Zaklada za poticanje partnerstva i razvoj civilnog društva

U Slunju uspješno održana peta Akademija aktivni(h) u zajednici

VIŠE IZ RUBRIKE

Aktivni građani

Raspravljalo se o tome kako angažirati zajednicu za uključenje u provedbu društvenih programa na lokalnoj razini.

Zaklada za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva protekli je vikend u Slunju uspješno provela petu Akademiju aktivni(h) u zajednici koja je okupila 5 timova, odnosno 14 osoba – aktivnih građana koji su preuzeli stvar u svoje ruke i žele pokrenuti promjene u mjestu u kojem žive.

Okupljeni su timovi - „Aktivne trojke“ koje dolaze iz različitih područja Republike Hrvatske – Istarske (Podgaće, Buzet), Primorsko-goranske (Klana, Lisac), Karlovačke (Karlovac, Slunj) i Krapinsko-zagorske županije (Zagor, Stubičke toplice). Timovi su se sastojali od troje ljudi koje je činila jedna osoba iz općinske ili gradske uprave, jedna osoba iz poslovnog sektora i jedna osoba iz civilnog sektora ili iz zajednice, tako da su na Akademiji sudjelovali članovi udruga, djelatnice općina, pročelnice, načelnica, obrtnice, turistički djelatnici.

Prvi korak bio je razmisliti o društvenim potrebama koje žele riješiti ili idejama koje žele provesti, a s kojima se njihove zajednice susreću. Započeli smo s mapiranjem potencijala zajednice - infrastrukturnih, ljudskih i društvenih resursa koji se mogu staviti u funkciju povećanja društvenog kapitala kroz rješenja za detektirane probleme. Nakon mapiranja potencijala za povećanje društvenog kapitala koji postoji u zajednici krenuli smo s kreiranjem rješenja i razradom društvenih programa koje će sudionici provesti u svojim lokalnim zajednicama, a kroz cijeli ovaj proces, sudionike je vodila Upraviteljica Zaklade, Helga Možé. Nakon kreiranja rješenja za detektirani problem, Lucija Potočnik iz Studia Sonda je sudionicima održala predavanje o tome kako povećati vidljivost rada kroz ciljeve, faze i kanale komunikacije, medije, društvene mreže, formate sadržaja te oglašavanje i plaćeni PR.  Kako angažirati zajednicu za uključenje u provedbu društvenih programa na lokalnoj razini približila je Kristina Bulešić te ih je raznim vježbama poticala na vrednovanje sebe i svojih vještina kroz emocije. Ispričati priču oko naše ideje kroz emocije na način da dobro objasnimo u čemu je dobrobit te ideje za širu zajednicu nužna je umjetnost kojoj se trebamo posvetiti. Zadnji dan edukacije bio je posvećen razgovoru i razmjeni mišljenja, dogovoru oko rokova provedbe društvenih programa te završnom druženju koje će se održati krajem rujna u Karlovcu. Tada je planirano da se svi sudionici okupe i predstave rezultate svojih društvenih programa.

Kroz trodnevnu edukaciju protezalo se pitanje zajednice u kojoj živimo, a u kakvoj doista želimo živjeti.

Kroz grupne diskusije istaknuti su neki problemi koji su zajednički svim zajednicama, a glavni problem oko kojeg su se svi složili je svakako pasivnost stanovništva, odnosno opća nezainteresiranost za aktivnu ulogu u društvu koja trenutno vlada. Na koji način riješiti taj problem i što mi možemo napraviti kako bismo aktivirali građane, mještane i mlade pitanja su iz kojih su proizašle mnogobrojne ideje i rješenja o kojima se raspravljalo kroz cijelu Akademiju.

Kao specifičnost ove edukacije možemo naglasiti nastavak individualnog mentorstva prilagođenog provedbi pojedinih društvenih programa, a koji su zaista vrlo različiti – od uređenja puteva za tematske šetnice, osiguravanja i opremanja prostora za dječji vrtić, organizacije i provedbe radionice izrade tradicionalnih pisanica,  radionice o sitnim kućnim popravcima, radionice o postavljanju zimskih lanaca, pokretanje otvaranja azila za životinje do predavanja o eko održivoj gradnji kućica od blata.

Zaklada s veseljem može još jednu godinu zaredom potvrditi kako je uistinu pronašla ljude koji društveno djeluju i koji jesu ili žele postati aktivni članovi svoje zajednice. Dokazali su da je motivacija prisutna te s veseljem iščekujemo početke realizacije njihovih društvenih programa.

Sve dodatne informacije i pojašnjenja možete dobiti na zaklada@civilnodrustvo-istra.hr ili pozivom na broj 212-938.

 

Akademija aktivni(h) u zajednici provodi se u sklopu programa „Aktivni u zajednici“ u okviru programske suradnje i uz financijsku podršku Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, na području 5 županija: Istarska, Primorsko-goranska, Karlovačka, Sisačko-moslavačka i Krapinsko-zagorska.