BLAGDANSKA DEKORACIJA NEKAD I DANAS

Božićna uspomena: kuglica

VIŠE IZ RUBRIKE

Imaš li i ti svoju omiljenu kuglicu?

Imućniji su ukrašavali bor, da tako nazovemo - božićno drvce, staklenim kuglicama koje su vrijedile malo bogatstvo pa su i primane kao poseban božićni dar.

Kažu da je u našim krajevima kićenje božićnog drvca počelo s osnutkom Karlovca (1579.) te se tradicija održavala prema mogućnosti i modi do današnjih dana.

Obitelji s Jelse, Borlina i Dubovaca bor su kitile sitnim, na konac navezanim jabukama, orasima zamotanim u raznobojne papire, slamnatim zvjezdicama, kuglama sašivenim iz sanitetske vate, ''svilenim'' bombonima koji ostaju u sjećanju do stare starosti.

Imućniji su ukrašavali bor, da tako nazovemo - božićno drvce, staklenim kuglicama koje su vrijedile malo bogatstvo pa su i primane kao poseban božićni dar.

Kroz minula vremena od Prvog svjetskog rata do danas sačuvana je kuglica obitelji Josipa Furača kojeg su još zvali Kranjac (Velika Jelsa, nekada Budim 1, kuća postoji i danas, u vlasništvu obitelji Petračić). Josip Furač i Marija rođena Sinčić imali su djecu: Baricu, Petra, Anu, Katu, Jelku, Mariju, Ivana i Josipa. Danas su potomci obitelji: Furač, Volarić - Mergl, Bede, Belčić, Blagojević,  Ožura, Petračić, Ravji…

Naša je familija bila poznata po radišnosti. Tako da se prijateljevalo i kumilo s Bakšićima, Haslingerima, Huzjakima, Vinetima… Strzalkowskima  što se održavalo s nekima do današnjeg vremena. A stari tata bio je i viđeni Karlovčanin. Jelsa je bila gotovo dio grada. Dvadesetih godina prošlog stoljeća imali su gradski vodovod i električnu struju ili kako bi se reklo munjilo.

Ta je kuglica darovana jednoj od naših teta kao nagrada za marljivo donošenje mlijeka, svakog jutra, u Bakšićevu trgovinu, odnosno mliječnjak. Dućan je bio neposredno na Šranjgi, u današnjoj Mačekovoj ulici nedaleko svratišta Union.

Od kuda je kuglica stigla u Bakšićev dućan nije poznato.

Kuglica je krasila borove u našoj obitelji idućih stotinu godina...  nadajmo se da će i ove 2023. godine. Izrađena je iz stakla i obojena metalik zlatnom i crvenom bojom s ucrtanim paralelama… promjer 65  i visine 95 mm.

Na badnju večer, kao poslastica, pilo se za tu prigodu i jabukovo vino iz barilca (bačvica oko 12 litara)  te domaći liker… Božićevalo se do 17. siječnja, svetkovine sv. Antuna Pustinjaka, zaštitnika sela i gospodara.

Sretan Božić i svako dobro u 2024. godini.    

prof. Miljenko Ožura