Revitalizacija Starog grada Dubovca

Kod Starog grada Dubovca arheolozi pronašli ostatke groblja

VIŠE IZ RUBRIKE

U tijeku je projekt revitalizacije Starog grada Dubovca, koji je pokrenuo Grad Karlovac u suradnji s Muzejima grada Karlovca. Vrijednost radova je 2,9 milijuna eura, od čega je većina sredstava, oko 2,5 milijuna eura osigurana iz ITU mehanizma, a nešto više od 400 tisuća eura osigurano je iz gradskog proračuna.

-Projekt se sastoji od nekoliko aktivnosti, počet ćemo s najširim perimetrom, a to je proširenje prilazne ceste, jer je ova cesta daleko ispod kapaciteta broja posjetitelja koji dolaze na Stari grad. Javila se potreba da to bude cesta s dvije trake, a uz tu cestu bit će i dva parkirališta, jedno s 56, a drugo sa 16 parkirnih mjesta, što će biti sasvim dovoljno za ovu lokaciju, istaknuo je voditelj Starog grada Dubovca, Marinko Pleskina.

Bit će uređen i zeleni pojas oko Starog grada čime će prostor dobiti novu vizuru. Predviđena je i izrada Konzervatorskog elaborata koji će obuhvaćati kompletnu povijest Starog grada.

-Kroz projekt se planira i obnova svih drvenih dijelova, unapređenje električnih instalacija, zamjena svih rasvjetnih tijela u energentski prihvatljive, te postavljanje vatrodojave, najavio je Pleskina.

Uz ovaj projekt Stari grad Dubovac je korisnik projekta Gifsnet, a kroz ova dva projekta Branič kula Starog grada bit će u potpunosti obnovljena. Dobit će i novi sadržaj, kroz novu stalnu izložbu „Kula kartografa“ Igora Čuliga.

Stari grad Dubovac dio je svih strateških dokumenata Grada Karlovca, dodao je Marinko Pleskina, a jedan od najvažnijih je krovni interpretacijski dokument je „Dodir civilizacija“. Upravo taj dokument omogućio je da se Dubovac uz još neke stare gradove u županiji kandidira za ITU poziv.

Jedan od bitnijih segmenata projekta su i arheološka istraživanja koja su najsveobuhvatnija istraživanja do sada. Provodi ih tvrtka Arheo plan.

-Provode se pitanja na pet lokacija. Prva je unutar dvorišta Starog grada, zatim na zemljanom humku na kojem je podignut, na platou istočno od Starog grada gdje su ostaci crkve svetog Mihovila te na oba parkinga. Inače parkirališta i sam plato nisu do sada istraženi dok su na ostalim lokacijama u više navrata provođenja istraživanja tako da će sadašnja istraživanja izuzeti ranije istražene lokacije. Ukupna predviđena površina koju ćemo ovim istraživanjima obuhvatiti je oko tisuću metara kvadratnih, rekla je arheologinja Maris Mesarić iz spomenute tvrtke.

Istraživanja su završena na donjem parkiralištu gdje nije bilo značajnijih arheoloških nalaza, ali više je nalaza na drugim lokacijama.

-Pronašli smo ostatke crkve, otvorena je otprilike jedan trećina, otkrili smo apsidu i krenuli smo se dalje širiti unutar broda crkve. Sve zanima jesmo li pronašli groblje. Ostatke groblja smo pronašli, ali groblje je uništeno. Našli smo ljudske ostatke, znači kosti, ali ne unutar grobova. Samo smo jedan pronašli koji je ostao na svome mjestu jer je jako duboko ukopan. Nemamo dakle groblje u pravom smislu. Pretpostavljam da su grobovi preneseni  prilikom gradnje nove crkve i formiranja novog groblja, kazala je Mesarić.

Prilikom iskapanja pronađeno je puno sitnih nalaza koji se nalaze pri istraživanju grobova; ostaci krunica, nakit, prstenje, kopče od odjeće, čak i dio tekstila, puno svetačkih medalja…  Na humku kod ulaza pronađeni su, pretpostavka je,  ostaci srednjovjekovnog jarka, ali to tek treba potvrditi. U dvorištu odmah nakon pločnika na dubini od svega 30-ak centimetara nalaze se pretpovijesni slojevi, ali nema srednjevjekovnog pojasa, Maris Mesarić ističe da će se tek vidjeti kako budu napredovala istraživanja.

O projektu i istraživanjima govorio je i Krešimir Raguž iz Konzervatorskog odjela.

-Ako budemo jako uspješni, možda uspijemo prebaciti planove čitavog ovog projekta. Možda uspijemo sve to privesti svrsi da bude po najmodernijim standardima, i struke i projektiranja, i da to bude jedno mjesto koje će biti na ponos svima nama koji tu živimo i da to ostavimo to za buduće generacije, istaknuo je.

Gradonačelnik Damir Mandić je istaknuo da se posljednjih godina vodi stalna briga oko Starog grada Dubovca, kao i da je unatrag dvije, tri godine ovaj prostor sadržajno dignut na višu razinu.

-Upravo ova arheološka istraživanja, ta naša kulturna baština je posebna vrijednost ovog projekta i na tom tragu držim da će svi na kraju biti zadovoljni i struka i konzervatori i ljudi koji upravljaju Starim gradom Dubovcem, a naravno i svi mi u Karlovcu, poručio je gradonačelnik.