Grad Karlovac

Gradski proračun za 2024. godinu "težak" 95,2 milijuna eura sutra na Gradskom vijeću

VIŠE IZ RUBRIKE

Prepoznaje sve potrebe građana

Gradski proračun za 2024. godinu iznosit će 95,2 milijuna eura i u odnosu na 2023. godinu veći je za 13,4 milijuna eura.

Gradski proračun za 2024. godinu iznosit će 95,2 milijuna eura i u odnosu na 2023. godinu veći je za 13,4 milijuna eura.

-Nastojali smo sve izvorne prihode planirati realno, fokusirati se na europske fondove, ali i dalje razmišljati on svakoj stavci rashoda i biti iznimno racionalni. Trudili smo se da se zadrži visoki društveni standard, da su održavanje i komunalna infrastruktura usklađeni s raspoloživim prihodima, te se nadamo da je ovakav proračun iako je i ambiciozan i kompleksan ipak održiv i ostvariv, poručila je pročelnica Upravnog odjela za proračun i financije, Lidija Malović, na pressici uoči sutrašnje sjednice Gradskog vijeća.

Pojasnila je kako proračun za narednu godinu obilježava značajna porezna reforma koja je učinjena je s ciljem da se podigne životni standard građana, naročito onih s najnižim plaćama i da se poveća realna kupovna moć kućanstava.

-Poreznom reformom ukinut je prirez gradovima i općinama tako da će nam po toj osnovi doći do određenog smanjenja prihoda, međutim dana nam je mogućnost povećanja poreznih stopa, no Grad se odlučio za zadržavanje niže porezne stope na razini od 20 posto, a višu poreznu stopu smo povećali sa 30 na 33 posto za vrlo mali krug zaposlenih građana. Također smo u malom iznosu povećali gradske poreze, porez na potrošnju sa dva na tri posto i porez na kuće za odmor s jedan na dva eura po kvadratu korisne površine. Zbog povećanja plaća koje se očekuju na razini Hrvatske od prosječno devet posto, očekuju se i nešto malo veći prihodi od poreza na dohodak, tako da smo mi našim planom predvidjeli smanjenje poreza na dohodak za nekih sedam posto u odnosu na 2023. godinu, pa bi ti prihodi trebali iznosi 23,3 milijuna eura.

Unatoč promjenama u strukturi i visini prihoda, naš proračun nije manje ambiciozan, ali je fokus stavljena na prikupljanje prihoda i realizaciju projekata sufinanciranih kroz različite treće izvore kao što su EU fondovi i nacionalni izvori prihoda. Osim toga, Grad će za realizaciju svojih projekata koristiti i prenesena sredstva iz 2023. godine, ali i kreditne aranžmane. Među prihodima, najznačajniji su prihodi poslovanja koji čine gotovo 80 posto prihoda, odnosno oko 80 milijuna kuna, kazala je.

Dvije trećine prihoda su strogo namjenski, a samo jedna trećina nije namjenskog karaktera.

Što se tiče rashoda, s obzirom na prisutnu inflaciju, ali i na sam porast proračuna u odnosu na lani, bilježi se rast svih rashoda.

-Rekordno su porasli rashodi za nabavu imovine i iznose gotovo 42 posto proračuna, odnosno 40 milijuna eura, a rastu i rashodi za nabavu nove i održavanje postojeće imovine, navela je Malović.

Naglasila je i kako nije uočila da ijedan grad ima tako veliki udio sredstava u proračunu za građenje i dodatna ulaganja na svojoj imovini, čak više od 40 posto. Najviše sredstava izdvaja se za školstvo, gotovo 24 posto proračuna, odnosno više od 22 milijuna eura. Program očuvanja kulturne baštine u idućoj godini težak je 11,3 milijuna eura, a odnosi se na cjelovitu obnovu Muzeja, KAmoda, Hrvatskog doma, zgrade Male gradske uprave i Mihalićeve kuće, a financirat će se iz NPOO-a. Za izgradnju objekata komunalne infrastrukture izdvaja se 15 milijun eura, za održavanje komunalne infrastrukture će se iduće godine potrošiti 5,6 milijuna eura, za sport je osigurano 5,25 milijuna eura, a nova ustanova Sportski objekti s proračunom od 1, 1 milijuna eura pripada u program sporta. Novi odjel je Pogon Grada s proračunom od 600 tisuća eura, Grad preuzima cijelu gospodarsku cjelinu sa svim zaposlenicima, potraživanjima, imovinom i obvezama tvrtke Mladost koje budu evidentirane na dan 31. prosinac. Što se tiče zaduženosti, Grad, kako je navela, još uvijek ima nisku stopu zaduženosti od 3,45 posto u idućoj godini, do najviše 8,67 posto u 2027. godini, a dopuštena stopa zaduženosti je 20 posto, te smo još uvijek, kako je navela Malović „razumno zaduženi i još uvijek imamo prostora za zaduživanje“.

Gradonačelnik Damir Mandić između ostalog rekao je kako iduće godine započinje novi investicijski ciklus. Značajna ulaganja bit će i u predškolski odgoj, obrazovanje, sport i kulturu. Vrtić Rečica je već do pola gotov, kreće izgradnja vrtića Luščić, „rješava se“ igralište NK Korana, odnosno ŠRC Mostanje. Nadalje, očekuje su da će krajem iduće godine pred završetkom ili u funkciji biti i Hrvatski dom. Što se tiče obrazovanja, nabava za projektiranje vrtića u Luščiću je pri kraju, prijavili su i neke druge škole za dogradnje. Gradski socijalni program je i dalje poprilično „jak“ i bez nekih odstupanja, iako je činjenica, kako je naveo, da posljednjih godina potreba za određenim sredstvima iz tog programa jenjava „što je i logično jer u Karlovcu ima danas puno više radnih mjesta koja se nude, nego koja se traže“.

Nadalje, s HŽ-om Putničkim prijevozom sufinancirat će karte studentima za vlak, podižu se naknade za novorođenčad i iznose 450 eura i drugo.

Mandić se osvrnuo se i na Aglomeraciju Karlovac - Duga Resa, najveći infrastrukturni projekt koji je započet u 2021. godini kojim će se podići standard stanovanja i vrijednosti nekretnina, a u proračunu za iduću godinu su nogostupi Sajevac i Hrnetić.

U novom investicijskom ciklusu, novom ITU-u u planu je obnova Trga bana Josipa Jelačića s izgradnjom obilaznice Zvijezde, izgradnja parka Grabrik kao dio razvoja biciklističke infrastrukture s prometnicom u bivšoj vojarni u Luščiću, ulaganje u Stari grad Dubovac, te obnova Bosanskog magazina koju će provoditi Veleučilište Karlovac.

-Očekujemo da će svi pozivi biti raspisani u 2024. godini, radovi će najveći dijelom i krenuti iduće godine, mislim da ćemo definitivno dobiti novo lice Zvijezde, a isto tako podići i standard mobilnosti u Karlovcu, kazao je između ostalog.

Nakon Poslovne zone Mekušje, kao veliki projekt na redu je i Poslovna zona Selce, tj. uređenje komunalne infrastrukture.

-Mislim da ovaj proračun prepoznaje sve potrebe građana Karlovca, od one komunalne svakodnevice, u 2024. godini imat ćemo novu javnu rasvjetu, novi javni prijevoz, do one društvene svakodnevice, a to je činjenica da ulažemo u vrtiće, odluka je i do zadnjeg ćemo braniti da ne dižemo cijene vrtića premda su cijene jako porasle, od hrane do higijenskih potrepština. S ovim proračunom završavamo jedan veliki investicijski ciklus koji je definitivno promijenio i uljepšao lice grada, a započinjemo još jedan veći investicijski ciklus, zaključio je Mandić.