Projektom će se postići stupanj priključenosti na sustav odvodnje od 86,6 posto što odgovara izgradnji 2.593 nova priključka na odvodnju odnosno planiranom broju od 11.655 novospojenih stanovnika na novoizgrađeni sustav javne odvodnje
Projekt "Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture aglomeracije Karlovac – Duga Resa" korona nije omela
VIŠE IZ RUBRIKE

Pandemija koronavirusa promijenila je dinamiku realizacije nekih projekata, no jedan od onih koji idu dalje je ujedno jedan od najvećih komunalnih projekata "Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture aglomeracije Karlovac-Duga Resa".
Ugovori o sufinanciranju potpisani su prije tjedan dana u Hrvatskim vodama, a kako je tom prilikom najavljeno, radovi bi u Karlovcu mogli početi koncem ove godine. Budući da je tvrtka Vodovod i kanalizacija nositelj projekta, bio je to i povod za razgovor s direktoricom Katarinom Malenicom koja navedenu dužnost obavlja od 21. veljače 2020. godine. U ViK-u je zaposlena od 2009. godine te je u proteklom periodu stekla iskustvo na području financija, računovodstva , javne nabave i EU fondova. Prije preuzimanja funkcije direktorice, dvije je godine vodila Sektor financija, računovodstva i komercijale.
*Ugovori o sufinanciranju projekta Aglomeracije Karlovac – Duga Resa su, reklo bi se „u džepu“, pa podsjetimo o kojoj se vrijednosti projekta radi.
-Na početku i ovim putem zahvaljujem svim dionicima i partnerima u projektu, Gradu Karlovcu na čelu s gradonačelnikom Mandićem, članovima projektnog tima, a posebno zaposlenicima Vodovoda i kanalizacije. Silan trud, volja i spremnost pokazali su rezultate. Zajedništvo, odlučnost i fokusiranost trebaju obilježiti i narednu fazu u realizaciji jednog od najvećih komunalnih projekata u našem gradu.
Htjela bih podsjetiti Vaše čitatelje kako je ovaj projekt nastavak ISPA projekta, zahvaljujući kojemu je, između ostalog, izgrađen uređaj za pročišćavanje otpadnih voda. U proteklih gotovo devet godina rada, pročišćeno je oko 55 milijuna kubika otpadnih voda. Taj podatak uvelike govori o tome koliko je Karlovac usmjeren na kvalitetu života i očuvanje okoliša.
Projekt Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture aglomeracije Karlovac- Duga Resa vrijedan je 413,4 milijuna kuna, a prihvatljivi troškovi su 330,7 milijuna kuna, od čega 227,4 milijuna kuna čine bespovratna EU sredstva. Projekt se sufinancira iz Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“ 2014.-2020. Preostalih 103,2 milijuna kuna u projektu osigurat će Ministarstvo zaštite okoliša i energetike i Hrvatske vode, svatko po 41,3 milijuna kuna te jedinice lokalne samouprave 20,6 milijuna kuna.
*Što sve projekt obuhvaća?
-Projekt obuhvaća izgradnju 65 kilometara i rekonstrukciju 6,9 kilometara sustava odvodnje, rekonstrukciju 28,1 kilometara i dogradnju 5,8 kilometara sustava vodoopskrbe, izgradnju postrojenja za solarno sušenje mulja na Uređaju za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV), nabavu vozila za održavanje sustava odvodnje i nabavu mjerne opreme za optimizaciju rada UPOV-a. Projekt će se izvoditi na području grada Karlovca 77,3 posto, grada Duge Rese 19,14 posto i općine Barilović 3,56 posto. Završetak projekta planiran je do kraja rujna 2023. godine.
*Konkretno kako se taj zahvat odnosi na krajnje korisnike, koliko je to novih priključaka?
-Projektom će se postići stupanj priključenosti na sustav odvodnje od 86,6 posto što odgovara izgradnji 2.593 nova priključka na odvodnju odnosno planiranom broju od 11.655 novo spojenih stanovnika na novoizgrađeni sustav javne odvodnje, unaprijediti će se obrada i zbrinjavanje mulja sa uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, te će se optimizirati njegov rad. Također će se poboljšati sustav vodoopskrbe kroz rekonstrukciju i izgradnju vodoopskrbnih cjevovoda te rekonstrukcija i prespajanje 1.390 kućnih priključaka. Dogradnja sustava vodoopskrbe neće rezultirati novim korisnicima na sustav , već će se navedenim mjerama smanjiti gubici kroz rekonstrukciju kritičnih dionica te smanjenje tlaka na sustavu.
Spomenula bih još koji će dijelovi Karlovca biti obuhvaćeni projektom, a to su: Zvijezda, Gornja Švarča, Donja Švarča , Mala Švarča, Turanj, Kamensko, Gornje Mekušje, Drežnik ,Hrnetić i Jamadol.
Vodovod i kanalizacija d.o.o. će kroz paralelno ulaganje rekonstruirati vodoopskrbnu mrežu i na preostalim dionicama gdje se dograđuje samo sustav odvodnje kroz EU sufinancirani dio Projekta. Sve ovo kako bi se izbjeglo višestruko izvođenje radova na istim dionicama, odnosno radi optimizacije izgradnje. Rekonstrukcija vodoopskrbe kroz paralelno ulaganje provodit će se u naseljima Turanj, Turanj- Mikšići, Hrnetić, Mala Švarča, Gornje Mekušje, Donja Švarča. Vrijednost ovih radova je 26,8 milijuna kuna. Za ove radove neće biti dodijeljena bespovratna sredstva iz EU već će Vodovod i kanalizacija d.o.o. biti investitor za iste.
U tijeku su pripreme dokumentacija o nadmetanjima i nakon toga slijede objave. Prvu nabavu, od ukupno šest, usluge osiguranja promidžbe i vidljivosti projekta smo već objavili i otvorili ponude. Najzahtjevnija će biti dokumentacija za radove na mreži. Krajem godine očekujemo sklapanje ugovora sa izvođačima i početak radova.
*Najveći projekt dakle kreće, no je li koronakriza odgodila neke druge projekte ViK-a?
-Epidemija koronavirusa učinit će svoje po pitanju osiguranja financijskih sredstava, ali nastojat ćemo realizirati projekata koliko možemo u danim okolnostima financijske restrikcije i štednje. Trenutno su pri kraju radovi na projektu Izgradnja vodoopskrbnog sustava i sanitarne kanalizacije u naselju Gornje Mekušje - istočno od južnog kolektora . Radovi su vrijedni 1,6 milijuna kuna, započeli su 17. ožujka 2020., a rok za izvođenje je 60 kalendarskih dana. Na izgrađeni sustav spojit će se poslovna zona Gornje Mekušje te 14 kućanstava.
Ovaj projekt važan je iz nekoliko razloga: stvara nužnu komunalnu podlogu za ostalu nadogradnju poslovne zone što je jedan od primarnih ciljeva Grada Karlovca i strategije razvoja jer se time daje zamašnjak gospodarstvu, unaprijedit će kvalitetu života tamošnjih stanovnika jer će dobiti novu vodoopskrbnu mrežu, a kroz izgradnju sustava odvodnje napustit će se septičke jame. Time će se doprinijeti očuvanju okoliša.
Istovremeno, u gradu traju radovi na rekonstrukciji prometnice D6 gdje su glavni investitor Hrvatske ceste. U sklopu tih radova obnavlja se i vodoopskrbna mreža te gradi sustav javne odvodnje. Vrijednost investicije koja je dio Vodovoda i kanalizacije iznosi oko 12 milijuna kuna.
Kada ti radovi završe, stanovnici će imati puno kvalitetniju infrastrukturu, a time će porasti i kvaliteta života. Koliko je to važno, govori vam i činjenica da je tom trasom prolazio prvi moderni vodovod u gradu Karlovcu, izgrađen 1914. godine te da su pojedini dijelovi mreže upravo iz tog vremena. Naravno, kroz vrijeme je sustav obnavljan, ali kompletnu obnovu i svrhu dobiti će kroz ove radove.
U realizaciji naših investicija, veliku financijsku podršku daju Hrvatske vode, koje nas u kontinuitetu prate kroz sufinanciranje ovih projekata.
*Još malo o koroni. Kako su se nove okolnosti odrazile na organizaciju posla u samoj tvrtki?
-Svima je pandemija preokrenula život i poslovanje. Važno je to da smo brzo odgovorili i posložili poslovne aktivnosti. S manjim brojem djelatnika rasporedili smo posao tako da se obavljaju svi poslovi koji se rade i u redovnim uvjetima. Voda je bazična potreba svakog pojedinca, a u vrijeme pojačane higijene, sustav mora nesmetano funkcionirati. Svi elementi brige o radu sustava vodoopskrbe, odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda provode se uz sve propisane zaštitne mjere i ovdje moram zahvaliti svim djelatnicima na odgovornosti i odlučnosti koju pokazuju u obavljanju svojih zadataka. Radnici rade u timovima i smjenama, neki obavljaju posao od kuće i za sada nema problema.
Poslovi vodoopskrbe uključuju 24-satni nadzor nad sustavom crpljenja, dezinfekcije i distribucije pitke vode putem Nadzorno-upravljačkog centra, obilazak svih vodoopskrbnih objekata, očitanje vodomjera, uzorkovanje i analiza zdravstvene ispravnosti pitke vode, detekcija i otklanjanje kvarova. Poslovne aktivnosti vezano za odvodnju uključuju odštopavanja i čišćenja kanalizacijske mreže, strojno i ručno čišćenje slivnika, pražnjenje septičkih i sabirnih jama i odvoz na UPOV, snimanje kanalizacijske mreže , uzorkovanje otpadnih voda kod industrija, 24-satni nadzor i upravljanje procesima pročišćavanja otpadnih voda. Po rezultatima pročišćavanja smo u nacionalnom vrhu, ali nažalost imamo problema sa otpadom u sustavu odvodnje. Zato i ovim putem apeliram na naše sugrađane da krpe, vlažne maramice i štapiće za uši nikako ne bacaju u odvode. Njima je mjesto u kanti za smeće.
*Promijenio se i način rada s korisnicima i tu su bile nužne neke prilagodbe?
-Što se tiče neposrednog rada sa korisnicima, apeliramo da što više koriste e-mailove i telefone, te da izbjegavaju dolazak u naše urede ukoliko nije neophodno. Budući da trenutno ne očitavamo vodomjere za samostojeće objekte, dakle kuće, korisnici su u većoj mjeri počeli sami očitavati svoju potrošnju. Na tome im zahvaljujemo i podsjećamo na raspored dostave očitanja, koji se nalazi na našoj web stranici u dijelu Korisnički kutak. Osvrnula bi se i na kvarove na sustavu. Oni ne pitaju za vrijeme i mjesto, o njima obavještavamo korisnike putem medija i web stranice. Tu nam je važna suradnja korisnika te njihovo strpljenje dok se kvarovi ne otklone. U svim situacijama kada se predvidi da će otklanjanje kvara potrajati više sati, na teren upućujemo cisternu s pitkom vodom. Kako bi te situacije maksimalno izbjegli, često se kvarovi detektiraju i popravljaju u noćnim satima.
*I ViK se uključio u ublažavanje posljedica pandemije koronavirusa. Koje mjere provodite?
-Grad Karlovac donio je niz mjera s ciljem da se pomogne gospodarstvu i građanima s obzirom na trenutnu situaciju širenja zaraze koronavirusa koja je pogodila ne samo našu zemlju, već i zemlje diljem svijeta.
ViK je na tom tragu donio mjere: za pravne osobe i obrte omogućili smo mjeru ne naplate varijabilnog dijela cijene usluga. To se odnosi na poslovne prostore koji se nalaze u zgradama gdje su svi korisnici na jednom vodomjeru. Zaprimili smo 34 zahtjeva, a one koji još nisu, pozivam da to učine do 30. travnja 2020. Sve informacije mogu dobiti u Odjelu za odnose s korisnicima te na našoj web stranici. Kontakti odjela su 649 113, 649 114, obrazac zahtjeva nalazi se na web stranici u dijelu Korisnički kutak, a mogu nam se obratiti i na mail kontakt@vik-ka.hr.
Pored toga, već smo donijeli odluku da nećemo računati kamate na zakašnjela plaćanja korisnika naših usluga.
U pripremi je još jedna mjera, koja je dugoročna, a ima ekonomske i ekološke posljedice. Naime, radimo na novom prijedlogu cijene usluge pražnjenja i odvoza sadržaja septičkih jama, koja će svakako biti niža od sadašnje. Uskoro će započeti savjetovanje sa javnošću, a vjerujemo da će niža cijena potaknuti korisnike da češće brinu o septičkim jamama, čime će značajno pomoći u očuvanju javnog zdravlja i okoliša.
Ove godine popravljeno više od 300 kvarova
Od početka godine popravljano je više od 300 kvarova na vodoopskrbnoj mreži, izmijenjeno 700 vodomjera te analizirano oko 500 uzoraka vode za piće. Iz javnog sustava odvodnje izvađeno je gotovo 10 tona otpada, koji bi, da nema uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, završio u našim rijekama.
Devet godina čistih rijeka
Koncem idućeg mjeseca, 30. svibnja obilježit će se devet godina rada Uređaja za pročišćavanje otpadnih voda. Do danas je pročišćeno gotovo 55 milijuna kubnih metara otpadne vode. Ukupno iz sustava odvodnje u tom razdoblju izvučeno je više od 20.000 tona otpada. To su pijesak, talog te sitni i krupni otpad.
Izdvojeno je ukupno 18.000 tona mulja nastalog u procesu pročišćavanja koji je strojno dehidriran na maseni udio suhe tvari od 25 posto.
Dosad je proizvedeno više od 1.600.000 kubnih metara bioplina koji je iskorišten za zagrijavanje mulja i grijanje prostorija tvrtke tijekom zime.
-U sklopu projekta Aglomeracija Karlovac- Duga Resa, izgradit će se postrojenje za sušenje mulja koje bi koristilo sunčevu energiju i dopunsku toplinsku energiju našeg bioplinskog postrojenja. Time bi realizirali stupaj obrade mulja sa 90 posto suhe tvari. Volumen mulja bi se smanjio i do četiri puta pa će se i troškovi njegovog odlaganja sniziti. Kroz isti projekt dobit ćemo suvremenu mjernu opremu i vođenje bioloških procesa u stvarnom vremenu čime će se još više povećati efikasnost pročišćavanja, a ostvariti će se i dodatne uštede u radu, pojasnila je Katarina Malenica. (kb)
Foto: i.č./visitkarlovac.hr