Ženska grupa Karlovac "Korak"

Završna konferencija prve godine trogodišnjeg programa “Zajedno za snažniju promjenu"

VIŠE IZ RUBRIKE

    Osnaživanje žrtava nasilja

    Završna konferencija prve godine trogodišnjeg programa “Zajedno za snažniju promjenu" Ženske grupe Karlovac "Korak” održana je danas prostoru navedene udruge.

    O aktivnostima, edukacijama i ciljevima koje su ostvarili u prvoj godini provedbe govorila je Branka Matulić, odgajateljica u udruzi Karlovac "Korak".

    -Program „Zajedno za snažniju promjenu“ Ženske grupe Karlovac „Korak“ provodi se kroz tri godine. Financiran je sredstvima Ministarstva rada mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Trogodišnji program se provodi u partnerstvu s Hrvatskim zavodom za socijalni rad, Područnim uredima Karlovac.

    Ovaj program usmjeren je na proces praćenja, podrške i osnaživanja žena i djece, žrtava nasilja u obitelji nakon izlaska iz Skloništa.

    Programom je u 1. godini provedbe obuhvaćeno 15 korisnika od čega desetero djece i pet odraslih osoba.

    Uz usluge psihosocijalnog savjetovanja i podrške, nova usluga multisitinga doprinosi ispunjenju društveno-socijalnog i odgojno-obrazovnog razvoja djece i žena te obuhvaća aktivnosti potrebne za socijalnu uključenost.

    Prva godina provedbe programa pokazala se vrlo uspješna. Uz postojeće usluge psihosocijalnog savjetovanja i podrške u rješavanju pravnih pitanja i ekonomskog osnaživanja, nova usluga Multisitting za žene i djecu, žrtve nasilja koji su izišli iz Skloništa uključuje sudjelovanje u gradskim radionicama, odlazak u kino, kazalište, izlete u prirodu, sportske igre, kreativne radionice te praktičnu radionicu samoobrane koju smo održali u suradnji s Policijskom upravom, Karlovac, s dugoročnim ciljem emocionalnog osnaživanja  te razvoja pozitivne slike o sebi. Posebna potreba se pokazala u provođenju aktivnosti vezanih za akademske vještine i za pomoć pri ispunjavanju školskih obaveza.

    U program smo uključili i volontere koji aktivno sudjeluju u radionicama i pomoći pri učenju.

    Ostvarena je izvrsna suradnja s udrugom Eko Pan. Kroz zajedničku suradnju proveli smo „ Školu za male planinare, radionice „ Mala tvornica reciklaže“, „Mali urbani vrtlari“ i radionicu „ Šivić -šavić“.

    Održan je i ljetni kamp za djecu s ciljem stjecanja sposobnosti i vještina samostalnosti, rješavanja problema i prihvaćanja odgovornosti, istaknula je ostalog Matulić.

    Završene su i edukacije vezane uz program i to edukacija o problematici seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djece u suradnji sa Ženskom sobom, te edukacija „Vršnjačko nasilje“ u suradnji s Miom Rije Đapić, kliničkim psihologom i edukatorom i Privatnom psihološkom praksom Rijeka kroz koje su stečena nova znanja i vještine voditelja i izvoditelja programa. Odgajateljica je stekla kvalifikaciju „Pomoćnika u nastavi sa djecom s poteškoćama“ u ustanovi za cjeloživotno učenje Magistra Pula.

    Sudjelovanjem na radio i televizijskim emisijama te radionicama za žene i djecu obilježeni su, kako je navela,  značajni datumi, Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, Dan žena i  Majčin dan.

    -Sveobuhvatno, program je pokazao veliku pomoć u prevladavanju trauma i sigurno mjesto u kojem korisnici mogu nastaviti svoj razvoj, educirati se, uključiti u društvo te poboljšati kvalitetu života po izlasku iz Skloništa, zaključila je Matulić