Portugal, turistički raj na obali Atlantskog oceana
Mirandela je prava meka za gurmane, a Porto mamac za turiste iz cijelog svijeta
VIŠE IZ RUBRIKE
Obilazak sjevernog dijela Portugala u znaku brojnih zanimljivosti, gurmanskih specijaliteta i vina Porto
Portugal je jedna od europskih zemalja u kojoj nisam bio, pa sam iskoristio priliku i posjetio ovu zemlju sa stolnotenisačicama "Aquaestila", koje su u portugalskom gradu Mirandeli igrale na završnici europskog natjecanja "Europe Trophy". Putovanje od Zagreba do Porta u Portugalu trajalo je nekoliko sati leta s Ryanair-om, uz presjedanje u Bruxellesu. U Porto smo stigli oko 23 sata i nakon dva sata, dok smo riješili rent-a-car, krenuli smo autom do Mirandele. Nešto manje od dva sata vožnje treba od Porta do Mirandele, to je bila noćna vožnja, a po danu se dođe i nešto brže. Za vrijeme vožnje padala je i kiša, pa nam je i to otežavalo put. Auto cesta je cijelim putem, a jedan manji dio se plaća.
Po dolasku u Mirandelu, vrlo brzo smo pronašli naš hotel Grande hotel Dom Dinis. Odmah smo bili oduševljeni, smještaj je bio vrhunski, po dolasku u sobu, nakon tuširanja, vrlo brzo sam zaspao. Buđenje je bilo oko 9 sati i 30 minuta, a nakon doručka krenuo sam u obilazak prostora oko hotela. Primijetio sam da se radi o mirnom, jako dobro sređenom gradu. Mirandela je grad na sjeveroistoku Portugala na rijeci Rio Tua, oko 160 kilometara udaljen od Porta, ima 16.000 stanovnika, a šire područje grada ima 23.000. To je grad u brdskom dijelu Portugala te je okružen brdima. Oko grada ima vinograda i maslinika. Mirandela je dobila status grada 28. travnja 1984. godine. Iako se radi o manjem gradu, on je i sveučilišni centar. To je grad muzeja i crkvenih objekata, koji su vrlo zanimljivi turistima. Jedan od zanimljivijih muzeja je onaj u kojem su radovi koje je gradu poklonio slikar Armindo Teixeira Lopes.
Od poznatijih osoba u Mirandelu ističu pisca Luciana Cordeira, koji je živio od 1844. do 1900. godine te dva poznata nogometaša reprezentativca Portugala Eduarda Carvahla i vratara Paula Lopesa. Trenutno je najpopularniji sport u Mirandelu stolni tenis, a klub "Mirandela" prvak je Portugala u ženskoj konkurenciji. Za klub igra Anamarija Erdelji iz Čoke, koja živi u Mirandeli već četrnaest godina, a prije dvadesetak godina bila je članica "Aquaestila". U Portugalu se puno ulaže u sport, tako ovaj stolnoteniski klub dobije od gradske uprave mjesečno deset tisuća eura. Mirandela je poznata i kao gurmanski raj, brojni restorani nude razne specijalitete, od poznatih kobasica iz Mirandela, mesnih proizvoda do morskih specijaliteta. Posebno su ponosni na školjke iz portugalskog dijela Atlantika, koje su nedavno proglašene najboljim morskim jelom na svijetu. Probao sam niz jela i sva su bila super, najpoznatiji desert je Pasteis de Nata, to je kolač od lisnatog tijesta, a krema je od mlijeka, žumanjka i brašna.
Zanimljivo je kako gradska uprava u Mirandelu čuva male trgovine i obrtnike u središtu grada, naime, samo su dva trgovačka centra i to na periferiji grada. Atrakcija Mirandela je i turistički vlak na kotačima, koji vozi turiste po najzanimljivijim mjestima u gradu. Četiri dana boravka u Mirandelu brzo su prošla i preostao nam je obilazak drugog najvećeg grada u Portugalu Porta. Na povratku u Porto vozili smo se po danu i uživali u krajoliku. Portugal ima ukupno nešto više od deset milijuna stanovnika, na širem području Porta živi milijuna i 200 tisuća ljudi, a na metropolitanskom području milijun i 700 tisuća. U samoj urbanoj jezgri grada je 238.465 stanovnika. Porto ili po portugalskom Oporto zaštićen je od 1996. godine od UNESCO-a kao svjetska kulturna baština. Porto je i luka na Atlantskom oceanu u sjevernoj portugalskoj regiji Norte.
Kroz grad prolazi rijeka Duero ili po portugalskom Douro. Ta rijeka jako je bitna za Porto. Naime, u starom dijelu grada Vila Nova de Gaia proizvodi se svjetski poznato vino Porto, ta proizvodnja u vinskim podrumima u vlasništvu je Britanaca i od 1791. godine vino se razvozi po svijetu. U malim brodicama bačve su se dopremale do luke Porto od kuda su išle po svijetu. Vino Porto izuzetno je popularno u cijelom svijetu, radi se o gustom slatkastom vinu, koje se toči u malim količinama u čašama, kao liker. Podrume, adegas, drže britanske obitelji po kojima onda vino Porto i nosi ime.
U tom dijelu gdje su podrumi, u Vila Nova de Gaia je turistička zona s brojnim restoranima i kafićima, gdje se može uživati u vinu. U svim tim restoranima može se uživati i u specifičnoj portugalskoj glazbi, fadu. I na ulicama glazbeni sastavi izvode fado. Iz Vila Nova de Gaia uspinjača vozi turiste u središte grada, točnije pred zaista monumentalni most. Malo me je bilo strah, ali sam se ipak odlučio za vožnju uspinjačom, zanimljivo je da svaki putnik uspinjačom, cijena je deset eura, dobije besplatan bon za degustaciju vina u restoranu Quevedo. U Portu su brojne katedrale i muzeji, a najpoznatiji je Museu Nacional de Soares dos Reis. Sve je prepuno turista koji razgledavaju brojne znamenitosti, ali i uživaju u vinu. U Portu je i najveće portugalsko sveučilište s više od 28.000 tisuća studenata. Jasno, za razgledavanje i upoznavanje Porta malo je jedan dan, ali i to mi je bilo dovoljno da se zaljubim u taj grad. Obećao sam, doći ću opet.