U ovim hladnim danima dobro su već poznati savjeti kako se od hladnoće zaštititi i bez padova i lomova dočekati toplije dane.
Zaštitite se od svakodnevnih niskih temperatura
VIŠE IZ RUBRIKE

Niske su temperature postale svakodnevica što i priliči zimskim mjesecima. Dok će se oni srednje životne dobi lakše prilagoditi novim vremenskim uvjetima, osobama starije životne dobi to donosi nove probleme, pogotovo kroničnim bolesnicima s kardiovaskularnim bolestima i bolestima dišnog sustava.
Najbolji savjet, a ujedno i najjednostavniji je utopliti se u kući i izbjegavati izlaganja niskim temperaturama i to u ranojutarnjim i noćnim satima. Ako ipak ne možete odgoditi ili izbjeći izlazak iz kuće, obavezno je obući kapu, šal i rukavice. Poznato je da se oko 30 posto topline gubi iz glave, a hladan zrak može uzorkovati ispucalu kožu lica i usnica. Krema i melem uvijek su dobrodošli.
Pri izlasku važno je zaobići one aktivnosti koje uzrokuju pretjerano umaranje. Ukoliko se oglasi prvi alarm prepoznatljiv kao drhtavica, važno se je odmah uputiti na toplo, a ne ignorirati je.
Nadalje, vaša odjeća treba biti slojevita i ne preuska. Najbolja je odjeća od vune, polipropilena i svile koja zadržava više topline u unutarnjim slojevima od pamuka. Takvi deblji slojevi odjeće uzrokuju i povećano znojenje pa je vlažnu odjeću važno presvući što prije jer ona uzrokuje gubitak topline, a na kraju i povećanu mogućnost obolijevanja.
Nužno je unijeti u organizam optimalnu količinu tekućine, posebice u obliku toplih napitaka, a nikako alkohola i kofeina.
Starije su osobe sklone oticanju nogu pa je nužno izbjegavati dugo stajanje i sjedenje, osobito prekriženih nogu. I naravno, zaboravite pete kako biste smanjili rizik od pada, a na kraju i lomova.
I za kraj, ne zaboravite da starije osobe treba kontaktirati često i brinut o njihovu zdravlju, a to će im ujedno izazvat osmijeh na licu i toplinu oko srca. (a.r.)
Foto: www.hzzo.hr