Veleučilište u Karlovcu
„Osnove prava i zakonodavstvo zaštite zdravlja i sigurnosti na radu“
VIŠE IZ RUBRIKE
Visoka razina zaštite na radu i dobro zdravlje radnika nužan je uvjet za produljenje radnog vijeka, te aktivno i zdravo starenje.
Nova knjiga „Osnove prava i zakonodavstvo zaštite zdravlja i sigurnosti na radu“, grupe autora: prof. dr. sc. Marinka Đ. Učura, Cvetana Kovača, bacc. ing. sec., bacc. ing. traff., Ane Šijaković, dipl. ing. sig. te dr. sc. Ivane Krišto predstavljena je danas u Atriju Veleučilišta u Karlovcu.
Tom prilikom je Vitomir Begović, recenzent knjige, urednik znanstveno-stručnog časopisa „Sigurnost“ i izvršni direktor Zavoda za istraživanje i razvoj sigurnosti Zagreb između ostalog izjavio:
-Sigurnost na radu, zdravlje na radu, očuvanje radne sposobnosti, dobrobit na radu, ali i skrb o cjeloživotnom zdravlju, vrednote su od posebnog nacionalnog interesa i preduvjeti demografskog, gospodarskog i društvenog razvoja. Ova knjiga nije suhoparno i zamarajuće štivo, ona sadrži jednostavna objašnjenja osnova prava i zakonodavstva zaštite zdravlja i sigurnosti na radu, kako nacionalnog tako i europskog i međunarodnog, što pruža mogućnost širokom krugu dionika pristupačan i zanimljiv uvid u pojedine dijelove sadržaja. Uvjeren sam da ova knjiga stvara potrebne preduvjete za jačanje prevencije, cjeloživotno učenje, osvješćivanje i informiranje. Ovo je štivo koje je potrebno širokoj populaciji od studenata, stručnjaka, radničkih predstavnika, preko poslodavaca, do inspekcijskih službi, sudova i državnih tijela, istaknuo je između ostalog Begović.
Naglasio je i kako Hrvatskoj kronično nedostaje stručne literature iz područja sigurnosti i zdravlja na radu, te kako je ovo štivo potrebno širokoj populaciji od studenata, stručnjaka, radničkih predstavnika, preko poslodavaca, do inspekcijskih službi, sudova i državnih tijela.
-Visoka razina zaštite na radu i dobro zdravlje radnika nužan je uvjet za produljenje radnog vijeka, te aktivno i zdravo starenje. Automatizacija, robotizacija i digitalizacija snažno utječu na organizaciju rada, radno vrijeme, vještine potrebne za obavljanje poslova, uvjete rada. Cijele industrije i usluge se mijenjaju. Stvaraju se novi oblici zapošljavanja i rada. Dok neka zanimanja nestaju, nova se stvaraju. Pojavljuju se novi rizici na radu. Sigurnost, zdravlje i dobrobit na radu najveći su prioritet u radnom okruženju i temelj održivog poslovnog uspjeha. Učinkovito osiguranje sigurnosti i zdravlja na radu bez ozljeda na radu, profesionalnih bolesti i bolesti u vezi s radom interes je radnika a obveza poslodavaca, pri čemu imaju obvezu surađivati. U fokusu svakodnevnog djelovanja mora biti kako rad učiniti sigurnim i zdravim.
Statistički podaci zabrinjavaju jer pokazuju da je u posljednjih pet godina, uz ukupno 84.451 prijavljenih ozljeda na radu registrirano i 256 smrtnih slučajeva u radnim prostorima, od čega 144 zbog nesreća, a čak njih 112 zbog bolesti radnika.
Na godišnjoj razini to je u prosjeku 16.890 ozljeda, 51 smrtnih slučajeva na radu, od čega 22 smrtna slučaja radnika koji su život izgubili na radnom mjestu zbog bolesti.
Pored toga, veliki je kadrovski deficit inspekcije zaštite na radu kojoj nedostaje gotovo 100 izvršitelja i timova medicine rada koji su deficitarni za 45 timova, što zahtjeva poduzimanje odgovarajućih planskih mjera od strane Vlade.
Sve to upućuje na potrebu širenja znanja, dobrog poznavanja i primjene propisa, autonomnog uređenja specifičnosti i primjene više razine mjera zaštite o minimalno propisanih, i naravno jačanja preventivnog postupanja, poručio je Begović.
Jedan od članova autorskog tima, Cvetan Kovač rekao je između ostalog kako su posebnost knjige praktični ogledni primjeri autonomnih akata poslodavaca, kao i prilozi za brzi pristup – QR kodovima, kao poveznica s međunarodnim i nacionalnim zakonodavstvom u području zaštite zdravlja i sigurnosti na radu.
Nakladnik knjige je ZIRS d.o.o.iz Zagreba, ujedno i nakladnik znanstveno-stručnog časopisa „Sigurnost“ koji 2024. godine obilježava 65 godina kontinuiranog izlaženja i promicanja sigurnosti i zdravlja na radu kao temeljnih radnih i ljudskih prava.