Kupališta na Mrežnici glavna tema dugoreškog aktualca

Boljar: "Nisu to prodali svemirci, prodali su domaći ljudi, čija se djeca i unuci nemaju gdje kupati"

VIŠE IZ RUBRIKE

Kupališta na Mrežnici bila su glavna tema današnjeg aktualnog sata na sjednici dugoreškog gradskog vijeća. Ivu Stipnačić Lemić zanimalo je što se može napraviti na gradskom kupalištu, jer probleme stvaraju bicikli, a pitala je i za postavljanje WC-a. Dražen Palajsa izrazio je negodovanje oko ograđivanja obale Mrežnice i zabrinutost da se kroz nekoliko godina Dugorešani neće više imati gdje kupati. I on predlaže da se proširi gradsko kupalište. Dražen Benković pitao je zašto Duga Resa nema niti jedno službeno kupalište i kakav je proces da se takav status ishodi.

-Već smo postavili 21 dvostruku svlačionicu na sva naša kupališta, na području općina Bosiljevo, Netretić, Generalski Stol i na području Duge Rese i mogu reći da području grada Duge Rese nema niti jednog javnog niti privatnog okupljališta odnosno kupališta koje nema svlačionicu. Što se tiče bicikala mi smo ove godine prijavili Županiji tako da ćemo ove imati izrađene i stalke za bicikle, koje će se postaviti između ostalog i na gradsko kupalište Duga Resa, rekao je direktor TZP „Četiri rijeke“, Ivan Puškarić.

Što se tiče postavljanja WC-a i ostale infrastrukture i dobivanja statusa službenog kupališta, konstatirano je da to iziskuje velike troškove. Gradonačelnik Tomislav Boljar je spomenuo da je na kupalištima bilo problema i s vandalizmom.

-Jučer su dragi Dugorešani, ne svemirci bacili kemijski WC pored bolnice prema Mrežnici. Mi se kunemo u tu Mrežnicu, radimo aglomeraciju, a onda dva, tri, četiri fakina ili jedan ali jak, izvrne kemijski WC prema Mrežnici. Nadam se da će se otvoriti ubrzo  „Staklenik“ tako da će se onda kroz vatrogasno i kafić koristiti WC-i i u ovom trenutku nisam za kemijske WC-e, rekao je Boljar.

Što se tiče ograđivanja privatnog zemljišta, pročelnik Mladen Rakočević je odgovorio da ne postoji nikakva zakonska mogućnost koja bi to zabranjivala.

Jedini način na koji se lokalna vlast može tome oduprijeti je kroz prostorne planove kojima su ta područja definirana kao sportsko-rekreacijska ili turistička, a ne građevinska.

-Čim vi pretvorite u stambenu zonu naravno da će svaki Dugorešan prodat Zagrepčanu, to zacrtano. I onda on ograđuje. Dok se zakoni ne promijene svaki Dugorešan će pritiskat mene ili gradonačelnika da prenamijenimo u građevinsko i onda on sutra to proda. I to vam je to. To radimo već 20 godina, ali mi se još ne damo. Svašta ima, i cilj je samo da si uzurpira da bi si toćal' noge u prvom redu do vode i to je jedini smisao života u Hrvatskoj. Protiv toga se mi borimo koliko možemo, rekao je Rakočević.

Boljar je dodao da se Grad protiv toga bori tako da sva zemljišta uz Mrežnicu koja su gradska ne mogu se prodavati bez odluke Gradskog vijeća.

-Dolazimo do toga da je ta zemlja prije 100 ili 50 godina sva bila u vlasništvu Dugorešana ili ljudi koji su živjeli i boravili u okolici. Nisu to prodali svemirci, prodali su domaći ljudi, čija se djeca i unuci nemaju gdje kupati i sad Grad treba rješavati.  Mi ćemo onaj dio koji je naš dati prijedlog da se zabrani prodaja, odnosno da neko drugo vijeće može donijeti odluku da se to proda i da maksimalno usmjeravamo ljude na ova naša okupljališta, odnosno kupališta.