Ženska grupa Karlovac „Korak“ nastavlja provoditi dva projekta

Provodili savjetovanje za djecu i mlade radi vršnjačkog nasilja i težih kaznenih djela koja su počinili

VIŠE IZ RUBRIKE

Ženska grupa Karlovac „Korak“ u protekle dvije godine provela je dva projekta. Jedan je namijenjen korisnicama Skloništa za žene i djecu žrtve nasilja koji uključuje i njihovu djecu te drugi kojem su u fokusu djeca i mladi kod kojih je zabilježeno nasilno ponašanje ili su počinili kazneno djelo vezano za nasilje.

Oba projekta podupire Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike,   nastavljaju se dalje, a rezultati dosadašnje provedbe predstavljeni su danas.

„Na mladima svijet ostaje“ naziv je programa namijenjenog specifičnoj skupini djece i mladih.

-Ovaj program prvenstveno je namijenjen pružanju savjetodavnih usluga za djecu i mlade te njihove roditelje. Bitnu ulogu u provedbi imaju naši partneri, a to su Hrvatski zavod za socijalni rad; područni uredi Karlovac, Ogulin i Slunj. Oni nam prosljeđuju slučajeve djece i mladih koji imaju potrebu za savjetodavnom uslugom, istaknula je voditeljica ŽGK „Korak“, Mirjana Duduković.

Projektom su bila obuhvaćena djeca koja su počinila vršnjačko nasilje, a često su to djeca koja su doživjela nasilje u obitelji. U savjetovanje su bili uključeni roditelji koji su dobrovoljno željeli sudjelovati, a posebna su skupina mladi, u dobi od 14 do 21 godine koji su počinili neko kazneno djelo.

Duduković je pojasnila da je cilj rada s obje grupe kako bi se spriječilo da i dalje, kako djeca, tako i mladi koriste nasilje kao način rješavanja problema. Voditeljica projekta, psihologinja Ivana Lujić napomenula da je bilo uključeno 26-ero djece i mladih te šest roditelja. Pojasnila je koja su to ponašanja i kaznena djela zbog kojih su mladi i djeca bili uključeni u savjetovanje.

-Neka kaznena djela usmjerena su na vršnjake, ali bilo je i težih, primjerice pokušaj silovanja. Neki su bili upućeni na savjetovanje zbog cyber bully-inga. Bilo je slučajeva da su se dijelile fotografije koje su pokazivale golotinju djece. Kod djece mlađe od 14 godina, osnovnoškolaca su daleko lakši slučajevi koji graniče s vršnjačkim sukobima, a ne toliko sa vršnjačkim nasiljem. Ono što je bitno da educiramo djecu da to što vide na internetu, televiziji ili što vide da rade njihovi prijatelji i što je popularno, nije nužno i dobro te da to ne smiju raditi, napomenula Lujić.

Apelirala je na roditelje, profesore i stručnjake koji rade s djecom da „zdravo upotrjebe moć“.

-Suosjećanje i nježnost uči djecu da oni budu suosjećajniji dok pokušaj pritiska i posramljivanja navodi djecu na nasilje, poručila je Lujić.

Drugi program koju je provela ŽGK „Korak“ nosi naziv „Zajedno za snažniju promjenu“.

-Program kroz odgojno-obrazovne i društveno-socijalne aktivnosti, psihosocijalnu podršku te usluge praćenja nudi sveobuhvatnu podršku kojom želimo smanjiti posljedice traumatskih događaja koje je osoba doživjela. Kroz edukaciju i osnaživanje i razvoj vještina za žene nakon pretrpljenog nasilja omogućujemo im kvalitetnu podršku; kroz pomoć u pronalasku posla i stana ženama koje napuste sklonište, pomoć pri izradi životopisa i zamolbe za posao, praćenje pri rješavanju pravnih poslova. U isto vrijeme smo pružali uslugu i njegu djeci pod uslugom organiziranog čuvanja djece, rekla je Duduković.

Za djecu i njihove majke  je organizirana škola klizanja, plivanja, posjete Aquatici, Teslinom centru, odlazak u kino i na izlete da se što bolje integriraju u društvo. Također dobivaju i pomoć u učenju.

Projekt „Zajedno za snažniju promjenu“ vodi odgojiteljica Branka Matulić koja je napomenula da je bilo uključeno 16 korisnica i 20-ero djece.

-U ovoj godini od osam žena za tri smo bili aktivno uključeni u traženje stambenog rješenja i posla. Ostale su u tome snašle same, ali su nas trebale za druge usluge kao što je čuvanje djece dok traže posao. Dosta je bilo pomoći u učenju. Djecu dolazak dva do tri puta tjedno motivira i tu vidim jako veliki napredak, naglasila je Matulić te dodala da imaju jako dobru suradnju s udrugom Eko Pan.