U Stanici Karlovac imamo članove od 18 godina pa do 60+. Naime, među aktivnim članovima su i 70-godišnjaci, kaže Kranjčević
Matija Kranjčević, pročelnik HGSS Stanice Karlovac: Od početka godine sudjelovali smo u 30-ak potražnih akcija
VIŠE IZ RUBRIKE

Novi pročelnik HGSS Stanice Karlovac od ožujka je Matija Kranjčević. Član je HGSS-a duže od pet godina, a uz ovu novu funkciju u matičnoj Stanici također je pročelnik i Komisije za medicinu spašavanja na nacionalnoj razini.
Inače, 31-godišnji pročelnik po struci je radni terapeut i zaposlen je u Kliničkoj bolnici Dubrava, u Klinici za psihijatriju. Glavni motiv zbog kojeg se uključio u HGSS je želja da pomaže ljudima.
-Nekako sam uvijek bio sklon aktivnostima u kojima bih pomagao ljudima pa i moja profesija je takva. Družio sam se s ljudima koji su bili članovi HGSS-a i jednostavno javila se želja i volja postati članom HGSS-a. Činilo mi se da mogu dati HGSS-u i dalje se usavršavati i pomagati, ispričao je Matija.
U gorsku službu uključuju se uglavnom iskusniji planinari i speleolozi, ali kako se s vremenom područje djelovanja HGSS-a proširilo te su sada jedna od glavnih snaga u okviru Sustava civilne zaštite, tako se proširio i krug djelatnosti iz kojeg dolaze novi članovi.
-Prije nego sam pristupio HGSS-u aktivno sam se bavio ronjenjem. Uz to sam bio član planinarskog društva, aktivno sam se bavio i skijanjem, ali sve to ne rekreativnoj razini, kaže Kranjčević, a kao gorskom spašavatelju pomaže mu i njegova profesija.
-Zaposlen sam na Klinici za psihijatriju koja je ujedno referentni centar Ministarstva zdravstva za poremećaje uzrokovane stresom. Osim neke elementarne medicinske i zdravstvene pomoći mogu educirati i pomoći ljudima oko pristupa prema unesrećenima, ali i oko otpornost na stres. Svaka naša aktivnost je na nekoj razini stresna. Naša prednost je osposobljenost za upravljanje stresnim situacijama, kao i iskustvo i znanje, a između ostalog tu je želja i volja pomoći nekome tko je ozlijeđen.
Kranjčević je na čelu jednu od starijih stanica HGSS-a u Hrvatskoj, a Stanica Karlovac trenutačno broji 50 članova. Među njima je 18 gorskih spašavatelja, 11 spašavatelja, a to uključuje i ispostave u Slunju i Rakovici, dok su ostali članovi pripravnici koji su još u fazi obuke.
- U Stanici Karlovac imamo članove od 18 godina pa do 60+. Naime, među aktivnim su članovima i 70-godišnjaci, dodaje pročelnik.
Govoreći o aktivnostima, Kranjčević je napomenuo da definitivno više ne postoji „sezona“ povećanog angažmana, odnosno sezona je cijele godine.
-Poziva u pomoć i različitih intervencija traganja i spašavanja imali smo ove godine 30-ak. To su bile akcije na našem području, a dijelom smo pomagali drugim stanicama od Dalmacije do Slavonije. Evo i jutros smo imali poziv iz druge stanice i naša dva potražna tima sa potražnim psima su na području Zeline, gdje je, kako su javili potraga sretno okončana i osoba je pronađena živa. Imali smo akciju traganja i spašavanja na našem području, konkretno na prostoru Belajske Vinice, koja je završila isto tako uspješno i osoba je pronađena živa.
Kranjčević je izdvojio zanimljiv slučaj žene koja je HGSS nekoliko puta „dizala na noge“.
-Za jednom smo osobom više puta tragali. Radi se o gospođi za kojom smo pokrenuli potragu, a ona bi se drugog dana vratila kući. Nismo dokučili razloge odlaska od kuće niti gdje se zapravo kretala i gdje je bila za vrijeme kad smo je tražili. To će rješavati druge službe.
Osim ovakvih slučajeva u tijeku je i niz planiranih aktivnosti kao što su osiguranja, dežurstva, primjerice na utrkama brdskog biciklizma, trail utrkama, na različitim festivalima, ali i dežurstva u nacionalnim parkovima gdje je povećan broj gostiju tijekom ljetnih mjeseci.
-Prije dva tjedna je naša ekipa bila dežurna u Zrakoplovnoj bazi u Divuljama. Tamo su naši članovi dio tima za helikoptersko spašavanje. Ovakva dežurstva i osiguranje manifestacija su preventivno djelovanje, a preventivno djelujemo i putem naših društvenih mreža raznim upozorenjima.
Čini se da upozorenja na opasnosti nikad dovoljno. Unatoč činjenici da HGSS, ali i ostale službe upozoravaju građane da se prilikom odlaska izlete u prirodu dobro pripreme, što znači koristiti odgovarajuću odjeću i obuću i dalje ima onih koji će se na njih oglušiti.
- Stalno upozoravamo ljude na opasnost od dehidracije. Ovo je vrijeme kad lako dolazi do dehidracije, a nažalost već smo imali i fatalnih ishoda upravo zbog dehidracije. Također preporučamo ljudima da završe ili planinarske škole ili neke edukacije, kako bi znali sigurno se ponašati u prirodi i voditi računa o vlastitom zdravlju i biti svjesni opasnosti.
Početak ove godine bio je dosta buran za Hrvatsku gorsku službu spašavanja zbog potresa u Sisačko-moslavačkoj županiji, gdje je duži period bilo angažiran i veći broj članova Stanice Karlovac. To je jedan od razloga, ali i korona da se neznatno manjim intenzitetom radilo na edukacijama i usavršavanjima članova.
Na svom području djelovanja Stanica Karlovac je angažirana u niz aktivnosti, a novi je pročelnik zadovoljan kako ih u tome prate jedinice lokalne samouprave i Karlovačka županija.
-Što se tiče financiranja prihodi jedinca lokalne samouprave su različiti, od manjih općina dobijemo manje novaca dok više sredstava dobijemo od gradova i Županije. U ovom trenutku smo zadovoljni sredstvima koja su nam na raspolaganju i pokušavamo to u svakom trenutku opravdati. Najviše kroz djelovanje u nepogodama poput potresa i poplava i različite akcije spašavanja. Bilo bi nam lakše i bit će nam lakše kad budemo imali više novaca na raspolaganju, ali za nužne svari koje trebamo odrađivati imamo dovoljno sredstava. Moramo uzeti u obzir da oprema koju koristimo ima svoj rok trajanja, vozila koja koristimo imaju rok trajanja i potrebno je kontinuirano obnavljati i ulagati u njih. Naš se vozni park obnavlja u čemu nam pomaže i naša krovna organizacija kroz različite projekte. Kroz projekt „Sigurna HR“ smo dobili QUAD vozilo koje nam se pokazalo jako korisno u potražnim akcijama. Očekujemo još jedno terensko vozilo također iz istog projekta, a tu je i različita osobna tehnička oprema i zaštitna oprema koju koristimo u našim aktivnostima.
U tijeku je i lokalni projekt u suradnji s Karlovačkom županijom, a u koji su uz HGSS uključeni i vatrogasci i Crveni križ. Radi se o Skladišno obučnom kompleksu u bivšoj vojarni Jamadol. Dio objekata tamo već koristi i Stanica Karlovac.
- U Jamadolu smo uredili garaže i držimo tamo dio naših vozila. Ovim se putem moram zahvaliti Karlovačkoj županiji koja nam je dodijelila 100.000 kuna za obnovu krova. Predstoji nam sanacija krova, kako ne bi prokišnjavalo i onda možemo dalje uređivati, najavio je Matija Kranjčević.
U Hrvatskoj djeluje 25 stanica HGSS-a, a pročelnik karlovačke stanice ocjenjuje da je ona po kvaliteti rada "u gornjoj polovici".
-Možemo to gledati po nekoliko kriterija; po broju članova, broju gorskih spašavatelja, a možemo gledati i prema broju instruktora za različite sfere djelatnosti u HGSS-u. Također kriterij može biti broj intervencija i uspješno odrađene aktivnosti. Gledano po tome Stanica Karlovac se u ovom trenutku u odnosu na ostale stanice nalazi u gornjem dijelu i po broju aktivnosti koje ima na svom području i po broju pomoći koju daje drugim stanicama HGSS-a. Mada se moram ograditi jer teško vrednovati naš rad na taj način. Isto tako imamo i puno instruktora i ljude koji su spremni puno svog slobodnog vremena odvojiti za aktivnosti HGSS-a.
Foto: Facebook HGSS Stanica Karlovac