Ugrađeno je 560 novih stakala, a nakon uređenja pročelja plan je obnoviti i originalni natpisa iz vremena kad je zgrada izgrađena - „Mustad jugoslavenska tvornica čavala“

Na zgradu Mustada montira se novi krov, do ljeta će urediti i pročelja

VIŠE IZ RUBRIKE

    Počela je obnova zgrade bivše tvornice čavala Mustad / Že-če na Rakovcu. Zgradu je kupio Ivan Mikšić, vlasnik Tvornice turbina Karlovac s namjerom da u jednoj od najljepših i najprepoznatljivijih zgrada karlovačke industrijske baštine uredi Tehnički muzej.

    Kako je odmah nakon kupnje najavljivao, prvotno je trebalo objekt zaštiti od daljnjeg propadanja. Namjera je bila hitno zamijeniti krov koji se na mjestima počeo urušavati. No, taj je prvi projekt proširen, jer je prema zahtjevu konzervatora u ovu prvu fazu trebalo uključiti i sanaciju pročelja.

    -Nužna sanacija se uz krov dakle odnosi i na sva pročelja, a sastoji se od injektiranja žbuke, popravaka cigli, dakle bit će kompletna sanacija i fasade i krovišta. Krovište će biti kompletno novo, a fasada će izgledati kao nova. Sve cigle koje su oštećene bit će zamijenjene i to originalnim ciglama kojih će dio ostati jer moramo skinuti vijenac na krovu. Umjesto cigli tamo dolazi beton čime će se zgrada dodatno učvrstiti. To smo promišljali radi potresa. Zato smo posebno zamolili statičare da razmotre tu mogućnost učvršćenja zgrade kako nam se ne bi dogodile štete u budućnosti, kazao je Mikšić.

    -Uz to smo imali i uređenje ograde, napravili smo novu, koja je onakva kakva je bila kad je objekt sagrađen, popravili smo i ustaklili  sve prozore, dodaje.

    Stara je dotrajala krovna konstrukcija uklonjena, a ovih je dana krenula montaža novog krova.

    Popravljena je postojeća stolarija, dio izvornih stakala koja su bila cijela je ostavljen, a obrt Staklo Franjić ugradio je 560 novih.  Sanacija pročelja podrazumijeva vraćanje originalnog natpisa kakav je bio kad je zgrada izgrađena - „Mustad jugoslavenska tvornica čavala“.

    U potresu zgrada Mustada nije pretrpjela štete, nisu uočena puknuća, osim na nižoj zgradi.

    - Očito je zgrada solidno građena. Imamo sreću, komentara Mikšić.

    Ova prva faza radova koštat će oko tri milijuna kuna. Mikšić dodaje da se uvijek nešto novo otkrije, a onda su tu i želje konzervatora, koje mora uvažavati.

    -Radove izvodi Izgradnja Marinković, a za nadzor je zadužena firma Arhitekton, vlasnice Zrinke Benić Jerinić i ova naša zgrada uz stambeni objekt koji se gradi u Grabiku su jedina dva gradilišta u Karlovcu, drugo sve miruje što se tiče gradskih investicija.  

    Podsjećamo u zgradi Mustada bit će tehnički muzej u kojem će jedan dio bio posvećen inženjerstvu bivše Jugoturbine. Dio te zbirke već se nalazi sjedištu Tvornice turbina na Baniji, no taj će dio postava biti proširen.

    -Proširili bi to na sve proizvode Jugoturbine, jer sad već imamo dosta eksponata. Držimo ih po svim skladištima i kod naših raznih donatora. Trenutačno nemamo prostor da ih sve uskladištimo dok se ovdje bar dio prostora ne uredi.  Osim toga proširili bi postav tako da Tehnički muzej bude posvećen razvoju čitave karlovačke industrije. U planu je da skupimo uređaje i strojeve kojima su se služili ljudi u okolici Karlovca. To su razne vršalice, preše, koje se danas više ne upotrebljavaju. Kako sam već i ranije govorio dva će stalna postava biti posvećena Miroslavu Šuteju, akademskom slikaru, koji je bio moj bratić, a drugi mojoj pokojnoj sestrični, književnici i prevoditeljici Ireni Lukšić, istaknuo je Ivan Mikšić.

    Ova faza posla, kako planiraju trebala bi biti završena do ljeta. Već se razmišlja i o uređenju unutrašnjosti.

    -Dok se bude radilo na ovoj sanaciji objekta, mi ćemo u međuvremenu iskoristiti vrijeme da završimo projekt za njegovu konačnu namjenu. To neće ići baš lagano, jer sve se mora raditi u suradnji s konzervatorima. Plan je da odemo i u inozemstvo da vidimo kako to tamo izgleda, tako da možda dobijemo neke ideje kako to najbolje urediti.

    Na pitanje hoće li biti financijske pomoći, kroz projekte Ministarstva kulture ili europskih fondova, Mikšić nije optimističan.

    -Najnovije informacije koje imamo, bili smo u razgovorima u Gradu, tamo su nam rekli da za privatne tvrtke nisu predviđena nikakva sredstva, što se tiče ovih djelatnosti, a pitanje je što će biti i sa sredstvima Europske unije, odgovara.

    Foto: Dinko Neskusil i Arhiva TTK