Štene je darovao Ivan Dujmović, uzgajivač američkih staforda i vjeruje da je Ice otišla u prave ruke

Novi član vatrogasnog K-9 tima: Ivanu Pokupčiću i Dragonu pridružio se još jedan staford – kujica Ice

VIŠE IZ RUBRIKE

    Vatrogasni K-9 tim Dobrovoljnog vatrogasnog društva Karlovac dobio je nedavno još jedno pojačanje. Timu se, naime, pridružio još jedan američki staford, a radi se o kujici Ice. Štene nešto starije od dva mjeseca donirao je Ivan Dujmović vlasnik uzgajivačnice Dujmotime's koji se niz godina bavi uzgojem ove pasmine.

    Ice će se pridružiti sad već veteranu među vatrogasnim potražnim psima, američkom stafordu Dragonu. Dragon i njegov vlasnik Ivan Pokupčić na neki su način i „zaštitni znak“ DVD-a Karlovac i njihovih K-9 timova. Razbijaju predrasude da su američki staford  i mladić koji se voli tetovirati i nositi piercinge opasna kombinacija. Naprotiv, pokazali su da se ozbiljnim radom može postići jako puno.

    Kako pak napominje Nikola Bakale, K-9 timovi DVD-a Karlovac posebni su po tome da u svom sastavu imaju „neuobičajene“ pasmine, tu se mogu ubrojiti i njegove dvije hrvatske ovčarke Kupa i Didi.

    S uzgajivačem Ivanom Dujmovićem Pokupčić je kontaktu dvije godine, a onda ga je koncem prošle godine nazvao i obavijestio da će mu darovati štene kako bi ga obučio za potražnog psa.

    -To mi je bila najbolja novogodišnja čestitka koju sam mogao dobiti. Jako me obradovao kad mi je javio da će mi darovati štene, kazao je Pokupčić.

    Zajedno s ostalim članovima ekipe iz Karlovca mjesec dana prije nego je Ice stigla u ekipu pomno su promatrali štenad kako bi izabrali ono koje ima najbolje predispozicije za budućeg radnog psa. Nikola i Ivan kažu da su konkurenciji bile dvije kujice, no Ice je bila ta koja ih je osvojila ili kako se šale „usvojila“.

    -Ona je bila otvorenija i odmah je prišla kad smo je pozvali, a važno je da pas otvoreno prilazi ljudima. Zapravo je ona mene izabrala. Od sve štenadi ona mi je prva prišla, napominje Ivan.

    -Ako se pas povlači pred ljudima, teško je od njega napravit radnog psa koji mora biti okružen ljudima i drugim psima. Naravno može se svakog psa naučiti, ali to je onda pitanje vremena, dodaje Nikola.

    Živahna Ice nije baš bila kooperativna za fotografiranje, a osim toga čitavo je vrijeme „grickala“ starijeg kolegu Dragona, kojem ipak nakon nekog vremena ponestane strpljenja za zaigrano štene. Pred Ivanom i Ice je oko dvije godine rada da bi ona postala licencirani potražni pas, a onda bi Dragon, koji sad „radi“ duže od pet godina, išao u zasluženu mirovinu. Mada i Ivan i Nikola smatraju da će još biti sposoban za rad.

    Ivan Dujmović je rekao da nije dvojio da želi Ivanu pokloniti štene. Naime, kroz njegov rad razbijaju se predrasude da je američki staford opasan pas.

    Nakon potresa u Sisačko-moslavačkoj županiji gdje su potražni psi odradili veliki posao u pretraživanju ruševina, Dujmović kaže da ga je upravo to potaklo da jedno od štenadi pokloni vatrogascima, odnosno Ivanu koji ima iskustvo u radu s američkim stafordom.

    Kako je rekao Ivan to je i u materijalnom smislu vrijedna donacija, no Dujmović pak napominje da to ne gleda tako.

    -Ljudski život nema cijenu i to je moj osnovni motiv, dodaje.

    On je svog prvog staforda nabavio još 1995. godine, tada samo kao ljubimca. Krenuo je na izložbe i onda se ozbiljnije okrenuo uzgoju.

    -Stafordi su pokazali da su sposobni proći čitav niz testova, što je pokazao i Ivan za svojim psom da bi dobio sve potrebne licence. To, po meni, dokazuje da ovu pasminu prije svega treba promatrati kao sportsku pasminu. Najviše bih volio istaknuti tu jednu stabilnost u glavi. Pravim odgojem može se dobiti jednog stabilnog psa koji može raditi što god se od njega traži, kaže Dujmović.

    Pitam ga je li kao uzgajivač ikad bio u situaciji da zainteresirane kupce odbije, jer je smatrao da to ipak nije pasmina za njih.

    - Unazad četiri, pet godina to je bio jako veliki problem. Iskreno sam morao puno više ispitivati i provjeravati ljude, danas je ipak puno bolje. Prije svega zahvaljujući tome da su ljudi puno više informirani i da je došlo do toga da nam se javljaju normalne obitelji. Psi zaslužuju takvo okruženje. Nikad ne možete biti 100 posto sigurni, no unatrag godinu, dvije rekao bih da je to lijepa priča, zaključuje Dujmović.

    Na kraju kaže da bi volio doći u Karlovac i vidjeti kako Ice trenira. No, do ozbiljnijeg će treninga ipak proći još neko vrijeme. Prvo treba naučiti „osnovna pravila ponašanja“, socijalizirati se, dakle ono osnovno, naviknuti na povodac, savladati osnovu poslušnost.

    Ivan i Nikola očekuju da će biti vrijedan član ekipe, a tu je Nikola malo pristran, jer tvrdi da je sa ženkama lakše raditi i da su bolje u radu, budući da on ima dvije kujice. Kao prednost ističu i činjenicu da se radi o terijerskoj pasmini, koji su inače poznati po srčanosti, ali i velikoj izdržljivosti, što je za potražne pse itekako važno.

    Foto: Dinko Neskusil