Mladi poljoprivrednici dobivaju beneficirani iznos potpore, a iznos potpore je od 2.000 do 10.000 kuna

Županija: Poljoprivrednicima će kroz potpore male vrijednosti biti dodijeljeno 500.000 kn

VIŠE IZ RUBRIKE

    Karlovačka županija i ove će godine dodijeliti potpore male vrijednosti u poljoprivredi i ruralnom razvoju, a spomenuti se Program nalazi na javnom savjetovanju. Zamjenica župana Martina Furdek Hajdin i viši savjetnik za razvoj i EU fondove Željko Fanjak ovaj su program, kao i ostale potpore namijenjene poljoprivredi predstavili su danas prilikom obilaska OPG-a Hajsan u Gornjem Mekušju.

    -Riječ je o programu čiji je cilj unaprijediti, modernizirati i povećati kvalitetu poljoprivredne proizvodnje na području Karlovačke županije. Govorimo o bespovratnim novčanim sredstvima koja se isplaćuju iz proračuna Karlovačke županije i potencijalni korisnici su sva obiteljska poljoprivredna gospodarstva koja imaju sjedište na području županije i koji ulažu na području Karlovačke županije. Prihvatljivi su prijavitelji fizičke i pravne osobe i u okviru programa imamo dvije mjere, od kojih svaka mjera ima nekoliko podmjera. Uspjeli smo zadržati ono najbolje iz prethodnih godina i dodali smo neke novosti za ovu godinu. Iznosi potpora su od 2.000 do 10.000 kuna, istaknuo je Fanjak.

    Neke kategorije obiteljskih gospodarstava imaju i određene pogodnosti pojasnio je viši savjetnik za razvoj.

    -Ostao je naglasak na mladim poljoprivrednicima, oni imaju beneficirani iznos potpore i također potičemo dodatnu ekološku proizvodnju, tako da sva poljoprivredna gospodarstva koja su u ekološkoj proizvodnju ili u postupku certificiranja također imaju 20 posto veću potporu u odnosu na ostale. Maksimalni iznos potpore u jednoj godini je 50.000 kuna, dodao je Fanjak.

    Zamjenica župana Martina Furdek Hajdin uvodno je naglasila da su ulaganja u poljoprivredu jedna od glavnih mjera suočavanja s posljedicama korona krize. Ona je napomenula da je za potpore male vrijednosti u županijskom proračunu osigurano pola milijuna kuna.

    -Preostali dio do milijun i 730 tisuća kuna koje smo osigurali u proračunu ove godine bit će usmjeren ka projektu izrade projektne dokumentacije za infrastrukturu koja našoj poljoprivredi nedostaje. Isto tako naša županija bi osigurala i administrativnu pomoć i pomoć u rješavanju imovinskopravnih odnosa, kazala je Furdek Hajdin.

    Dodala je da u županiji ima dosta neobrađenog zemljišta, ali postoji i ogroman potencijal da se ta slika promijeni. Konačni je cilj da se osiguraju dovoljne količine proizvoda za naše potrebe, ali i šire. Pozvala je poljoprivrednike da se uključe u anketu, odnosno upitnik. Cilj je saznati interes i potaknuti udruživanje poljoprivrednika.

    -Sitni poljoprivrednici i proizvođači iscrpljuju se u nekim stvarima koje mogu biti zajedničke. To je nabavka repromaterijala, a posebno je važno prezentirati se tržištu. Tu ujedinjeni mogu biti puno snažniji i dobiti garantnu cijenu prema velikim dobavljačima. Nekad su to bile zadruge, mogu i danas biti, a danas zakon prepoznaje termin proizvođačka organizacija, rekla je zamjenica župana.

    U nastavku je još pojasnila koje su pogodnosti za poljoprivrednike od udruživanja.

    -Hoće li to trgovačko društvo, zadruga, sva ta komunikacija, sve obrasce koje treba napraviti prema Ministarstvu poljoprivrede spremni smo napraviti mi. Isto tako naša Razvojna regionalna agencija bi napravila poslovni plan za svaku od tih organizacija.  Svi oni koji gube vrijeme na posao koji nije primarno njihov takva organizacija bi to mogla raditi za njih. Potencijal ove organizacije je ujedno i zapošljavanje profesionalaca koji bi bio menadžer ili menadžerica u nabavi repromaterijala i plasmana na tržište. Ministarstvo poljoprivrede osigurava sva sredstva za rad takve organizacije, dakle prostora, materijala i plaće. Zato koristimo ove mjesece jer u desetom mjesecu je najavljen taj natječaj i htjeli bi biti spremni s kompletnom dokumentacijom da se možemo kandidirati. 

    Drugi cilj ankete je dobiti informacije o potrebnoj infrastrukturi. Primjerice stočari koriste usluge klaonica izvan županije, kao i uzgajivači aronije koje se preša u Zagrebu. Evidentno je da u našoj županiji nema dovoljno takvih objekata i opreme; sušara, hladnjača, distributivnih centara. Martina Furdek Hajdin je napomenula da se javnim sredstvima želi potaknuti da se i to realizira na području naše županije.

    Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo Tomislava Hajsana upravo je jedan od primjera tko može konkurirati za potpore male vrijednosti, budući da se radi o mladom poljoprivredniku, a prilikom ovog posjeta o svom je gospodarstvu rekao:

    -Naše gospodarstvo bavi se uzgojem bobičastog voća, borovnica i malina i sezonskog povrća, to su kukuruz šećerac, paprika, paradajz i sve ostale povrtne kulture. Moja je obitelj u poljoprivredi pronašla svoje mjesto i vjerujem da je poljoprivreda budućnost naše zemlje i našeg grada i da imamo veliki potencijal, istaknuo je Hajsan.