Dr. Hranilović: Mogli bi reći da kod nas postoji lokalna transmisija koronavirusa
VIŠE IZ RUBRIKE

Za zadnja dva slučaja zaraženih koronavirusom u Karlovačkoj županiji, za sada nismo utvrdili izvor zaraze. Da li ćemo za posljednji utvrditi još uvijek ne znamo, a to znači da bismo mogli reći da kod nas postoji lokalna transmisija. Do sada smo stalno govorili da su naši novooboljeli zapravo bliski članovi obitelji, da su neki došli izvan RH, a ovo sada bi zapravo značilo da ne znamo izvor zaraze, da postoji veća mogućnost zaraze i da svi zajedno moramo biti svjesni ozbiljnosti situacije, ustvrdila je epidemiologinja dr. Biserka Hranilović na današnjoj konferenciji za medije županijskog Stožera civilne zaštite i nastavila.
-Situacija je ozbiljna utoliko što znamo da imamo samo dvije mjere koje možemo provoditi da bi spriječili daljnju infekciju, a to je da smanjimo naše fizičke kontakte, druženje i da provodimo sve one propisane higijenske mjere. Do sada smo se oslanjali na epidemiološku situaciju, mogli smo trijažirati naše pacijente prema bolnici u Karlovcu i drugim zdravstvenim ustanovama; od sada će to biti zapravo vrlo teško jer smatramo da svako nejasno febrilno stanje koje ne možemo objasniti s nekom određenom etiologijom, nama je zapravo sumnja na COVID-19. To znači da će se vrlo lako sada dogoditi da se pojavi pacijent s COVID-om u našim zdravstvenim ustanovama, kod liječnika obiteljske medicine, ali i u domovima za stare i nemoćne. Zato, iako je ovo predblagdansko vrijeme, moram upozoriti na ozbiljnost situacije, da smo svatko od nas odgovorni za širenje zaraze te toga moramo biti svjesni i ozbiljno se pridržavati svih propisanih mjera, kazala je dr. Hranilović.
Stoga je apelirala na sve da proslavu nadolazećih blagdana svedu na obiteljska druženja u najužem krugu i da se izlazi van samo zbog najnužnijeg obavljanja poslova.
I ravnatelj karlovačke Opće bolnice dr. Ervin Jančić zamolio je građane za strogo pridržavanje propisanih mjera zaštite, održavanje socijalne distance, smanjivanje broja kontakata i druženja za vrijeme blagdana.
-U bolnici je testirano oko 500 pacijenata, a 26 ih je pozitivnih. Šest pacijenata je zadržano u bolnici te se osjećaju dobro i nadamo se da će se njihovo liječenje privesti kraju. Čekamo i zadnji nalaz provooboljelog te se nadamo da će uskoro doći i da ćemo moći reći da li je njegovo liječenje privedeno kraju. Vjerujem da ćemo sutra moći reći da je on ozdravio. Apeliram ponovno na sve naše sugrađane u županiji, na naše putnike koji će doći za ove blagdane kao i na mladež koja ne može izdržati kod kuće da budu odgovorni u svom postupanju i u brizi prema svojim bližnjima. Oni mogu biti zdravi, no mogu svoj kontakt prihvatiti i prenijeti na nekog drugoga koji je slabijeg zdravstvenog stanja; da li je to osoba s kroničnim bolestima i stanjima, osoba na kemoterapiji , imunosupresivnoj terapiji ili na hemodijalizi. Budimo odgovorni da ne ugrozimo zdravlje drugih, poručio je dr. Jančić.
Pojašnjavajući situaciju vezanu uz operativni zahvat nad osobom zaraženom COVID-om -19, Jančić je kazao.
-Napravili smo ambulantu za nejasna infektivna stanja sa stacionarom gdje zadržavamo pacijente sa svim nejasnim febrilnim stanjima do dolaska laboratorijskog nalaza da li je netko pozitivan ili negativan. Tako da svakom pacijentu pristupamo kao da je teoretski pozitivan. Pacijent koji je imao akutnu kiruršku bolest tretiran je prema programu kako smo predvidjeli; zbrinut je, operiran i obrađen kompletno od anestezije do post intenzivne njege s razinom zaštite propisane za COVID pacijente. Djelatnici koji su obavili operativni zahvat nisu u mjerama samoizolacije, rekao je dr. Jančić. (m.m.)