Novi program ŽGK Korak: Savjetovat će počinitelje nasilja, maloljetne delinkvente te pomagati žrtvama nasilja

VIŠE IZ RUBRIKE

    „Mijenjam sebe – mijenjam društvo“ naziv je programa  Ženske grupe Karlovac Korak, a drugi je  koji su predstavili danas.

    Radi se o trogodišnjem projektu, financira ga Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike u iznosu 170.000 kuna godišnje. Partner u programu je Centar za socijalnu skrb Karlovac, a traje od 1.lipnja ove do 31. Svibnja 2023. godine, uvodno je naglasila predsjednica Koraka Mirjana Duduković.

    Psihologinja Mateja Bubaš istaknula je da je ovaj program nastavak programa „Promjena – korak prema sigurnosti“.  Kroz taj je program, podsjetila je Bubaš, provođeno psihosocijalno savjetovanje počinitelja nasilja u obitelji, pružanje podrške i praćenje žena i djece po izlasku iz Skloništa za žene i djecu žrtve nasilja u obitelji. Jedan od ciljeva j bio i umrežavanje i unapređenje međuresorne suradnje. Ovim uslugama u novom programu bit će dodana i jedna nova, a to je provođenje psihosocijalnog tretmana maloljetnih počinitelja kaznenih djela.

    Kroz tri godine provođenja programa Mateja Bubaš je rekla da kroz Savjetovalište za nenasilno rješavanje sukoba u obitelji planiraju uključiti pet do 10 korisnika, počinitelja obiteljskog nasilja. Kroz uslugu osnaživanja žena žrtava nasilja nakon izlaska iz Skloništa planiraju obuhvatiti 20 do 30 korisnica.

    Bubaš je predstavila i novu uslugu, psihosocijalnu pomoć maloljetnim i mlađim punoljetnim počiniteljima kaznenih djela, a za njih će kroz provođenje programa biti osnovano Savjetovalište za mlade.

    -Kad je riječ o maloljetnicima, intencija našeg zakonodavstva jest pružiti prijekor za počinjenje kaznenog djela, dakle kaznu, nadzor, restrikciju, ali uz istovremeni pristup koji potiče i uči razvijanju novih, pozitivnih oblika ponašanja te pružanje brige i pomoći. Na području Karlovačke županije postoji velika potreba za ovakvom vrstom usluge, a naš je cilj ovoj skupini korisnika omogućiti drugačiju perspektivu na budućnost koja za njih može imati nove i bolje prilike, kazala je Bubaš, kao i da je plan u Savjetovalište za mlade u tri godine provođenja programa uključiti 10 do 12 maloljetnih počinitelja kaznenih djela.

    Ravnateljica Centra za socijalnu skrb Mirjana Pogačić, rekla je da se prethodni program pokazao korisnim te da će to sigurno biti i ovaj „Mijenjam sebe - mijenjam društvo“.

    -Ovaj projekt i ova suradnja nam je jako važna zbog jačanja kapaciteta stručnjaka da rade s počiniteljima nasilja.  Na ovaj način radimo na prevenciji  ponovnog počinjenja nasilja, ali i na praćenju obitelji i na pružanju podrške članovima obitelji koji su prošli kroz nasilje. Vrlo nam je to važno i s aspekta jačanja stručnih kapaciteta djelatnika koji rade sa žrtvama nasilja, koji rade s počiniteljima, kako bi počinitelji osvijestili svoje ponašanje i kako bi kroz psihosocijalni program dobili pomoć u mijenjanju nasilnog oblika ponašanja, istaknula je Pogačić.

    Pohvalila je i uvođenje nove usluge savjetovanja maloljetnih počinitelja kaznenih djela.

    -Mi godišnje u Centru imamo oko 50 maloljetnih osoba s kojima radimo tako da širenje mreže pružatelja usluga i svih onih koji mogu pružiti pomoć u promjeni obrazaca ponašanj u svakom slučaju je dobro, zaključila je Pogačić.