Energetska obnova

Slučaj energetske obnove zgrade u Tina Ujevića 2 - ako do dogovora ne dođe, tko će na kraju platiti štetu, suvlasnici ili upravitelj zgrade?

VIŠE IZ RUBRIKE

Rok za primopredaju ističe u petak

Svi suvlasnici složni, bez rezervno podržavaju svog predstavnika da ne potpisuje nikakvu primopredaju zgrade, dok se svi građevinski radovi ne završe onako kako je planirano

Kakav će biti epilog završetka energetske obnove stambene zgrade u ulici Tina Ujevića 2, bit će poznato sutra, kad istječe rok za njezinu primopredaju. Suvlasnici i Upravitelj tvrtka Petračić nekretnine na suprotnim su stranama, kako sada stvari stoje, pozitivan ishod se ne nazire, a u pitanju se sredstva iz fonda EU. Tko će na kraju platiti štetu, ako do dogovora ne dođe, ne zna se, barem je tako izgledalo na jučerašnjem sastanku suvlasnika i predstavnika suvlasnika.

Naime, predstavnik stanara stambene zgrade u ulici Tina Ujevića 2, Huse Lulić jučer je ispred zgrade na kojoj je završena energetska obnova i reklo bi se na prvi pogled kvalitetno i dobro izvedena, održao sastanak suvlasnika, kako bi ih upoznao s problemima koji još nisu riješeni, a rok za primopredaju zgrade bliži se kraju, točnije taj rok ističe sutra. Stoga se postavlja pitanje što će se dogoditi ne dođe li do primopredaje, jer tada u pitanje dolaze sredstva EU.

Upravitelj zgrade je tvrtka Petračić nekretnine, a izvođač radova tvrtka Ideal Konstrukcije iz Zagreba. Upravitelj zgrade smatra da je posao odrađen do kraja, dok suvlasnici tvrde suprotno.

Upravitelj zgrade tvrtka Petračić nekretnine, na njega (op.a. Lulića) jučer htio izvršiti pritisak da naprave primopredaju zgrade, što on nije htio napraviti i sazvao je ovaj sastanak kako bi upoznao suvlasnike sa svim nedostacima i nezavršenim građevinskim radovima koje je izvođač trebao odraditi, a nije.

-Najveći nedostaci su ulazna vrata, zatim zamjena svih 12 vrata na katovima kao i sanacija terase koja prokišnjava, a do danas nije sanirana.

Iako smo na te nedostatke upozoravali unazad šest do sedam mjeseci, upravitelj i izvođač radova su se na to oglušili, da bi nas danas par dana pred primopredaju doveli pred gotov čin, odnosno pred zid, s idejom uz stalne pritiske, da mi to moramo svakako potpisati, jer su u pitanju velika sredstva iz EU koje moramo povući.

Ja na svoju odgovornost neću preuzeti zgradu u ovakvom stanju, da na kraju ne bi ispalo da sam prevario svoje susjede koji su mi dali povjerenje da ih zastupam, istaknuo je Lulić.

Iako je i upravitelj zgrade tvrtka Petračić bila pozvana na sastanak, nitko se od njih nije pojavio, mogli bismo reći očekivano, nakon međusobne komunikacije koja je kako kaže Huse od početka bila loša i nekorektna.

-Obavijestio sam Petračića o današnjem sastanku, te da će i mediji biti upozoreni na to o čemu se ovdje radi, nakon čega se je udostojio nazvati me i kao što je to uobičajeno, počeo je sa grubim nastupom. Bio je jako vulgaran, ponižavao me je, svašta mi je izgovorio, da bi na kraju završio s prijetnjom da će me tužiti, ako njegovoj tvrtki nanesem bilo kakvu štetu. Na to sam mu odgovorio da on može raditi što hoće, no da ja moram zaštiti sebe i našu zgradu. Vi ste naš upravitelj i morate biti na našoj strani zajedno sa izvođačem radova i nadzornim inženjerom, koji je sve to potpisao. Ovaj posao nije gotov, zaključio je Huse.

Okupljeni stanari, svi do reda iznijeli su brojne prigovore i nedostatke na ponašanje izvođača radova, na koje su ovi povremeno reagirali i u hodu ispravljali propuste, a neki ni do današnjeg dana nisu otklonjeni, iako su se rokovi završetka radova u nekoliko navrata produžavali, a neki i bez njihovog znanja.

Svi su složni i bez rezervno podržavaju svog predstavnika da ne potpisuje nikakvu primopredaju zgrade, dok se svi građevinski radovi ne završe onako kako je planirano.

No, pored građevinskih problema, postoji još jedan, a to je pitanje novaca pričuve, koji je kako kaže Lulić podignut, a za što je utrošen ne znaju.

-Mi smo na računu pričuve zgrade, prije početka energetske obnove imali cca 60 tisuća eura. Podigli smo kredit od 200 tisuća eura za energetsku obnovu, dobili smo 403 tisuće eura od EU za obnovu (60% koje trebamo dobiti), da bi gospodin Petračić podignuo te novce sa računa i podmirio nekakve svoje tekuće troškove. Pitali smo ga je li bio problem u novcima, jer ako je, onda smo mi mogli podići veći kredit za oko 50 tisuća, jer smo taj novac ionako namjeravali utrošiti za sanaciju naših tekućih problema.

Samo nam je odgovorio to su novci za obnovu. Naravno da nismo zadovoljni odgovorom i ponovo pitamo, kud su novci otišli, jer danas na našem računu imamo negdje oko 2 tisuće eura. Inače, projekt energetske obnove naše zgrade vrijedan je 626 tisuća eura i ne može se odjednom povećati za 100 tisuća eura, a nemamo toliko izvantroškovničkih radova, naglašava Lulić.

Zaključno, ostaje za vidjeti što će se dogoditi do sutra, kada je podsjećamo zadnji rok za primopredaju zgade. Ne dođe li do toga, postavlja se pitanje novca iz EU fonda, odnosno tko će na kraju platiti štetu, suvlasnici ili upravitelj zgrade.