Udruga slijepih Karlovačke županije
„Želim dom , a ne Dom – prevencija institucionalizacije slijepih osoba treće životne dobi“
VIŠE IZ RUBRIKE
Poboljšanje kvalitete življenja slijepih osoba treće životne dobi
Udruga slijepih Karlovačke županije, 31. svibnja završila je s provedbom prve godine trogodišnjeg programa „Želim dom , a ne Dom – prevencija institucionalizacije slijepih osoba treće životne dobi“. Program je financijski podržan od strane Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Grada Karlovca i Općine Rakovica.
Program se provodi u suradnji Hrvatskim zavodom za socijalni rad PU Karlovac i Gradom Karlovcem. Opći cilj programa je prevencija institucionalizacije, te poboljšanje kvalitete življenja slijepih osoba treće životne dobe stvaranjem mreže različitih pružatelja socijalnih usluga.
Specifični ciljevi programa:
- psihosocijalna podrška
- povećana kvaliteta socijalnih usluga
- poboljšana kvaliteta života korisnika u vlastitom domu
- poboljšana socijalna interakcija, kreativno izražavanje i veća socijalna uključenost u lokalnu zajednicu i društvo
- stjecanje novih znanja i vještina
- povećanje stupnja mobilnosti korisnika
- veća informiranost korisnika o vlastitim zakonskim pravima te jednostavnije ostvarivanje istih
- senzibilizirana lokalna javnost o potrebama slijepih osoba u zajednici.
Provedenim aktivnostima Udruga je svojim korisnicima omogućila kvalitetniji život i bolje životne uvjete te ih time zadržala u njihovim domovima, što je za slijepe osobe treće životne dobi iznimno važno. Stvaranjem mreže pružatelja socijalnih usluga provodile su se i pružale inovativne usluge posebice prilagođene potrebama slijepih osoba.
Uz usluge informiranja i pružanja pomoći u ostvarivanju zakonskih prava, program je nudio i niz socijalnih usluga koje su se provodile kroz programske aktivnosti, usluge prijevoza, pratnje, dostave namirnica korisnicima, nabavke, edukacije i pomoći pri uporabi pomagala za slijepe, aktivnosti rekreacije prilagođene slijepim i slabovidnim osobama, kao što su vožnja tandem biciklom, rekreacijsko kuglanje i elektronski pikado za slijepe te rekreacija za članice.
U suradnji djelatnicima Zavoda za socijalni rad PU Karlovca, PU Duge Rese, PU Vojnića i PU Slunja djelatnici Udruge provodili su i terenske obilaske korisnika, u svrhu informiranja o zakonskim pravima, utvrđivanja stanja i potreba. Programi cjeloživotnog učenja provodili su se u dva dijela.
Jedan dio bio je namijenjen korisnicima programa, osobama koje nisu prošle formalnu rehabilitaciju te su osjetilo vida izgubili u kasnijoj životnoj dobi (meke vještine, osnove korištenja dugog bijelog štapa, osnove Braillovog pisma, upoznavanje s govornim programima i asistivnim tehnologijama), a provodila ga je Tiflotehna doo za programe podrške osobama oštećenog vida.
Drugi dio bio je namijenjen djelatnicima Udruge i upravljačkim tijelima Udruge, a osmišljen je u svrhu jačanja ljudskih kapaciteta, a provodila ga je stručna izvoditeljica Veronika Lendler, mag.soc.pol. Posebno se radilo na socijalizaciji i uključivanju slijepih osoba u događanja lokalne zajednice, te na senzibilizaciju javnosti kroz medijsku prezentaciju, te tisak časopisa „Život slijepih“.
Program „Želim dom, a ne Dom – prevencija institucionalizacije slijepih osoba treće životne dobi” provodi se neprekinuto od 2014. godine, što je dokaz njegove kvalitete i raznolikosti te važnosti socijalnih usluga koje on osigurava za slijepe osobe. 1. lipnja, započela je druga provedbe programa, s istim ciljem poboljšanja kvalitete življenja slijepih osoba treće životne dobi, navodi Josipa Stanešić, voditeljica programa.