PU karlovačka

Na gradskom kupalištu u Ozlju policija i HGSS Stanica Karlovac održali radionicu o sigurnosti na vodi

VIŠE IZ RUBRIKE

Učili i vježbali

Kupači su na radionici upozoreni na potencijalne opasnosti te su svi sudionici savjetovani kako se ponašati na vodi

Policijska uprava karlovačka i HGSS Stanica Karlovac uz potporu Grada Ozlja jučer su zajedno na gradskom kupalištu u Ozlju na rijeci Kupi, nakon Karlovca, održali još jednu edukativnu radionice o sigurnosti na vodi. Radionica je provedena prema planu rada Turističke sezone 2024. Policijske uprave karlovačke, a održana je u sklopu manifestacije Grada Ozlja „Dnevni boravak na rijeci“.

Najmlađim sudionicima radionice (djeci) Grad Ozalj je osigurao osvježavajuće napitke, koje im je podijelila gradonačelnica Lidija Bošnjak.

Policija i HGSS su zajedničkom aktivnosti prezentirali vježbe s čamcem na vodi i vježbe ronjenja. Sudionici su educirani što je dozvoljeno, a što nije dozvoljeno raditi na vodi odnosno kako se treba ponašati te kako izbjeći moguće opasnosti. Prezentacijama ronjenja, zaronima uz instruktore - policijske službenike Interventne jedinice policije PU karlovačke te vožnjom čamcima uz pripadnike HGSS-a Stanice Karlovac, svim sudionicama ukazalo se  na odgovorno ponašanja na vodi.

Sudionicima je posebno ukazano na važnost nošenja prsluka za spašavanje prilikom vožnje u čamcu te da se bude oprezan prilikom ronjenja odnosno da se ne zadržava dah predugo, ne hiperventilira te preporuka da se uvijek roni u paru.

Poželjno je da građani za kupanje koriste prvenstveno uređena kupališta koja su pod nadzorom, a ne rijeke, jezera ili šljunčare koji nisu uređene za kupanje i nisu pod nadzorom stručnih službi. Trebamo znati kako su rijeke protočne, mogu biti mutne, često neravnog dna i iznenadnih prijelaza u dubine, imaju brze slapove, te struje i virove, dok jezera imaju nagle promjene dubine i temperature.

Opasnost se može javiti kako kod plivanja, tako i prilikom ispadanja iz čamca, ili skakanjem na glavu u nisku vodu ili na noge, gdje lako može doći do ozbiljnih posljedica. Kupanje i plivanje osim zabave nosi i određene rizike, bitno je da se usvoje određene mjere zaštite i sigurnosti.

-Edukacijom djece, mladih i odraslih o sigurnosti na vodi razvijamo svijest svih građana o rizicima povezanima s plivanjem budući da za vrijeme visokih ljetnih temperatura građani, djeca, mladi i stariji, osvježenje traže u kupanju na rijekama, jezerima, bazenima ili u moru, a pri čemu zanemaruju rizike povezane s vodom. Igranje u vodi, osobito kod djece, bilo plivanje, vožnja čamcem ili ronjenje može biti zabavno, ali i opasno, poručuju iz policije.

Cilj ove radionice je bio povećati sigurnost i zaštititi se od mogućeg utapanja i drugih neželjenih posljedica.

Kako bi se izbjegli tragični i nepoželjni događaji, savjetuju i upozoravaju građane da se pridržavaju preporuka radi sigurnosti na vodi.