Mladim ljudima koji imaju vlastitu zemlju i volju za ostati i živjeti od nje, savjetuje da probaju i pokušaju, jer nemaju što izgubiti. Ulog nije velik, a dobit će ih možda iznenaditi

Ana Karas najmlađa poljoprivrednica u Karlovačkoj županiji

VIŠE IZ RUBRIKE

    Dvadesetogodišnja Ana Karas najmlađa je poljoprivrednica u Karlovačkoj županiji. Odmah po završetku srednje škole od oca Dražena preuzima OPG. Obitelj je to koja se oduvijek bavila poljoprivredom, pa je bilo za očekivati da će taj posao i nastaviti, ali nije bilo očekivano da će ga nastaviti baš jedina kćer u obitelji Ana.

    No, ako se Anu pita ona kao da je za taj posao rođena, iako to na prvi pogled ne bi nitko rekao, jer prelijepa mlada djevojka, izrazito plavih očiju i odlučnog pogleda te neodoljivog osmijeha ništa drugo u životu nije željela nego raditi i istraživati na zemlji.

    U tome joj je pomoglo i obrazovanje u Prirodoslovnoj školi Karlovac, smjer Agro-turistički tehničar, kojeg preporučuje i drugim mladim ljudima koji namjeravaju ostati „na zemlji“, jer u četiri godine usvoje se sva potrebna znanja, od rukovanja i baratanja mehanizacijom, ekološke poljoprivrede do kulinarstva i kuharstva.

    Dakle, OPG Karas iz Lipja, registriran je 2009. i prvi je u županiji počeo s uzgojem batata, koja je i dalje dominantna kultura na njihovoj zemlji, na oko 16 hektara na kojoj još  uzgajaju raznoliko povrće te siju heljdu, proso, pir, raž, zob, sirak i kukuruz, a pored uzgoja povrća i žitarica, obitelj Karas bavi se i uzgojem ovaca.

    No, pored batata i drugog povrća, OPG Karas „proslavila“ je jedna druga slatka „povrćka“. Riječ je o lubenicama, onim crvenim ali i nešto slađima, žutim. Kako to biva, uzgojem žutih lubenica „na veliko“ počeli su se baviti baš slučajno, uz smijeh priča Ana. U početku su ih zasadili za vlastite potrebe, ali onda se je dobar glas o njihovim sočnim i slasnim plodovima proširio do te mjere da više nisu mogli zadovoljiti „gladno“ tržište, pa su odlučili povećati količinu ali i asortiman, pa je tako uz žutu počeo i uzgoj crvene lubenice.

    Ana kaže da one ne bi bile tako slasne da nemaju dovoljne količine vode, koja im je neophodna upravo u vrijeme rasta ploda.

    -Taj problem na našem OPG riješen je sustavom navodnjavanja iz Kupe, kojeg imamo već četiri godine i koji će nam omogućiti proširenje proizvodnje i to na sve traženije butternut, hokaido i špaget tikve kao i stare sorte buča, kaže Ana.

    Bez obzira na dugogodišnji trud i rad kvalitetu proizvoda i veliko tržište od Rijeke do Zagreba, ime Ane Karas i njezinog OPG u fokus javnosti došlo je nakon dobivanja bespovratnih sredstava EU iz mjere 6.1.1.

    Naime kao 18-godišnjakinja, tada najmlađa poljoprivrednica koja je od oca preuzela OPG kandirala je za spomenutu mjeru kako bi kupili nešto od mehanizacije što bi im omogućilo proširenje proizvodnje. Tako je i bilo.

    Dobar projekt omogućio joj je da u jakoj konkurenciji od oko 900 prijavljenih, baš ona među prvima potpiše ugovor vrijedan 50 tisuća eura za kupnju mehanizacije. Traktor, freza i cisterna su već u pogonu, a da bi proizvodni proces bio zaokružen još bi trebalo nabaviti plastenik i sadilicu za batat, što će vjerujemo uskoro biti nabavljeno.

    -     Volim ovaj svoj život i posao kojim se trenutno bavim, veselo govori Ana. Nikad se ne zna kuda će me životni putovi odvesti, ali zasad sam sretna ovdje. Veseli me što sam „sama svoj šef“, što sama planiram svaki radni dan od početka do kraja, što je moja obitelj uz mene i što me podržava i podupire u svakom mom naumu. Pored tate Dražena koji mi je velika i nemjerljiva pomoć, mame Anite koja sve sa smiješkom prihvaća i brine o svima nama i cjelokupnom domaćinstvu, do braće Matije, Zvonimira i Nike koji se ne „boje posla“ i kojeg ravnopravno samnom odrađuju.

    -     Često me ljudi pitaju, imam li vremena za druženje s prijateljima? Naravno da imam, odgovara, jer moj radni dan ovisi o težini i opsegu posla, ovisi o dobu godine i  vremenskim prilikama, pa kad se sve dobro organizira i isplanira, ostaje taman dovoljno vremena za društveni život i prijatelje. Sve u svoje vrijeme, kaže Ana, jer za mene je poljoprivreda i rad na zemlji odmor za dušu, ali i posao od kojeg se može normalno živjeti.

    -     Mladim ljudima koji imaju vlastitu zemlju i volju za ostati i živjeti od nje, savjetuje da probaju i pokušaju, jer nemaju što izgubiti. Ulog nije velik, a dobit će ih možda iznenaditi. A opet sa druge strane, ako vide da to nije za njih, u svakom trenutku mogu „dignuti ruke“ i odustati, jer kako naglašava, probajte nešto drugo, sve dotle dok ne nađete ono u čemu uživate, jer ne „drži vas misto“ već ljubav prema nekome i nečemu.

     Nadamo se da će Ana ovu životnu filozofiju živjeti još dugo godina na svojoj zemlji. I u to malo vremena provedenog u njezinom društvu dalo je naslutiti da će se o OPG-u Karas još dosta čuti, ako zbog ničega drugog onda zbog nove djelatnosti kojom se namjerava baviti, a to je turizam.

    Iako nije htjela o detaljima, sigurna sam da je plan već dobro razrađen u njezinim mislima, pa na realizaciju nećemo trebati dugo čekati. Samim tim što je mjesto Lipje kao stvoreno za opuštanje u skoro pa netaknutoj prirodi, uz Kupu, u blizini stoljetnih šuma i plodnih polja.

    Dobra prometna povezanost sa većim gradovima kao i dobre pristupne ceste, dobitna su kombinacija za usluge koje su sve traženije, jer urbani način života je sve ubrzaniji i stresniji, a oporavak uz aktivni boravak u prirodi je zagarantiran i nadomak je ruke. (rb)

    Foto:i.č.