Miloš Đanković, predsjednik Rukometnog kluba Škola rukometa Karlovac i treneri Danijel Grbačić i Dražen Keča
"Ukupno će se pojaviti četiri, pet tisuća što djece, što roditelja u tri sportske dvorane, mislimo da je to stvarno veliki događaj"
VIŠE IZ RUBRIKE
23. Međunarodno otvoreno prvenstvo Karlovca u mini i super mini rukometu za djevojčice i dječake rođene od 2014. do 2017. godine bit će održano 6. i 13. travnja u tri karlovačke sportske dvorane
Rukometni klub Škola rukometa Karlovac organizira 23. Međunarodno otvoreno prvenstvo Karlovca u mini i super mini rukometu za djevojčice i dječake rođene od 2014. do 2017. godine. Prvenstvo će biti održano 6. i 13. travnja u Sportskoj dvorani na Rakovcu, dvorani Osnovne škole Grabrik i dvorani Osnovne škole Dubovac. Počasni pokrovitelji 23. Međunarodnog otvorenog prvenstva Karlovca u mini i super rukometu su ministar turizma i sporta Tonči Glavina, županica Karlovačke županije Martina Furdek Hajdin i saborski zastupnik i karlovački gradonačelnik Damir Mandić. Međunarodno otvoreno prvenstvo Karlovca u mini i super mini rukometu najveće je rukometno natjecanje za mlađe uzraste u ovom dijelu Europe. Pripreme za prvenstvo idu prema planu i gotovo je sve spremno. O ovom velikom natjecanju razgovarali smo s predsjednikom Organizacijskog odbora Milošem Đankovićem i trenerom u Rukometnom klubu Škola rukometa Karlovac Danijelom Grbačićem. Miloš Đanković kazao je da su pripreme dobro odrađene i da je praktički sve spremno za ovo međunarodno prvenstvo.
-Evo mi smo sada 23. put u organizaciji Međunarodnog otvorenog prvenstva Karlovca u mini i super mini rukometu za djevojčice i dječake rođene od 2014. do 2017. godine. Prijave idu dobro, ja ne mogu reći, mi smo u nekim standardnim okvirima, prebacili smo broj od 200 ekipa, prijavljene su 204 ekipa, možemo nadmašiti broj ekipa od prošle godine, kazao je Đanković.
Pred desetak godina bilo je puno klubova i rukometnih škola u Hrvatskoj koji su imali ekipe u mini rukometu i super rukometu, Miloš Đanković istaknuo je da su neki odustali od mini rukometa, ali pojavili su se neki novi klubovi.
-Možemo reći da je došlo do promjena sredina, mi smo imali svojevremeno jako veliki razvoj mini rukometa na Kvarneru, u Primorju, tu je bilo jako puno klubova, nažalost, tamo se nešto dogodilo. Nestali su i klubovi, nestao je mini rukomet, jer mi ovdje vidimo, koliko godina to pratimo, kada neki klub ne dođe na mini rukomet to znači da ima taj problem i postepeno dolazi do gašenja. Vjerojatno nema novaca za trenere, ne plaćaju se termini i sve to skupa se povezuje i dolazi dakle do tog problema, ali se pojavljuju nove sredine koje rade, jako puno su zastupljene djevojčice, ja čak mislim, nisam baš siguran, ali mislim da imamo ove godine više djevojčica prijavljenih nego dječaka u tom mini rukomet. Ove sredine dobro rade i to nas dosta veseli i to više u tim manjim sredinama, Zagreb ima zanemariv broj ekipa u mini i super mini rukometu. Moram reći da već nekoliko godina naše prvenstvo ima međunarodni karakter, imamo niz godina prisustvo ekipa iz Slovenije, ove godine više nego prije, a tu su i ekipe iz Bosne i Hercegovine. Dakle, na neki način se širimo, svi vole doći u Karlovac, čuli su da je to dobro, to je i na kraju krajeva najveći turnir u mini i super mini rukometu u Hrvatskoj pa možda i u regiji, napomenuo je Miloš Đanković.
Trener Danijel Grbačić smatra da je bavljenje mini i super mini rukometom jako bitno za razvoj igračica i igrača, jer se već u ranoj dobi počnu baviti s tim sportom.
-U svakom slučaju jako je bitno, ja mislim da je taj mini rukomet prvo animacija djece da zavole taj sport. Kroz taj mini rukomet razvija se sama pokretljivost djece te motorika i neka osnovna tehnika, tako da mogu kasnije puno lakše savladati taj veliki rukomet, istaknuo je Grbačić.
Ženska seniorska ekipa Rukometnog kluba Škola rukometa Karlovac nastala je od igračica, koje su prošle rukometnu školu. Trener Dražen Keča kazao je da su sve sadašnje članice ekipe prošle rukometnu školu.
-Sve su igračice prošle rukometnu školu i ove starije i mlađe, sve su prošle rukometnu školu. U principu ženska seniorska ekipa živi od Rukometne škole Karlovac. Nema nijedne igračice od ovih starijih od 1994. do 1998. i 2000. godišta, pa do ovih mlađih, od 2008. do 2010. godišta da nije prošla rukometnu školu i da nije prošla kompletan rast u rukometu kroz školu. Bavljenje mini rukometom jako im je bitno. Osnove kretanja, osnove hvatanja, osnove dodavanja, osnove tehnike, sve se to uči u mini rukometu i poslije je to jako teško nadoknaditi da bi ti u kretanju nešto radio s loptom smisleno i da bi mogao taktički raditi, ako nemaš tehniku, rekao je trener Dražen Keča.
Za razvoj rukometa jako je bitno da klubovi imaju ekipe u mini rukometu, jer na taj način djeca rano kreću s bavljenjem rukometom, jer su mini rukomet i super mini rukomet prilagođeni najmlađoj populaciji.
-Da, jako je bitno da klubovi imaju ekipe u mini rukometu. Mi smo imali razgovor općenito o rukometu za vrijeme Svjetskog prvenstva, zaključili smo da je sedam sadašnjih reprezentativaca bilo u Karlovcu na prvenstvu u mini rukometu, dakle oni koji su normalno tada bili u Hrvatskoj, a ima ih dosta koji nisu ni živjeli u Hrvatskoj, živjeli su i u Austriji i ne znam gdje već. Tako da oni nisu ni bili u mogućnost da dođu, ali njih je sedam sigurno bilo u Karlovcu, je li još koji, to još ne znamo. Tako da je važnost mini rukometa velika i prije svega, to su kolege rekle, dakle animacija djece, jer nije baš uputno sada odmah to malo dijete od sedam godina staviti na veliki teren, izgubi se. Ovdje ipak ima manji teren, tu djeca mogu trčati, mogu se kretati, mogu zabijati golove, puno je dinamike i zato je on dobar, zato ta populacija voli mini rukomet. Najava je da bi ušao u škole, do sada nije bilo tako, dakle da bi mini rukomet ušao od prvog do četvrtog razreda u osnovne škole. Najava je da se bude i u EHF-u organiziralo jedno službeno natjecanje, koje do sada još nije bilo kao takvo, budemo vidjeli razvoj događaja, kazao je Miloš Đanković.
Ovo prvenstvo je organizacijski veliki posao i tu su angažirani svi članovi Organizacijskog odbora i kluba, no uvijek je prisutan i taj rezultatski segment, pa će se i ove godine klupske ekipe boriti za što bolji plasman.
-Dobro, uvijek je taj rezultatski segment prisutan, tko god kaže da ne voli osvojiti medalju, nije istina, ja kažem uvijek, nije prioritet uvijek medalja, prioritet je da ta djeca ostanu u tom sportu, koji svi mi volimo, da ih zadržimo i da se razvijaju nekim normalnim putem. Što se tiče rezultata mislim da imamo ekipe koje mogu postići dobar rezultat, ja osobno ove godine ne vodim niti jednu ekipu, ali pratim te dečkiće i curice i mislim da imamo solidne ekipe koje će biti kandidati za vrh, napomenuo je Danijel Grbačić.
Iako se radi o djeci, u svim utakmicama prisutan je naboj, prisutna je strast i ogromna želja za pobjedom, pa zna biti jako zanimljivo i napeto.
-Toliko ima žara u cijeloj toj priči, pogotovo još kada se navijači priključe, mame, tate, bake i onda to ode u jednu pravu prvenstvenu utakmicu i želju za pobjedom. Pratio sam kroz rukometnu školu sve igračice, koje su sada u seniorskoj ekipi, pogotovo od kćerinog godišta 1998. do 2000. godišta, pa čak i jedan dio 1996. godišta, ali ovo poslije sam sve propratio i sve je prošlo kroz rukometnu školu, sve je prošlo kroz mini rukomet i sve je prošlo kroz super mini rukomet. Tu vidiš kako djeca rastu, rekao je Dražen Keča.
Rukometna škola Karlovac napravila je puno za rukomet u Karlovcu i muški i ženski. Karlovački rukomet oslanja se pretežno na domaće snage, a Hrvatski rukometni klub "Karlovac" zna dovesti kojeg igrača sa strane na pozicijama na kojima je to potrebno, ali većinom su domaći igrači. Znalo se reći da je Rukometna škola Karlovac spasila karlovački rukomet.
-Pa, dobro to je sada tako, ali činjenica je da nas nije bilo, da se nismo bavili rukometom, da nismo okupljali tu djecu vjerojatno bi bio problem u seniorskim uzrastima. Ja moram reći da sadašnje ekipe, dakle, Hrvatskog rukometnog kluba Karlovac", pa naša seniorska ekipa Rukometnog kluba Škola rukometa Karlovac pa i veći dio Rukometnog kluba "Dubovac-Gaza" potekle su u rukometnoj školi i na neki način igračice i igrači prošli su sve, dakle od mini rukometa na dalje. Mi smo postali poznati kao takvi, radili smo cijelo vreme za seniorski pogon. Dakle mi kod igrača imamo ugovor s Hrvatskim rukometnim klubom "Karlovac" i do kategorije mlađih kadeta mi radimo kao škola, nakon toga mi klubu predajemo mlađe kadete i oni nastavljaju raditi s kadetima. Kod ženskog rukometa morali smo na neki način preuzeti seniorski pogon nije bilo više tko će, zato i dalje nastavljamo raditi, nastavljamo stvarati djecu, okupljati ih i boriti se dakle da rukomet ostane, napomenuo je Đanković.
Dražen Keča rekao je da su kod rukometašica sve igračice domaće, da su prošle kroz rukometnu školu, otprilike takva situacija je i kod Hrvatskog rukometnog kluba "Karlovac", nešto su oni sa strane pojačali, ali kada gledamo druge ekipe u toj Premijer ligi obrnuto je, možda su tri domaća igrača a sve ostalo su sa strane.
-Da, dugoročno je sigurno bolje to što mi radimo u Karlovcu, međutim, nama nedostaje jedan pomak da možemo nabaviti dva, tri kvalitetna igrača da bi bili pri vrhu Premijer lige, eto nažalost nema dovoljno tih financijskih sredstava da možemo to riješiti. Imamo tu neku bazu, ali onda kada dođe taj seniorski pogon onda se snalazimo kako znamo. Hrvatski rukometni klub "Karlovac" već jedno desetak godina nije bio na pripremama, uopće se nije imalo mogućnosti i sredstava da se ode. Nije se moglo odraditi niti neke druge stvari, otići na neke kvalitetne turnire, ne znam, višednevne i tako dalje. Dakle, ostaje taj jedan problem što smo nekako pomalo stisnuti i borimo se koliko možemo i to je malo problem, istaknuo je Miloš Đanković.
Trener Danijel Grbačić kazao je da djeca u Karlovcu vole rukomet, a sada je nakon srebra na Svjetskom prvenstvu porastao interes.
-Djeca vole rukomet, ali čini mi se da je baza malo manja, pojavili su se i druge rukometne škole na području Karlovca, što je isto tako dobro. Možemo reći da je sada poslije ovog Svjetskog prvenstva opet porastao taj interes prema rukometu, ali nije porastao kao prije, ne znam, prije nekih deset, dvanaest godina kada je puno veći broj djece došao u rukomet, napomenuo je Danijel Grbačić.
Seniorke Rukometnog kluba Škola rukometa praktički su osigurale ostanak u Drugoj hrvatskoj rukometnoj ligi zapad za žene, iako je do kraja prvenstva preostalo još nekoliko kola.
-Da, ostajemo u ovom rangu natjecanja, kažem, situacija je ove godine bila malo čudna, imali smo puno ozljeda, puno bolesti i nikako se nismo uspeli praktički kompletirati, gdje bi odigrali tri kola s istom ekipom. Tako da smo malo miješali sastav, malo su ove mlađe igračice došle da izražaja, što je dobro, pogotovo moram pohvaliti Karlu Goršić, koja je nakon dvije godine u seniorskom rukometu, a ona je 2009. godište izrasla u krasnu igračicu, a tek joj je šesnaest godina. To je ono što je isto gospodin Đanković rekao, nama uvijek fali, mi izbacimo svake godine dvije, tri igračice, imat ćemo mi i na godinu jednu igračicu, neću je sada imenovati, ali jednostavno to je premali broj igračica da bi napravili iskorak, istaknuo je trener Dražen Keča.
Praktički sve je spremno za prvenstvo, godinama je sve uhodano, Organizacijski odbor doživio je kroz godine male promjene, a čak 32 službe vode da natjecanje prođe u najboljem redu.
-Da, sve je spremno, mi godinama imamo taj jedan kostur, 32 službe koje rade, ovdje su i dva voditelja službi, jedan je zadužen za natjecanje u sportskoj dvorani Osnovne škole Grabrik, a drugi je zadužen za našu djecu iz kluba, organizira zapisničare, mjeritelje vremena dakle ono sve što slijedi po dvoranama. Imamo 32 osobe, svatko ima svoje područje, svatko svoje ljude ispod i na taj način je dobro što mi ne idemo ispočetka, nego imamo taj kostur i samo eventualno neke rupe zatvaramo i zakrpamo tako da je to u redu. Veći je problem što mi moramo osigurati 46.000 eura, toliko nas košta prvenstvo. Dakle imamo malo specifičnu situaciju u Hrvatskoj, kod nas svaki natjecatelj dobije majicu, svaki natjecatelj dobije medalju, igraju se veliko finale i malo finale. Što to znači, to znači da se igra po grupama po četiri ekipe, pa prve dvije ekipu idu u veliko finale, druge dvije idu u malo finale, dakle, oni svi igraju, mogu otići do velikog finala i malog finala i onda su svi zadovoljni, djeca dobiju opet neke pehare, dobiju nešto poklona. Osvojio si, ne znam, na prvenstvu 22. mjesto ili 21. mjesto, ali ti se veseliš kao da si osvojio prvenstvo i to je zapravo cilj, igra, dakle i zabava, to je ono što želimo. Želimo da svi ovi koji su tu u Karlovcu da se uvijek sjete Karlovca i da dođu ponovo. Počasni pokrovitelj su prepoznali naše natjecanje, to su Grad Karlovac, Karlovačka županija i Ministarstvo turizma i sporta. Evo, sada nam se pridružio Nikola Tesla Experience Centar, koji će dati za sve sudionike besplatne karte kako god tko želi ići taj dan ili te dane ima mogućnost da ide u razgledavanje, a nadam se da će dati i Aquatika. To je jedna velika stvar. gdje će se ukupno pojaviti četiri, pet tisuća što djece, što roditelja u tri sportske dvorane, mislim da je to stvarno veliki događaj, istaknuo je predsjednik Organizacijskog odbora Miloš Đanković.
U dva dana natjecanja puno je posla tamo u sve tri dvorane, malo i strasti zagriju atmosferu, više kod roditelja nego kod igrača i igračica i trenera, no organizator sve to smiri i na kraju sve dobro završi.
-Dobro, u principu najteže je dok to sve ne krene, kada krene onda kažemo svi, a sada je to to, sada idemo dalje i onda se te strasti i lagano smire, uvijek porazgovaraš s nekim i nije to nikakav problem. Malo tu ide gore, malo dolje, ali kažem najgora je priprema te cijele priče i dok ti to sve presložiš, dok složiš grupe, dok turnir krene, dok složiš suce, po meni je to najgori dio. Ovo kasnije radimo iz gušta i svi se mi razumijemo i to su trenutno ispadi i to nije ništa strašno, kazao je trener Dražen Keča..
Gotovo svake godine voditelji ekipa i treneri znaju reći da ovako nešto može organizirati samo Karlovac. Organizacija je zahtjeva i komplicirana, ali uhodana ekipa sve to odrađuje s osmjehom na licu.
-Mnogi su pokušali tako nešto organizirati, ali nisu uspjeli. Znači vi kada pogledate, hajde poslije nas, jedan od većih turnira je turnir u Gospiću koji je ove godine okupio 80 ekipa. Moram priznati da na sve ove druge turnire na koje sam i sam išao, dolazi sve manji i manji broj ekipa. Još drži do tog mini rukometa ta Liga Rugvica, muška i ženska, dosta klubova je prisutno, no u manjim sredinama skupe do dvadesetak ekipa. Cilj je da svi to zavole, da svi, što je rečeno ostanu u rukometu, rekao je Danijel Grbačić.