U srijedu 6. svibnja harmonikaška glazba

Koncertom povodom Svjetskog dana harmonike počinje ciklus pod nazivom Koncert s balkona

VIŠE IZ RUBRIKE

    Svjetski dan harmonike 6. svibnja bit će svečano obilježen u Glazbenoj školi Karlovac i tom prilikom počinje novi ciklus koncerata pod nazivom KONCERT S BALKONA. Svake srijede u 10 i u 18 sati će se s balkona Glazbene škole Karlovac čuti glazba. U srijedu, 6. svibnja će to biti harmonikaška glazba u raznim zanimljivim obradama, pa ako ste u blizini, prošećite i poslušajte. Karlovac je od 2016. godine u organizaciji Glazbene škole Karlovac domaćin HarmoniKA festivala koji svake godina djeluje kao susret harmonikaških orkestara iz cijele Hrvatske. HarmoniKA festival ima veliki kulturni, edukativni i društveni značaj za grad Karlovac i cijelu Karlovačku županiju. U uvjetima rada od kuće zbog pandemije Korona virusa, nije bilo moguće okupiti sve prijavljene orkestre pa je  Glazbena škola Karlovac dio svojih koncertnih aktivnosti preselila na You tube kanal i na svoj balkon.

    Nastava harmonike u Glazbenoj školi Karlovac započela je daleke 1945. godine. Ove školske godine nastavu harmonike u osnovnoj i srednjoj glazbenoj školi pohađa 35 učenika, a nastava harmonike se osim u Glazbenoj školi Karlovac, održava i u Područnom odjelu u Ozlju. Nastavnici harmonike su: Tomislav Krvarić, prof. savjetnik, Tomislav Novak, prof. i vanjski suradnik Mihael Matić, mag.mus. Osim individualnih satova harmonike, učenici pohađaju i nastavu harmonikaškog orkestra u kojem se upoznaju sa skupnim muziciranjem.

    Harmonika je glazbeni instrument koji svojim tehničkim mogućnostima i bogatstvom tonskog nijansiranja omogućuje izvođenje svih glazbenih stilova. Upravo zbog toga, harmonika je jedno od najpopularnijih glazbala, koje se svira po cijelom svijetu. Harmonika je instrument koji pripada aerofonoj skupini instrumenata, odnosno instrumentima kod kojih se ton dobiva strujanjem zraka. Istovremenim pritiskom na tipku ili dugmić i povlačenjem mijeha, strujanje zraka uzrokuje titranje metalnih jezičaka koji tako proizvode ton. Registri koji se nalaze na obje strane dodatno omogućuju sviranje raznih tonskih visina kao i kombinaciju različite boje tonova.

    Iako preteču harmonike nalazimo u kineskom glazbalu pod imenom Sheng, koje je izumljeno još 2700. g. pr. kr., harmonika je mladi instrument. Dvadesetih godina 19. st. Christian Friedrich Ludwig Buschmann u Berlinu i Cyrill Demian u Beču razvijaju instrumente koji su bili preteče moderne harmonike kakvu danas poznajemo.  No pravi zamah u smislu tehničkog razvoja, literature pisane originalno za harmoniku i otvaranje visokoškolskih ustanova na kojima se obrazuju budući akademski glazbenici profesori harmonike, harmonika doživljava polovicom prošlog stoljeća.