Jubilarni 25. Junior barmen cup
Budući barmeni pokazali kako se spretno, elegantno i precizno miješaju kokteli
VIŠE IZ RUBRIKE
Vježbam u svojoj sobi, upalim si pjesme i radim, kaže Vukovarac Tomislav Grgeta Bognar, ali ne priprema se za plesno natjecanje. Tomislav je, naime, budući barmen.
Jedan je do 23 natjecatelja koliko ih se danas okupilo na jubilarnom 25. Junior barmen cupu u organizaciji Trgovačko-ugostiteljske škole Karlovac koje se održava na trgu Aquatike.
Ravnatelj TUŠ-a, Damir Pleša napomenuo je da sudjeluju predstavnici 10 škola, a natjecatelji dolaze iz spomenutog Vukovara, iz kontinentalnog dijela Hrvatske, s Raba, i s najjužnijeg dijela su stigli predstavnici s Visa.
Nastavnica ugostiteljskog posluživanja u TUŠ-u i mentorica na ovom natjecanju Zdenka Tomljanović je napomenula da se učenici natječu u dvije kategorije, prva je pripremanje duge barske mješavine ili long drink u kojoj se natječe 17 učenika. Pred natjecateljima nije nimalo lak zadatak jer žiri ocjenjuje puno kriterija. U roku sedam minuta moraju napraviti tri barske mješavine, a pri tom boce moraju biti složene po pravilnom redoslijedu, čaša mora bit ohlađena na određenu temperaturu prije posluživanja kao i pribor, pazi se kako se uzima čašu, samo su neki od kriterija.
U ovoj se kategoriji natječe i Tanja Vrban jedna od troje natjecatelja iz TUŠ-a Karlovac.
-Vježbala sam dosta dugo, u prvoj godini smo već krenuli s vježbama, ali zadnjih tjedan dana baš intenzivno. Mislim da sam dobro pripremljena, ali vidjet ćemo…, rekla je prije početka natjecanja.
-Ove godine imamo i kategoriju flair ili slobodan stil, gdje se pokazuju razne vještine u žongliranju, tu je bitna raznolikost pripreme, kvaliteta izrade, točenje, vještina pokreta… Imamo šest natjecatelja i ponosni smo na taj slobodni stil, rekla je još Tomljanović.
Među šest natjecatelja je i Tomislav iz Vukovara.
--Natjecao sam se na jednom natjecanju barmena, ali iz duge barske mješavine i vidio sam kolegu Leona kako radi flair, to mi se učinilo zanimljivim i tako sam počeo vježbati. Vježbam u svojoj sobi, upalim si pjesme i radim. Pokušavam napraviti nove kombinacije, koristim dva šejkera ili dvije boce, pa kombiniran dva šejkera jednu ili dvije boce, tu zaradim koju „plavicu“, ali se isplati, kaže Tomislav
Na ovom natjecanju mogu sudjelovati učenici bilo kojeg programa, ali većina su ipak oni koji se školuju za konobare ili turističko-hotelijerske komercijaliste, kao primjerice Leon Ratković iz Zagreba. Leon se također natječe u flair kategoriji.
-Meni se najviše dopala ta kreativnost i način rada kod flaira. Rade se komponente kad nisi miran, a opet se neke određene stvari moraju raditi jako mirno, moraš pokazati eleganciju, a opet vještinu. Od početaka nisam radio na tome da imam neku koreografiju, već pokušavam naučiti što više trikova kako bih prilagođavao i recimo „koristio“ ih kad mi odgovaraju. Opet želim pokazati što više trikova, kaže Leon.
Nakon završetka škole većina njih ne bi trebala imati problema s pronalaskom posla, mišljenja je ravnatelj TUŠ-a Damir Pleša.
-To je enormno traženo, kad završe treći razred gotovo su istog trena već negdje zaposleni ili tamo gdje su na praksi ili su našli posao negdje drugdje. U školu nam stalno dolaze upiti, pogotovo u drugom polugodištu završne godine, za kuhare i konobare prvenstveno, tako da, tko želi raditi istog trena može početi raditi.