Podršku smo došli dati djeci koja su tada bila u kasarnama. Bilo je dosta ljudi. Uglavnom se govorilo da se ne ide u rat, da se djeca puste, rekla je sudionica skupa Milena Čaja
Obljetnica Bedema ljubavi - Karlovčani i Dugorešani prosvjedovali protiv rata pod nišanima JNA
VIŠE IZ RUBRIKE

Bilo je emotivno i tužno. Opisala je Milena Čaja kako se osjećala prije 28 godina na mirovnom prosvjedu Bedem ljubavi ispred zapovjedništva tadašnjeg garnizona JNA u Karlovcu, danas sjedištu Zapovjedništva Hrvatske kopnene vojske.
- Podršku smo došli dati djeci koja su tada bila kasarnama. Bilo je dosta ljudi. Uglavnom se govorilo da se ne ide u rat, da se djeca puste. Tko je imao djecu tamo plakao je, plakala sam i sama iako je moj sin tada bio još srednjoškolac, ali kao da sam znala što me čeka, rekla je još Milena Čaja, čiji je sin, na žalost, poginuo u Oluji.
I danas na 28. obljetnicu prosvjeda Bedem ljubavi Milena Čaja rekla je da se osjeća isto tužno, ali i ponosno.
Jedan od organizatora prosvjeda Bedem ljubavi Vitomir Begović, koji je tada bio na čelu SSSH u Karlovcu podsjetio je koje su bile glavne poruke odaslane sa skupa.
- Prije 28 godina građani Karlovca i Duge Rese koji su se u velikom broju okupili na ovom mjestu tom prilikom iskazali ljubav mir, zajedništvo, solidarnost, humanost, domoljublje koje je u stvari bio poticaj i misao vodilja u daljnjem obrambenom ratu u Hrvatskoj. Zahtjev majki, uz podršku građana, da se hrvatski mladići koji su prisilno zadržavani u JNA nakon redovnog odsluženja vojnog roka otpuste naravno u prvom trenutku nije naišao na odziv jugo-generala. Međutim nakon tih prosvjeda i odlaskom majki u Beograd, Bonn i Bruxselles istina što se u Hrvatskoj događa, da se ne događa nikakav građanski rat nego pokušaj tihe okupacije Hrvatske i oduzimanje samostalnosti i neovisnosti proširio se diljem svijeta što je na kraju rezultiralo međunarodnim priznanjem Hrvatske 15. siječnja 1992. godine.
Begović je kazao da je skup održan pod velikim pritiskom, ali ga JNA unatoč prijetnjama i pritiscima nije uspjela spriječiti.
- S distance od 28 godina možemo reći da je to bio prvi antiratni mirni prosvjed u Hrvatskoj. Bedem ljubavi koji je organiziran u Karlovcu, Zagrebu i nizu drugih gradova u Hrvatskoj i da je sasvim sigurno doprinio širenju istine što se u Hrvatskoj događa. Naum jugo-vojske da je narod uz njih sasvim sigurno se raspršio kad su se ljudi okupili na ovom mjestu. Iza ovih prozora bilo je vidljivo da prate što se događa što se govori. Pokušali su određenim zastrašivanjem odvratiti nas od pokušaja da se ovdje okupljamo, kružile su kampanjole JNA i vršio se pritisak na građane, međutim ništa ih nije moglo pokolebati, oni su jednom odlučnošću i podrškom majkama pokazali da je i bez oružja moguća borba za Hrvatsku, zaključno se naglasio Begović.
O ulozi udruge Hrvatska žena, koja je također sudjelovala u organizaciji, govorila je Slavica Kavicki. Između ostalog je istaknula da joj je drago da Bedem ljubavi nije više zapostavljen i da se godišnjice redovito obilježavaju. Uz predstavnike brojnih udruga na obilježavanju obljetnice bila je i zamjenica gradonačelnika Andreja Navijalić. Ona je napomenula da okupiti tolike ljude kako bi se iskazao otpor prema nepravdi i nasilju može samo majčinska ljubav. Molitvu na današnjem skupu predvodio je fra Marino Kuzminski. (kb)
Foto: Igor Čepurkovski