Maksimalni iznosi sufinanciranja bit će određeni za svaku pojedinačnu mjeru, a kombinacijom različitih mjera kućanstvo će moći dobiti i do 204 tisuće kuna bespovratnih sredstava

Nastavlja se sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća

VIŠE IZ RUBRIKE

    Nakon što je Vlada donijela Odluku o produžetku Programa energetske obnove obiteljskih kuća, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost sredinom rujna planira objaviti novi Javni poziv.

    -Interes za ovaj program i dalje je značajan. Ove smo godine zato uspjeli osigurati čak 300 milijuna kuna bespovratnih sredstava, što je za 100 milijuna kuna više no prošle godine. Također smo osigurali i dodatnih 100 milijuna kuna za obiteljske kuće koje su, nažalost, oštećene u potresima te za takve objekte planiramo koncem listopada objaviti zaseban javni poziv, rekao je direktor Fonda Siniša Kukić.

    Cilj svih sufinanciranih mjera je smanjiti količinu potrebne energije za zagrijavanje i hlađenje prostora, povećati korištenje obnovljivih izvora energije te u konačnici građanima poboljšati kvalitetu života i smanjiti troškove.

    Cjelovita energetska obnova kuća lošijih energetskih svojstava i dalje će se sufinancirati s do 60% bespovratnih sredstava i podrazumijeva obvezno povećanje toplinske zaštite nekog od elemenata vanjske ovojnice poput vanjskih zidova, krova, poda ili stolarije, a može uključivati i ugradnju sustava za korištenje obnovljivih izvora energije i/ili fotonaponskog sustava za proizvodnju električne energije.

    S druge strane, ugradnja sustava za korištenje obnovljivih izvora energije i/ili fotonaponski sustav za proizvodnju električne energije bez dodatnih mjera energetske obnove sufinancirat će se s do 40, 60 ili 80%, ovisno o lokaciji.

    Poticaji za to rezervirani su za kuće visokih energetskih razreda koje ne trebaju mjere poboljšanja toplinske zaštite vanjske ovojnice.

    Kao i do sad, na javni poziv Fonda moći će se prijaviti građani čije kuće imaju do 600m2 ili do 3 stambene jedinice te više od 50% površine namijenjene stanovanju.

    Maksimalni iznosi sufinanciranja bit će određeni za svaku pojedinačnu mjeru, a kombinacijom različitih mjera kućanstvo će moći dobiti i do 204 tisuće kuna bespovratnih sredstava.

    Ovisno o tome za koje se mjere građani odluče, bit će potrebno zadovoljiti različite uvjete sufinanciranja i pripremiti odgovarajuću dokumentaciju, za što im je na raspolaganju mjesec dana od objave Poziva.

    Osnovni uvjet je uredno (su)vlasništvo i prebivalište na adresi kuće.

    Za pomoć tijekom prijave građani mogu potražiti i stručnu podršku, koju će Fond sufinancirati s do 500 kuna.
    Prijave za sufinanciranje će i ove će godine biti digitalne, uz funkcionalno unaprjeđenu aplikaciju za prijavu.

    -Proveli smo razne analize i održali okrugli stol sa stručnjacima raznih profila, kako bismo optimizirali način prijave. Zaključak struke je u konačnici bio da je digitalna prijava i dalje najbolji način za provedbu ovakve vrste poziva.

    Vjerujemo da će korisnici biti zadovoljni novim funkcionalnostima aplikacije, a očekujemo da će se olakšati i sam proces zaprimanja i obrade prijava, pojasnio je direktor Fonda te dodao da će se u suradnji s jedinicama regionalne i lokalne samouprave organizirati informativne radionice širom Hrvatske.

    Fond želi osigurati kontinuitet u provedbi programa energetske obnove obiteljskih kuća, a s obzirom da nastavak sufinanciranja predviđa i Integrirani nacionalni energetski i klimatski plan, ali i klimatska politika EU, građani poticaje mogu očekivati i u godinama koje dolaze.

    Izvor: www.fzoeu.hr