Osvrnuo se i na nedavna zamućenja vode; Došlo je do ljudske pogreške izvođača radova

Vukovojac najavio novi pristup po kojem će ubuduće raditi i izgradnju vodocrpilišta u Mostanju

VIŠE IZ RUBRIKE

Problemi s vodom traju više od četiri godine, a ne u zadnjih godinu dana što se u proteklo vrijeme moglo iščitati u medijima. Isto tako, pridruženi sustavi vodovoda na Uslužnom području 14 koje čini Karlovačku županiju s Krašićem, ali bez Rakovice i Modruša. Vodovod i kanalizacija Ogulin i Komunalno poduzeće Duga Resa djeluju kao podružnice koje upravljaju na svoj način i oni su zaduženi za svoja područja, rješavaju puknuća. Koordinirani su i vezani ovdje s upravom. Mi kroz taj sustav želimo podići kvalitetu vode, odnosno upravljanje zdravstveno ispravnom vodom pa da ne bi ispalo da su problemi s vodoopskrbom nastali s ulaskom pod okrilje Vodovoda i kanalizacije, rekao je danas na tiskovnoj konferenciji direktor Vodovoda i kanalizacije Miroslav Vukovojac.

Osvrnuo se i na prigovore koji dolaze iz Lasinje u kojima se spominje da se situacija pogoršala nakon pridruživanja pa je tako najavio osnivanje radne jedinice u Lasinji koja će se baviti poslovima održavanja vodoopskrbe. Vukovojac je najavio novi pristup u otklanjanju problema prilikom kvarova.

–Vi ako krpate, i dalje ste na staroj mreži. Puno novaca se troši na krpanje. Međutim, imate staru mrežu, nakon određenog vremena imati ćete velik broj pucanja i kvarova. Više neće biti dovoljan broj ekipa koji će to sve stići. Vidjeli smo da to ovako ne može funkcionirati. Treba mijenjati veće dužine cjevovoda, ovako se radilo u sanacijama dva, tri metra, a trebalo bi 10 do 20 metara ovisno o terenu.

Vukovojac se osvrnuo na nedavna zamućenja vode i priznao da je došlo do ljudske greške, izvođača radova na objektima na području bivše vojarne Luščić.

-Događaju se zamućenja, ali ova dva intenzivnija zamućenja dogodila su se zbog nestručnosti i zbog toga što je izbačena električna mreža i prestale su nam raditi pumpe. Izvođač na Luščiću nije bio svjestan što je napravio, kasnije se ispričao. Stvar je u tome da je naglo otvorio dotok vode i dogodio se udar, podigli su se valovi, podilo se sve pa je nastalo zamućenje. Taj dan smo išli smo ispirati cjevovod i naplatit ćemo izvođaču dio utrošene vode za ispiranje.

Pristup po kojem će ubuduće raditi je odjednom mijenjati što veće dionice cijevi. Na području grada je oko 700 kilometara mreže, godišnje je preporučeno da se mijenja barem 14 do 15 kilometara kako bi se mreža očuvala. Također je najavio veliki projekt, izgradnju vodocrpilišta u Mostanju koje je procijenjeno na pet milijuna eura.