Slavica Žeger šesta je karlovačka doktorica znanosti u području kineziologije

"Bavljenje bilo kojim sportom je zdravo i dobro, jer danas se djeca jako malo kreću"

VIŠE IZ RUBRIKE

    Slavica Žeger prije desetak dana obranila je na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu doktorski rad na temu "Generacijske razlike i korištenje suvremenih fitness tehnologija". Kod žena Slavica Žeger je prva iz taekwondoa, koja je došla do titule doktorice znanosti. Ovo je šesta karlovačka titula doktora znanosti u području kineziologije, a Slavica Žeger priključila se elitnom društvu u kojem su Emil Hoffman, Milan Blašković, Dušan Metikoš, Franjo Prot i Maja Horvatin. Slavica Žeger u taekwondou je od osnovne škole i cijelo vrijeme je članica Taekwondo kluba "Banija Pandas". Sada sa titulom doktorice znanosti želi napraviti nešto više za svoj klub i svoj grad. U sklopu kluba osnovana je Univerzalna sportska škola "Panda", a Slavica Žeger je predsjednica. Razgovarali smo s doktoricom znanosti o njenom školovanju, sportskim aktivnostima, klubu i brojnim planovima te naravno o Univerzalnoj sportskoj školi "Panda".

    Kako je živjeti s titulom doktorice znanosti?

    -Još je sve to friško, nedavno sam obranila doktorski rad na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu i praktički još nisam došla k sebi. Moram se dobro odmoriti. Stekla sam titulu doktorice znanosti u području kineziologije i šesta sam u Karlovcu. Obranila sam rad na temu "Generacijske razlike i korištenje suvremenih fitness tehnologija". Promatrala sam dvije generacije, mlađu od 23 do 40 godina i ljude od 50 do 70 godina. Pratila sam kako se oni rekreiraju, kako provode svoje slobodno vrijeme, koriste li novitete u području rekreacije i na kraju je ispao jedan solidan doktorat. Prva sam sportašica u Hrvatskoj iz taekwondoa, koja je doktorica znanosti. Kod muških je to Franjo Prot, koji je isto Karlovčanin, a on je bio moj mentor na magisteriju. Na doktoratu mentorica mi je bila, također Karlovčanka, profesorica Maja Horvatin, koja je odrasla na Banija. Ona je prva žena doktorica znanosti u području kineziologije iz Karlovca, a ja sam druga.   

    Veza sa sportom počela je u Taekwondo klubu "Banija Pandas". Kakav je bio početak?

    -Počela sam pri kraju osnovne škole. Trener taekwondoa Neven Trbojević vodio je tada i aerobic i to sam htjela vježbati, ali sam došla na krivi termin. Došla sam na trening taekwondoa, svidjelo mi se i ostala sam. Trenirala sam i natjecala se, a s natjecateljskom karijerom prekinula sam na prvoj godini fakulteta. Ostala sam aktivna u klubu, to je moj drugi dom. Danas imam 35 godina i još sam u klubu. Taekwondo preporučujem mladima, jer je to moj sport, pa nisam baš objektivna. Bavljenje bilo kojim sportom je zdravo i dobro, jer danas se djeca jako malo kreću. Puno djece je pretilo. Apeliram na roditelje da uključe djecu od najmlađih dana u bilo kakvu vrstu organizirane aktivnosti. To ima puno benefita na razvoj i na socijalizaciju djece. Danas kada je tu tehnologija, djeca provode puno vremena u kući na tehnološkim uređajima i doslovno su zaboravila kako se kretati na optimalan način.

    Kako je došlo do osnivanja Univerzalne sportske škole "Panda"?

    -Osnovali smo Univerzalnu sportsku školu da bi poboljšali motorički razvoj djece, radi se o predškolcima i učenicima nižih razreda osnovnih škola. To je pokušaj da se djeca od najmlađe dobi uključe u organizirane sportske aktivnosti. Univerzalna sportska škola kreće od jeseni s radom, nadamo se punom parom.

    Klub priprema i jedan europski projekt, o čemu se radi?

    -Klub ima puno aktivnosti, široki su pogledi i od jeseni bit će rekreacija za opću populaciju. S veseljem mogu najaviti da smo ušli u jedan europski projekt, koji će se vjerojatno pokrenuti od početka 2020. godine. Radi se o osobama starije dobi, u biti je u projekt pretočen moj doktorat, da ne ostane mrtvo slovo na papiru, on je pretvoren u realnost, u nešto što je održivo i korisno za zajednicu. Aktivirat ćemo umirovljenike, oni su podosta marginalizirani i zanemareni ponudom, malo toga se u biti njima nudi, a ono što se nudi nije prilagođeno niti njihovim godinama, niti njihovim željama i ambicijama. I u tom aspektu ja sam uskočila sa znanjima, koja sam stekla kroz svoj doktorat, da se napravi jedna jedinstvena ponuda. Uzeli smo za partnere Medicinsku školu Karlovac i Ekonomsko-turističku školu Karlovac i bit će to jedan značajan i solidan projekt. Očekujem veliki odaziv umirovljenika, sve će to biti besplatne aktivnosti, koje ćemo za njih organizirati. Ekonomsko-turistička škola ući će u projekt u dijelu radionica i predavanja, koje se tiču informacijske pismenosti starijih osoba, a koja će im pomoći da održavaju kontakte sa svojim obiteljima. Bitno je da se ne osjećaju marginalizirano i usamljeno, već da ostanu aktivni. Trener Neven Trbojević dao mi je podršku i nakon toga smo okupili tim ljudi oko sebe, koji imaju u tome iskustva, tražili smo partnere i dva partnera su se s veseljem odazvala te smo iznimno sretni zbog toga.   

    Jedan projekt već ide neko vrijeme, a to su predavanja i vježbe za trudnice. Kakva su tu iskustva?

    -Osnovali smo sekcije u sklopu Taekwondo kluba "Banija Pandas" Panda prenatal i Panda postnatal. Radi se o specijalnim vježbama za trudnice, koje su ponudom zanemarene, za njih se malo toga radi. Dala sam si zadatak dati svoj skromni doprinos i evo sekcije uspješno rade već tri mjeseca. Okupili smo lijepi broj trudnica, koje dolaze i vježbaju, a vježbe su prilagođene tjednima trudnoće. Vježbe pomažu da porod bude što lakši i bezbolniji, a i sam oporavak nakon poroda je lakši. Vježbe nakon poroda važne su za žene i zbog estetskog dijela, ali i zbog vraćanja u formu. Trudnice vježbaju dva put tjedno, vježbamo utorkom i četvrtkom od 16 sati i 30 minuta do 17 sati i 30 minuta. Sada smo preko ljeta malo pomaknuli termin zbog vrućina.

    Za europski projekt trebat će vam i dosta prostora. Kakva je situacija u vašem centru s prostorom?

    -Prostora nikad dosta, klub okuplja veliki broj djece i od jeseni nadamo se i velikom broju rekreativaca. Samim time moramo se i proširiti, u sklopu kluba postoji i jedna prostorija, koju ovo ljeto namjeravamo prenamijeniti u polivalentnu dvoranu u kojoj će se moći održavati program rekreacije za opću populaciju.

    Vratili ste se u klub i pratite sve aktivnosti, jeste li zadovoljni radom i rezultatima?

    -Taekwondo kluba "Banija Pandas" već dvadeset godina ima stabilne rezultate i pridonosi kvaliteti karlovačkog sporta. Trener tu vodi glavnu riječ, ja sam se uključila, ako treba pomoći. Imamo troje natjecanje, koji će nastupiti na europskim prvenstvima. Petar Fičko i Lucio Matuzić idu na Europsko kadetsko prvenstvo, a Kristina Čerina na Europsko prvenstvo za seniore do 21 godine. Oni se pripremaju i nadamo se da će prikazati dobre borbe na prvenstvima, a mi očekujemo i koju medalju, to je ustvari krajnji cilj. Oni su kvalitetni natjecatelji i sigurna sam da neće razočarati.

    Kao doktorica znanosti, osim svom klubu, možete značajno pomoći karlovačkom sportu, a i u drugim segmentima. Jeste li spremni pomoći?

    -Naravno, spremna sam pomoći i uključiti se u sve aktivnosti. Znanja imam i sigurno da mogu pomoći u raznim projektima. Sada se mogu opušteno posvetiti radu. Moram reći da sam već objavila desetak znanstvenih radova. Kao uvjet imali smo napraviti najmanje dva znanstvena rada godišnje i sudjelovati na konferencijama.   

    Nakon svih tih obaveza i pritiska, hoće li ljeto biti u znaku odmora?

    -Znala sam koja će to količina obaveza biti, ali ja sam se za to odlučila i sada sam sretna. Da, tijekom ljeta ću se probati odmoriti, muž mi radi u Makarskoj i već me zove što ne dolazim. Moram se odmoriti, jer  na jesen će biti puno obaveza.

    Branko Obradović