Više od 70 ruševnih objekata u Karlovcu treba popraviti ili srušiti, ali problem je kako do vlasnika
VIŠE IZ RUBRIKE

U Karlovcu je više od 70 objekata koji zbog lošeg stanja ugrožavaju sigurnost prometa i pješaka, a neki od njih su još uvijek i nastanjeni. Svi su oni u bazi podataka u gradskoj upravi s detaljnim opisom stanja. Neki trebaju popravak ili uklanjanje opasnih dijelova na pročeljima i krovovima, za druge opet nema rješenja osim rušenja.
Pročelnica gradskog Odjela za komunalno gospodarstvo Hermina Plemić napominje da su ti objekti dijelom u vlasništvu samog Grada, ali većinom su u državnom ili privatnom vlasništvu. Protiv vlasnika upravne postupke i upozorenja izdaje Komunalno redarstvo.
- U 2020. godini vodi se 25 postupaka, što za otklanjanje opasnih dijelova, što za uklanjanje ruševnih objekata. To možemo podijeliti na dvije proceduralne tematike, ako je ruševni objekt u zoni kulturne baštine, procedura sporija i kompliciranija jer ovisimo o Konzervatorskom odjelu. Ukoliko nam netko prijavi da je nešto opasno i ruševno izda se rješenje koje se dostavlja vlasniku i Konzervatorskom odjelu. Nakon toga slijedi statički elaborat te se pristupa postupku otklanjanja ili ruševnog objekta ili opasnih dijelova. Ukoliko to vlasnik ne želi odraditi, tada se ukloni objekt ili opasni dijelovi putem treće osobe i naplati se vlasnicima, naglasila je Plemić.
Čest je problem i s vlasnicima ili nisu riješeni imovinskopravni odnosi ili je do vlasnika teško doći, što opet produžuje postupak, jer se u postupak uključuju i MUP i sud. Poseban su problem građevine pod zaštitom, ali gradske službe dobro surađuju s konzervatorima.
-Svi smo svjesni da je to tema Gajeve i Jarnevićeve ulice, imamo i na Rakovcu nekoliko objekata. Želim naglasiti da su postupci u tijeku da se prema vlasnicima reagira, ali moramo razumjeti i Konzervatorski odjel, gdje smo u lijepoj suradnji došli do ovih rezultata koji nam se pojavljuju zadnjih par godina. Teško se odlučiti na razgradnju objekta koji je poznata vizura na razglednicama grada Karlovca. To je upravo Gajeva gdje imamo veliki problem kontaktiramo s vlasnicima, ali procedure su spore i moramo imati razumijevanja dok ne dođe do rješavanja takvih problema.
Hermina Plemić je pohvalila one vlasnike koji su reagirali i bez gradskih službi i otklonili opasnosti, a to je učinjeno na četiri objekta.
Postupak je bio lakši u Gradišćanskoj ulici na Borlinu gdje je nedavno uklonjeni ruševni objekt bio u vlasništvu Grada, stanari su kako je dodala zamjenica gradonačelnika Andreja Navijalić dobili zamjenske stanove, a parcela je spremna za nove sadržaje. Uklanjanjem objekta zadovoljni su i mještani Borlina, kako je rekao predsjednik Mjesnog odbora Renato Cerovac.
-Prošle smo godine pričali o ovom problemu i bio je dogovor da ćemo tijekom ove godine riješiti ovu zgradu i da će se naći bolji smještaj za stanare. Drago mi je da smo to riješili i sad to treba urediti i naravno bit će to još bolje.
Navijalić je, kao i Hermina Plemić upozorila da je odgovornost prije svega na vlasnicima.
- Važno je još jednom naglasiti da je odgovornost za otklanjanje oštećenja ili ruševina na samom vlasniku. Uspostavili smo suradnju s Konzervatorskim odjelom jer se većina tih objekata nalazi u zaštićenoj zoni pa stoga njihovi uvjeti za sanaciju oštećenja i uklanjanje ruševina su važni vlasniku kako bi mogao ispravno postupiti.
Zamjenica je izdvojila i problem Banjavčićeve ulice 26, a ta je zgrada u državnom vlasništvu.
- Problem Banjavčićeve 26 pokušavamo riješiti s državom gdje također postoje najmoprimci koji su u ugovornom odnosu s državom i nakon što se riješi njihov status može se dalje pristupiti projektnoj dokumentaciji, izradi statičkog elaborata, kako bi se utvrdilo što dalje s objektom.
Koliko je bitna suradnja s privatnim vlasnicima govori i problem u Gajevoj ulici, gdje znamo koji su privatni vlasnici i prema vlasnicima je izdano rješenje kako bi se sanirala sva oštećenja kako bi zadržala ta vizura ili u konačnici ako je potrebno uklanjanje da bi se znalo što će se tu raditi i u kojim vremenskim okvirima. Važno je apelirati da se vodi briga o imovini i želim zahvaliti svim onim građanima koji su prepoznali potrebu i uklonili ruševne građevine kako bi na tom mjestu niknule nove i kako bi se zaštitili građani, zaključila je Navijalić.
Foto: Dinko Neskusil