnu bazu podataka o organizacijama civilnog društva koje djeluju na njegovom području.
-Između ostaloga, svrha takvog registra je poboljšanje suradnje i veća mogućnost umrežavanja OCD-a. Baza je već uveliko u izradi i u njoj se nalazi preko 300 karlovačkih udruga, pa ovim putem koristim priliku da pozovemo sve udruge koje djeluju na području grada Karlovca da svoj interes za suradnju iskažu putem mail adrese registar.udruga@carpediem.hr , a svakako ćemo pokušati i sami uskoro stupiti u kontakt sa njima, izjavila je Nataša Salapura Pavlačić, istraživačica u projektu.
Koordinator u projektu Milan Prša je najavio i nove aktivnosti.
– Čim nam to epidemiološke mjere dopuste, u Prostoriji otvaramo tzv. 'Oazu' za digitalne nomade, prostor za freelancere i co-working. Osim toga, u pregovorima smo sa Hrvatskim debatnim društvom što znači da će na svoje doći svi oni koji još uvijek cijene i vole argumentiranu raspravu. Ako uspijemo sklopiti planirani okvir radionica i debata, već ove godine bismo, koliko mi je poznato, mogli formirati prvi Debatni klub van školskog sustava u RH, pa i šire, i podići razinu javnog dijaloga.
Projekt ukupne vrijednosti od 1.757.330,43 kuna je financiran bespovratnim sredstvima osiguranim iz Europskog socijalnog fonda (85%) i Državnog proračuna Republike Hrvatske (15%). Projekt je sufinanciran sredstvima Ureda za udruge Vlade RH.