KUTAK ZA UMIROVLJENIKE

Ugradnjom dizala do inkluzivnijeg društva – za neovisniji i sigurniji život osoba treće dobi

VIŠE IZ RUBRIKE

DRŽAVA POMAŽE STARIJIMA

Dobra vijest za starije i teže pokretne osobe: država će subvencionirati ugradnju dizala u višekatne zgrade. Prednost subvencioniranja imati će zgrade s većim brojem starijih osoba, osoba s invaliditetom, roditelja s malom djecom i drugih osoba slabije pokretljivosti.

Kao što je proljetos i najavljeno, posljednjeg dana zasjedanja Sabora u proceduru je pušten Zakon o subvencioniranju ugradnje dizala u višekatne stambene zgrade. Njime će se urediti financiranje projekata ugradnje liftova u višestambene zgrade s tri ili više katova koje nemaju dizala. Na prijedlogu zakona su, osim Silvana Hrelje, radili i zastupnici Predrag Štromar i  Ermina Lekaj Prljaskaj, a svoje su prijedloge dale i Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter te Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak.

Procjena je predlagatelja da u Republici Hrvatskoj više od  16.800 višekatnica nema dizala te da u njima živi gotovo 700 tisuća ljudi. Prijedlog je da Republika Hrvatska iz državnog proračuna financira 40 posto troškova ugradnje dizala, jedinice lokalne samouprave i Grad Zagreb  30 do 40 posto, u skladu sa svojim financijskim mogućnostima, dok bi ostatak pokrili predstavnici suvlasnika. Za provedbu zakona, kako stoji u obrazloženju, Vlada RH bi već ove godine izdvojila 600.000 eura, 3,6 milijuna tijekom 2024. te još oko 7 milijuna eura u 2025. godini.

Prednost subvencioniranja ugradnje imati će zgrade s većim brojem starijih osoba, osoba s invaliditetom,  roditelja s malom djecom i drugih osoba slabije pokretljivosti kako bi im se osiguralo pravo na pristupnost javnim prostorima i uslugama jednaku ostalim građanima.

„Zbog toga ugrožene skupine građana, kojima je radi nedostatka dizala onemogućeno kretanje, traže smještaj u domovima za starije i nemoćne osobe. Postojeći kapaciteti svih oblika takvog smještaja su nedostatni, a prihodi, kao i mirovine, su nedovoljne za podmirenje troškova navedenog trajnog smještaja'' - stoji u obrazloženju prijedloga Zakona.

Dizala su ključni faktor u ostvarivanju prava neovisnog i udobnog života starijih

Starije osobe sa svojim bogatim iskustvom i znanjem su dragocjeni članovi našeg društva. Omogućavanje njihove neovisnosti i aktivnog sudjelovanja u zajednici pridonosi njihovom mentalnom i emocionalnom blagostanju, ali ima i širu društvenu korist. Stoga je važno osigurati da dizala budu dostupna i funkcionalna u svim višekatnicama kako bi se starijim osobama omogućio neovisan i udoban život. Starije osobe imaju pravo na dostojanstven život i pristup svim dijelovima svojih domova.

Prvo i najvažnije, dizala starijim i svim osobama smanjene fizičke snage i pokretljivosti omogućuju slobodno kretanje i pristup svim dijelovima zgrade, uključujući vanjske prostore i odlazak u grad. Takva sloboda kretanja ima pozitivan utjecaj na kvalitetu života starijih osoba, omogućujući im da duže ostanu neovisni, aktivni i uključeni u zajednicu.Drugo, dizala su od vitalne važnosti u hitnim situacijama. Starije osobe često imaju zdravstvene probleme koji zahtijevaju brzu intervenciju medicinskog osoblja te brzim i sigurnim transportom do hitne omogućuju pravovremenu pomoć.

Treće, starije osobe često provode veći dio svog vremena u svojim stanovima, što često dovodi do osjećaja izolacije i usamljenosti. Mogućnost korištenja dizala pružiti će starijim osobama više prilika za druženjem i socijalizacijom, omogućiti održavanje socijalnih veza pruža te dati osjećaj povezanosti s drugima.

Konačno, penjanje stepenicama može biti izazovno i opasno za starije osobe, posebno ako imaju problema s ravnotežom ili slabim vidom. Korištenje dizala smanjuje rizik od ozljeda te povećava osjećaj sigurnosti i samopouzdanja.