Okrugli stol o zapošljavanju osoba s invaliditetom u privatnom sektoru

Ante Mrkonja našao je posao u tiskari: „To je bio veliki preokret u životu“

VIŠE IZ RUBRIKE

Prema podacima koje je iznio predstojnik Područnog ureda HZZ-a u Karlovcu, Bruno Vuljanić u našoj županiji ove godine do konca kolovoza zaposleno je 90 osoba s invaliditetom

Hrvatski zavod za zapošljavanje, Područni ured Karlovac organizirao je danas okrugli stol na temu zapošljavanja osoba s invaliditetom u privatnom sektoru. O ovoj temi govorili su Ivana Prahović, direktorica Tiskare Pečarić- Radočaj, Josipa Matanić iz Nacionalnog parka Plitvička jezera, Željka Tukac, iz Žitoproizvoda, Darko Sobota, Centar za profesionalnu rehabilitaciju Zagreb, Sandra Špac, zaposlena osoba sa invaliditetom te Ivana Mehle, zamjenica ravnatelja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

U evidenciji Zavoda za zapošljavanje sve je više osoba s invaliditetom te Hrvatski zavod za zapošljavanje nizom mjera potiče privatnike da ih zaposle.

-Hrvatski zavod za zapošljavanje se dosta bavi osobama s invaliditetom i njihov broj u evidenciji raste. Razlog tome je promjena zakona iz 2022. kojim je pravo na novčanu naknadu za te osobe prešlo iz sustava socijalne skrbi u sustav zapošljavanja. Usporedimo li 2021.,. 2022. i 2023. godinu broj osoba s invaliditetom sa šest na sedam i na 11 tisuća prošle godine i možemo reći da u našoj evidenciji imamo sad oko 10,5 tisuća s invaliditetom, rekla je Mehle.

Prema podacima koje je iznio predstojnik Područnog ureda HZZ-a u Karlovcu, Bruno Vuljanić u našoj županiji ove godine do konca kolovoza zaposleno je 90 osoba s invaliditetom.

Zamjenica ravnatelja HZZ-a naglasila je da se mjere poticanja zapošljavanja usmjerene prema zapošljavanju kod privatnih poslodavaca, no osobe s invaliditetom mogu raditi i kroz mjeru javnog rada koji je namijenjen i drugim kategorijama nezaposlenih i tu rade na društveno korisnim poslovima. Mehle je dodala da se u osobe s invaliditetom u velikom broju uključuju i u mjere za poticanje obrazovanja uz korištenje vaučera na učilištima ili osposobljavanje kod poslodavca.

-Četvrta mjera aktivne politike zapošljavanje je samozapošljavanje, što je dobar pokazatelj da osobe s invaliditetom mogu biti poduzetnici. Svatko si može u tim mjerama pronaći nišu u kojoj će zadovoljiti neke svoje potrebe. Osim što se bavimo osobama s invaliditetom i reklamiramo naše aktivne mjere politike zapošljavanja, bavimo se i na još druge dvije razine, jedna je profesionalno usmjeravanje i naši psiholozi rade s njima i pomažu im pronaći odgovarajuće zanimanje. Kad to nije dovoljno možemo osobu uputiti na profesionalnu rehabilitaciju i na nivou države 200-tinjak je osoba bilo uključeno u ovaj postupak, s tim da se ona provodi samo u velikim gradovima. Međutim, osobe koje se u to uključuju imaju osigurana sredstva za prijevoz pa čak i novčanu pomoć dok su uključeni u profesionalnu rehabilitaciju.

Tiskara Pečarić-Radočaj od svojih početaka prije 30 godina zapošljava osobe s invaliditetom istaknula je direktorica Ivana Prahović.

-To se kod nas uvriježilo i osobe s invaliditetom sad traže nas jer su čuli da zapošljavamo i da je posao u tiskari prilagođen osobama s invaliditetom. Sad imamo zaposlenih šest osoba s invaliditetom, jedna je u postupku zapošljavanja i kroz mjesec dana ćemo imati sedam, rekla je Prahović dodavši da koriste mjere za poticanje zapošljavanja i imaju dobru suradnju sa svim ustanovama koje potiču zapošljavanje ili se bave osobama s invaliditetom.

Jedan od zaposlenika tiskare je Ante Mrkonja zaposlen prošle godine. Zahvalio je svima koji su mu pomogli u pronalaženju posla i zapošljavanju te u osposobljavanju za rad.

-U takvom kolektivu jako je lijepo biti, sudjelovati i obavljati radne zadatke. To je za mene bio jedan veliki preokret u životu gdje sam na jedna drugi način uspio prepoznati sebe i svoje mogućnosti, kazao je Ante.