Ususret 30. obljetnici VRO Oluja
Otvorena izložba fotografija Dinka Neskusila „Oluja 1995-2025“
VIŠE IZ RUBRIKE
U Likovnom salonu “Ljudevit Šestić” u Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ otvorena je izložba fotografija Dinka Neskusila pod nazivom “Oluja 1995 – 2025”.
Izložba je dio programa Gradske knjižnice u povodu 446. rođendana grada, a ujedno i obilježavanje 30 obljetnice „Oluje“. Autorice izložbe su knjižničarke Maja Žužak Horvatić i Aleksandra Mikić-Grginčić.
-Ovim također obilježavamo i 10. obljetnicu zbirke Domovinskog rata. Zbirku čine knjige, audiovizualna građa, karte, CD-i, DVD-i, časopisi, novine i slično. Bilo nam je to važno da sačuvamo tu građu i za buduće generacije, a zbirka se čuva na Stručnom i na Zavičajnom odjelu, rekla prije otvorenja izložbe ravnateljica Knjižnice Kristina Čunović, kao i da će izložene fotografije ostati dio zbirke.
Poznati karlovački fotoreporter Dinko Neskusil za izložbu je odabrao 12 fotografija koje su mu osobno značajne.
-To je 12 fotografija snimljenih u tri dana u „Oluji“ koje su meni jako važne. To su dvije fotografije iz moje ulice, gdje sam rođen i odrastao, gdje je tri puta 1991., 1993. i u 1995. koja je na isto mjesto dobila „porciju“ VBR-a, nastavlja se fotografijom dečkima iz Karlovca u Skakavcu koji su kasnije krenuli na predaju korpusa na koji ja nisam mogao ići. Tu su fotografije patera Jure kojeg smo iznenadili i doveli ga u oslobođeno Kamensko i kolege novinara Velimira Franića u tenkovskom rovu na „šancu“ odakle je četiri godine teroriziran Karlovac. Fotografija Petrove gore i ulazak u spomenik s izviđačima iz Duge Rese. Četiri su fotografije snimljene u ponedjeljak, 7. kolovoza 1995. kad je u 19 sati sviran prestanak opće opasnosti i slavlje na ulicama. Zadnja fotografija je krater na Trgu bana Jelačića i tri goluba koji piju vodu iz njega, što je malo simbolički, pojasnio je autor.
U nekoliko navrata je kazao kako je ratni fotoreporter postao jer je rat došao na njegov kućni prag.
-Kao 25-godišnjaku, kad je počeo rat mislio sam da je to vrh novinarstva i fotoreporterstva, a na kraju rata, nikad više i nikad nikome ne bih poželio da to fotografira, istaknuo je ovom prilikom.
Tijekom Domovinskog rata Dinko je snimio 4.400 negativa, uz spomenute fotografije, može se vidjeti i dio foto opreme koju je Dinko koristio tijekom rata kao i fotografije manjeg formata koje su se koristile za novine. Izložene su i simboli postrojbi koje su sudjelovale u „Oluji“ iz zbirke Ivice Sečena.
Na otvorenju izložbe bila je Martina Furdek Hajdin, otvorio ju je gradonačelnik i saborski zastupnik Damir Mandić, a može se razgledati do 31. kolovoza u radnom vremenu knjižnice.