Geotermika
Počeli radovi na istražnoj bušotini geotermalne vode na Šumbaru
VIŠE IZ RUBRIKE
Bušit će se na dubinu od 2,5 kilometara, a istražna bušotina mogla bi biti i prva proizvodna
U šumi Šumbar počeli su radovi na istražnoj bušotini za geotermalnu energiju, najavio je danas na gradilištu direktor Geotermike Vlatko Kovačić.
Sredstva za ovaj segment radova osigurana su kroz poziv Europskog gospodarskog prostora Norveška – Lihtenštajn-Island. Ukupna vrijednost projekta je nešto više od milijun i 200 tisuća eura, a sami istražni radovi vrijedni su milijun i 68 tisuća eura. Od strane Norveške, Islanda i Lihtenštajna sufinancirani su s 781 tisućom eura, 435 tisuća eura je sufinancirano od strane Grada.
-Koristim priliku da se zahvalim Gradu Karlovcu na financijskoj i stručnoj podršci. Grad Karlovac je u proteklih pet godina u dokumentaciju i sufinanciranje ovih radova uložio nešto više od milijun i 100 tisuća eura. Ovi radovi iza nas će trajati oko dva mjeseca radi se na uređenju bušotinskog placa gdje je uskoro stajati i bušotinski radni toranj gdje će se raditi naša prva istražna bušotina. Nakon godina mjerenja, istraživanja i skupljanja podataka, istražna je bušotina predviđena na ovoj lokaciji, dubina će biti nešto više od 2,5 kilometara i očekujemo temperaturu dostatnu za korištenje u centralnom toplinskom sustavu. Više nismo samo u uredima, nego su krenuli konkretni radovi što me posebno raduje, rekao je Kovačić.
Veliki je administrativni posao trebalo odraditi da bi se došlo do samog početka radova na istražnoj bušotini posebice što se tiče prostorno-planske dokumentacije čime su stvoreni uvjeti da se topla voda iz ovih izvora može dovesti do centralnog gradskog toplinskog sustava, naglasio je gradonačelnik Damir Mandić.
-Cijeli naš projekt geoterme u Karlovcu koncipiran je i cilj je da se ovih 8.000 korisnika toplane grije kroz obnovljive izvore energije. Postoje i određene poteškoće, kako smo više puta isticali, taj rizik istražne bušotine je poprilično veliki financijski zalogaj. Ovdje možemo govoriti o najmanje pet milijuna eura, a istraživanja koja su odrađena i ljudi koji su na bilo koji način vezani uz ovu temu kroz godine imaju jake argumente da baš ovdje treba krenuti s istražnom bušotinom. Kucali smo na mnoga vrata i dalje kucamo, govorim o Ministarstvu gospodarstva, o Agenciji za ugljikovodike i imamo dobru komunikaciju i taj novac za istražnu bušotinu nastojimo pronaći van proračuna Grada Karlovca i ja vjerujem da će se to i dogoditi. Nije floskula i nije fraza kad govorimo o energetski zelenom gradu, Karlovac to zaista jest ili svakom danom smo to sve više i više. Ovo je samo jedan od projekata koji je sam po sebi najvrjedniji i najveći, ali ne treba zanemariti i one ostale projekte koje smo odradili ili odrađujemo, istaknuo je Mandić.
Spomenuo je da je Karlovac prvi grad u Hrvatskoj koji je napravio javnu rasvjetu po ESCO modelu, što je u narednih desetak godina donijeti uštede do 70 posto. Na tom je tragu i projekt Solarike, kroz koji će 14 objekata većinu potrebne električne energije dobiti solarne elektrane.
Ova istražna bušotina, nada se Vlatko Kovačić ujedno bi trebala biti i prva proizvodna bušotina.
- Nakon bušenja kreće se s testiranjem ležišta gdje ćemo dobiti podatke koji nas sve zanimaju, točnije temperature, kemijski sastav vode te o njezinim količinama. Nakon toga idemo prema zatražiti dozvolu od Ministarstvu gospodarstva za pridobivanje te geotermalne energije sa Republikom Hrvatskom za njezino korištenje i kasnije ju je moguće koristiti u centralnom toplinskom sustavu. Tijekom ovih pet godina mi smo s Odjelom za prostorno uređenje ovaj prostor ucrtali u prostorni plan i predvidjeli sve što bi nam kasnije bilo od koristi i što bi nam skratilo postupak, a time se predviđa dovod geotermalne vode prema Karlovcu. Važno je da smo dokumentaciju završili, imamo spremnu dokumentaciju za samo bušenje, spremni smo i nadam se da ćemo to uskoro i ostvariti, napomenuo je Kovačić.
-Za gradsku toplanu projekt korištenja geotermalne energije za grijanje je od izuzetog značaja. Gradska toplana kroz provedeni projekt revitalizacije vrelovoda napravila je pretpostavke za uvođenje obnovljivih izvora energije u centralni toplinski sustav grada Karlovca. I ovo je najefikasniji način da se dugoročno gledano u centralni toplinski sustav koriste obnovljivi izvori, rekao je direktor Gradske toplane Zdravko Eremić dodavši da bi time centralni toplinski sustav bio usklađen s direktivama EU.