Pitanja uspjelo postaviti osam vijećnika; ponovno o rekonstrukciji DC-6, ali i o posebno aktualnoj temi ovih dana poskupljenju energenata te o tome hoće li poskupjeti grijanje u Karlovcu

Aktualni sat karlovačkog Gradskog vijeća

VIŠE IZ RUBRIKE

    Karlovačko Gradsko vijeće još jednom večeras odrađuje svoju sjednicu online. Počela je Aktualnim satom u kojem je osam vijećnika postavljalo pitanja gradskim dužnosnicima, pročelnicima te direktorima i ravnateljima gradskih tvrtki i ustanova. Izdvojili smo neka pitanja i odgovore. Najprije o nezaobilaznoj temi rekonstrukciji DC-6, HDZ-ovog vijećnika Darka Stankovića:

    -Je li s Hrvatskim cestama došlo do dogovora, odnosno postoje li rokovi u kojima bi devastirane lokalne ceste tijekom radova trebale biti vraćene u prvobitno stanje? Prvenstveno mislim na ceste u mjesnim odborima Velika Jelsa, Borlin, Stative, a indirektno i u mjesnim odborima Drežnik, Hrnetić – Novaki, Mala Jelsa i Zadobarje.

    -Grad nije dobio zahtjev za tehničkim pregledom od strane investitora – Hrvatskih cesta. Odradili smo sastanke sa HC-om gdje smo napravili svoju analizu, odnosno evidenciju cesta koje su u jednom dijelu više, a u jednom dijelu manje uništene uslijed rekonstrukcije DC-6 jer su bile alternativni pravci. Predstavnici HC su na sastanku u utorak imali određene rezerve, pogotovo u onom dijelu gdje regulacija prometa pojedinim cestama nije bila njihova. HC će sljedeći tjedan Grad izvijestiti što su spremni prihvatiti kao prihvatljivo tako da će se najkasnije do kraja sljedećeg tjedna točno znati što će Hrvatske ceste u tom dijelu financirati i koliko će iznositi ta sredstva. Ceste na Drežniku i Hrnetiću, s obzirom da ide aglomeracija  tim potezom,  neće ući u taj dokument sanacije. Očekujemo da će negdje početkom proljeća čim se steknu uvjeti za sanaciju, ona i krenuti. HC su preuzele i obvezu sanacije mosta na Baniji što iznosi oko 10 milijuna kuna te bi i to  trebalo biti napravljeno u ovoj godini. Očekujem da ćemo do kraja sljedećeg tjedna imati jedan okvir što će Hrvatske ceste prihvatiti kao prihvatljiv trošak, odnosno što će ostati nama kao Gradu. Imamo popis svih cesta koje treba sanirati, a za 10-tak dana imat ćemo cjelokupnu informaciju i onda u konačnici reći kada će krenuti sama sanacija, odgovorio mu je gradonačelnik Damir Mandić..

    I SDP-ova vijećnica Dragica Malović u jednom od svojih pitanja se dotaknula DC-6.

    -Obzirom da je tvrtka Euroasfalti prošli tjedan i službeno završio sa svojim dijelom posla kao izvođač radova na rekonstrukciji, tko će i u kojim rokovima vršiti popravke i općenito dovršiti radove na DC-6 do njene pune upotrebne vrijednosti? Mislite li izdati uporabnu dozvolu za ovu katastrofu ili ćete inzistirati da se sve dovede u normalne okvire zadane projektom. Uostalom, kako se može voziti po prometnici koja nema uporabnu dozvolu?

    -Ne daje gradonačelnik uporabnu dozvolu. Zahtjev za tehničkim pregledom se podnosi nadležnom gradskom upravnom odjelu. I naravno da ćemo  inzistirati na svakom detalju, zarezu i svakom šahtu kada je u pitanju tehnički pregled. Kada će biti tehnički pregled, je li Euroasfalt otišao ili nije – u taj dio neću ulaziti. Znamo tko i što mora učiniti, odnosno tko je za što odgovoran. Pitanje“ smije li se voziti cestom koja nema uporabnu dozvolu“ u ovom trenutku je možda i nepotrebno jer vjerojatno se ne bi vozilo da se ne smije. Vjerujem da  HC kao vlasnik ceste ne bi dopustile da se cestom vozi, a da se zakonski po njoj ne smije voziti. Što se tiče nedostataka, oni će ih morati otkloniti.

    SDP-ova Malović je postavila pitanje i uz posebno aktualno pitanje ovih dana, vezano uz poskupljenje plina te kako bi se to moglo reflektirati na cijene grijanja Gradske toplane:

    -Kada je Gradska toplana nabavila plin i  po kojoj cijeni i jesu li količine nabavljenog plina dostatne da se bez većih poremećaja i povećanja cijena plina dovrši barem ova sezona grijanja? Postoje li projekcije koliko će poskupjeti grijanje za korisnike u gradu Karlovcu te koje mjere je Grad pripremio za najugroženije građane?

    Direktor Gradske toplane Hrvoje Klobučar je izjavio da je tvrtka 2020. godine potpisala trogodišnji ugovor s tada već dosta dobrom cijenom plina. Što se tiče kućanstava taj ugovor je na snazi do 31. listopada 2023. godine.

    -Tada su ugovorene i količine i cijene, međutim zbog ovog velikog poremećaja na tržištu, mi u segmentu poslovnih korisnika od 1. siječnja ove godine imamo  višu ulaznu cijenu. Već smo kod regulatora slali zahtjev, a oni su tražili dopunu. Tako će vjerojatno od 1. ožujka poslovnim korisnicima cijena narasti, a prema našim trenutnim prognozama to će biti otprilike 30-tak  posto i to na tarifi energije, ne na cijeloj usluzi grijanja. Kućanstvima do kraja 2023. godine, što se tiče samog plina promjena tarife energija - ne bi trebala biti, rekao je direktor Klobučar te istaknuo.

    -Naš problem ovog časa je manje plin i mi nismo dirali cijene tarife energije od početka plinske krize. Naš problem je CO2, odnosno kupovina emisijskih jedinica. Tražimo rješenje i kao što je gradonačelnik napomenuo ulažemo napore da ga pronađemo. Cijena jedinica otišla je višestruko gore i sukladno tome mi ćemo 2021. godinu završiti u popriličnom poslovnom gubitku jer smo teret preuzeli na sebe, a nismo ga prebacili na građane, zaključio je.

    Gradonačelnik Mandić je pak kazao da još od rujna prošle godine prate situaciju vezanu uz cijene grijanja, a tvrtke, škole, vrtići i ustanove od tada imaju povećane račune. Što se tiče mjera za građane, Grad će se orijentirati prema umirovljenicima čak onima koji nisu korisnici socijalnog programa. Pomoći će se i višečlanim obiteljima čija primanja ne odgovaraju potrebama. No, najprije treba pričekati koje će mjere donijeti Vlada.

    Vlada je na svojoj sjednici krajem 2022. godine donijela uredbu o uslužnim područjima, prema kojoj se na području Hrvatske uspostavlja 41 uslužno područje. U tom kontekstu, za nas u Karlovcu najbitnije je uslužno područje broj 14 koje obuhvaća gradove i općine u Karlovačkoj županiji. Zakonom o vodnim uslugama određeno je da se u roku od šest mjeseci od donošenja uredbe izvrši spajanje komunalnih tvrtki, a društvo preuzimatelj na našem području je tvrtka Vodovod i kanalizacija. Upravo je ovo bilo i pitanje HDZ-ova vijećnika Tihomira Mamića :

    -Što se poduzima u ViK-u po pitanju preuzimanja i spajanja s ostalim komunalnim tvrtkama sukladno uredbi? Što će to spajanje značiti za ViK u smislu poslovanja tvrtke i ono najbitnije što će to spajanje značiti za građane i korisnike kada je u pitanju cijena vodnih usluga, kao i uvjeti isporuke vodnih usluga?

    Tvrtka Vodovod i kanalizacija intenzivno radi na tom procesu od studenoga prošle godine te su obišli sva trgovačka društva na području Karlovačke županije koja će se pripojiti, kaže direktorica Katarina Malenica i nastavlja:

    -U tijeku je proces javne nabave revizorske kuće koja će napraviti dubinsku analizu stanja po svim tvrtkama i popis imovine. To je podloga za izradu ugovora o pripajanju. Nakon što revizija obavi svoj posao, slijedi onaj pravni dio. To su ugovori o pripajanju i donošenje odluka o pripajanju koje će donositi skupštine. Uslužno područje imat će pet gradova i 17 općina, dakle 22 glasa. Nakon što se formira nova tvrtka i upiše u sudski registar, radit će se novi akti, pravilnici, ustroj. Formirat će se i nova cijena vodnih usluga koja će biti jedinstvena za cijelo područje županije i općinu Krašić.

    U ovom trenutku po riječima Malenice, prerano je još komentirati što će to značiti za građane Karlovca, kao i kako će se to pripajanje odraziti na cijene vodnih usluga.

    -Jako je važno naglasiti da su u gradu Karlovcu daleko niže cijene vodnih usluga, nego u ostalim gradovima i općinama u županiji. Građani Karlovca već 10 godina, plaćaju nižu cijenu. ViK će i dalje nakon pripajanja raditi na povećanju kvalitete usluge i standarda te na brzini pružanja usluga. Isto tako radit ćemo i na realizaciji brojnih projekata koji su u tijeku i pripremi novih te na povlačenju sredstava iz EU fondova. Cilj će biti da građani budu zadovoljni kao što su i do sada.

    Dodatno je sve komentirao i gradonačelnik Damir Mandić.

    -Već sada je u analizi  vidljivo  da je cijena i fiksnog i varijabilnog dijela u gradu Karlovcu, ispod cijena koje su u drugim gradovima. Uz ovo valja spomenuti i plaće koje su u ViK-u u odnosu na ostale tvrtke puno niže. Postoji jedna referentna godina prema kojoj će se sve ravnati. Grad Karlovac je Skupština ViK-a, a bit će i te nove tvrtke. Mislim da bi po ustrojavanju tvrtke, usluge trebale biti na jednom nivou, a samim time da se onda vodi i briga o cijeni.